besin.gen.tr https://www.besin.gen.tr Besin, Besinlerin Değerleri ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, besin.gen.tr Wed, 18 Nov 2015 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Muz Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/muz-besin-degeri.html Fri, 14 Sep 2018 14:05:09 +0000 Muz besin değeri; Ülkemizde boz yazı ile Alanya arasında bölgelerde üretilen muz, bir ağaçsı bitkidir ve bu bitkinin kabuklu yeşil uzun meyvesidir. Dünya da ise Asya'nın Güneydoğusunda tropikal bölgelerde doğal olarak yeti Muz besin değeri; Ülkemizde boz yazı ile Alanya arasında bölgelerde üretilen muz, bir ağaçsı bitkidir ve bu bitkinin kabuklu yeşil uzun meyvesidir. Dünya da ise Asya'nın Güneydoğusunda tropikal bölgelerde doğal olarak yetişmektedir. Muz bitkisi çiçekli otsul bitkiler arasında en büyüğü olduğundan sıkça ağaçlarla karıştırılır. Boyları 7 veya 6 metreye kadar uzayabilir. 2 veya 7 metre uzunluğa 60 santim genişliğe kadar büyüyebilen yaprakları, sarmal bir biçimde yer alırlar.

Muz besin değeri; oldukça besleyici ve faydalı olması sebebiyle ve de yeterince vitamin, aminoasit, protein ve mineral içeriğinden dünya üzerinde tüketimi en fazla olan meyveler arasındadır. Batı Avrupa ülkelerinde ağırlıklı olarak kokusu ve tadı için tüketilen bir besin olmakla beraber üçüncü dünya ülkelerinde çok önemli bir besindir. Fazla gelişemeyen ülkelerde çocuklar vücutları için gerekli olan protein ihtiyacını muz yiyerek almaktadırlar.

Muzun faydaları;

 • Yorgunluğu ve sinir zafiyetini giderir.
 • Kemik gelişimine oldukça faydalıdır.
 • Böbrek iltihabına karşı çok iyi gelmektedir ve beraberinde bağırsak hastalıklarında da oldukça etkilidir.
 • Kabızlık şikayeti olanlar yememelidir.
 • Sodyum, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor ve iyot açısından oldukça zengin olan muz B1, B2, C, A ve E vitaminlerini de içermektedir. İçerdiği sodyum ve potasyum kalp kaslarını güçlendirir. Muz meyvesi kalorice diğer meyvelere göre oldukça zengin olmakla beraber hiç kolesterol içermemektedir.
 • Terleme nedeni ile kapasitesini yitirmeye başlayan kaslara potasyum canlılık verir ve daha kolay hareket etmelerini sağlamaktadır. B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasında da etkilidir. İçermekte olduğu iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Kaloriler; Bir çok insan muz besin değerinin yüksek kalorili olduğunu düşünerek, diyetlerine dahil etmemektedir. Muz diğer meyvelere göre biraz daha fazla karbonhidrat ve kalori içeriyor olsa da, kesinlikle yüksek kalorili bir yiyecek değildir. 118 gram ağırlığındaki ortalama bir muz sadece 110 kalori içermektedir. Bir muz yiyerek şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz, hem de diyetinizi bozmadan şeker ihtiyacınız karşılanmış olur. Bir çok atıştırmalık yiyeceğin daha fazla kalori içerdiğini düşündüğünüzde muzun iyi bir tercih olduğu anlaşılmaktadır. 

C Vitamini; Bir çok meyve gibi, muzda iyi miktarda C vitamini içermektedir. Bir muzda 10 mg C vitamini bulunmaktadır, bu da vücudun günlük ihtiyacının %15'ni karşılamaktadır. C vitamini aynı zamanda bağışıklık sisteminizi güçlendirir, hücre sağlığını arttırır, demir gibi diğer yapı maddelerinin emilimini kolaylaştırır.

B6 Vitamini; Muz besin değeri olarak B vitaminleri açısından da zengin bir meyvedir. B vitaminleri genellikle hayvansal ürünlerde bulunduğundan, muzun çok iyi bir B6 vitamin kaynağı olması size şaşırtıcı gelebilir. Bir muz günlük B6 vitamini ihtiyacının %35'ni karşılamaktadır. B6 vitamini yeni hücrelerin gelişmesinde, gerekli hemoglobinin yapımında görev almaktadır. B6 vitamini ayrıca kan şekeri seviyesinin düzenlemesinde, aminoasitlerin sentezi ve yıkımında rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemi içinde gerekli bir vitamin olan B6 vitamini antikor üretimine katılarak vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmaktadır.

Lif; Bir muz 3 gram lif içermektedir. Bu da günlük alınması gerek lif miktarının %12’sine eşittir. Lif uzun süre tok hissetmenizi, aynı zamanda sindirim sisteminizin rahat çalışmasını sağlamaktadır

]]>
Elma Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/elma-besin-degeri.html Sat, 15 Sep 2018 04:58:15 +0000 Elma Besin Değeri, elma, gülgiller ailesindendir. Türkiye'de bol miktarda yetiştirilir. Hemen hemen her iklim bölgesine uyum sağlamaktadır. Hoş kokusuyla ve tadıyla birçok kişinin severek tükettiği elma, içerdiği vitamin ve min Elma Besin Değeri, elma, gülgiller ailesindendir. Türkiye'de bol miktarda yetiştirilir. Hemen hemen her iklim bölgesine uyum sağlamaktadır. Hoş kokusuyla ve tadıyla birçok kişinin severek tükettiği elma, içerdiği vitamin ve minerallerden ötürü mucizevi bir besin değeri yüksek bir meyvedir. Sindirim sisteminden cilt hastalıklarına kalp ve damar rahatsızlıklarından bağışıklık sistemine kadar vücudun hemen her organına fayda sağlamaktadır. 

Elma Besin Değeri ve İçerdiği Vitaminler,

Elma meyvesi A, E, B6, C ve K vitaminin önemli bir kaynağıdır. Bunların yanı sıra potasyum ve çeşitli mineraller açısından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Beden gücü gelişimine katkı sağlayarak hastalıklar ile mücadelede yardım sağlayan lezzetli bir meyvedir.
Türkiye'de elmanın en çok yetiştirildiği bölgelerin başında İç Anadolu Bölgesi gelmektedir. Niğde, Nevşehir, Amasya, Tokat, Kastamonu, Bursa, Burdur, Isparta, Antalya illerinde elma yoğunlukla yetiştirilmektedir. Kış mevsimi şartlarına uyum sağlayan bir meyve olduğu için birçok bölgede üretimi yoğundur.

100 Gram Elma Meyvesinin Besin Değeri:
 •  50 kalori
 • 13.81 gram karbonhidrat 
 • 2.4 gram lif 
 • 1 mg sodyum 
 • 107 mg potasyum içermektedir.
 • Ayrıca 100 gram elma, günlük A vitamini ihtiyacının % 2
 • C vitamini ihtiyacının % 8
 • K vitamini ihtiyacının % 2 oranlarını karşılamaktadır.
Bunların yanında elmada yüksek miktarda kalsiyum, magnezyum, bakır, manganez vardır. Elmanın vücuda kattığı besin değerleriyle birçok fayda sağladığını biliyor musunuz 

Elmanın Faydaları,
 • Beyaz ve sağlıklı dişler açısından önemlidir. Diş aralarındaki mikrobu temizler, ağız içindeki bakterileri öldürür.
 • Unutkanlık oluşmasını engeller.
 • Sinir ve bağışıklık sistemini düzenler.
 • İçerdiği antioksidan sayesinde metabolizmayı hastalıklara karşı korur.
 • Kan şekerini ve kolesterol oranını dengeler.
 • Elma besin değerindeki lifler sayesinde kilo vermek isteyenler için vazgeçilmezdir.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Cilt sağlığına iyi gelir.
Şunu da belirtmek gerekir ki elma kabuklarıyla bütün halinde tüketildiğinde içerisinde bulunan besin değeri miktarı daha çok katkı sağlar. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz elmayı taze olarak kabuklarıyla tüketmeniz yönündedir.
]]>
Alkali Besinler https://www.besin.gen.tr/alkali-besinler.html Sun, 16 Sep 2018 03:08:01 +0000 Alkali besinler, alkali besinler özellikle son zamanlar da hayatımıza o kadar çok girdi ki ne olduğunu ve ne kadar doğru bir beslenme şekli olduğunu anladık ve hak verdik. Alkali besinlere geçmenin en zor tarafı hangi b Alkali besinler, alkali besinler özellikle son zamanlar da hayatımıza o kadar çok girdi ki ne olduğunu ve ne kadar doğru bir beslenme şekli olduğunu anladık ve hak verdik. Alkali besinlere geçmenin en zor tarafı hangi besinlerin alkali özellik içerdiğini bilmektir. Genel özellik olarak alkali besinler magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum, sülfür, fosfor gibi alkali mineralleri içeriğinde bulunduran besin grupları alkali besinlerdir. Bunun dışında antioksidan içeren besinlerde bu gruba girer. Çoğu kimse bir yiyeceğin alkali olup olmadığını Ph değerine göre değerlendirir. Ama bir besinin alkali olup olmadığının en önemli göstergesi içerdiği faydalı minerallerdir.

Alkali besinler nelerdir

Alkali beslenmede en önemli kural dengeli olmaktır. Nasıl ki çok fazla asidik gıda ile beslenmek sağlığı bozuyor ise aynı şekilde sadece alkali beslenmek te vücuda yük bindirir. Çok asidik bir beslenme düzeniniz var ise bunu alkali besinler ile dengeleme yoluna gitmelisiniz.

 • Alkali beslenme için ilk kural olan yapay tatlandırıcılardan uzak durmak çok önemlidir. Tatlandırıcı olarak kullanılan bal daha az alkali besin grubuna girerken stevya bitkisi tam alkali özelliktedir. Tatlı ihtiyacınızı bu bitki ile giderdiğinizde alkali özelliğinden fayda sağlamış olursunuz.
 • Sıvı tüketiminde nasıl alkali besleneceğiniz ise şöyledir, Ph değeri 8 olan su, limonlu su ve bitki çayları tamamen alkali sıvı besin özelliği taşır. Misket limonu sıkılmış yada elma sirkesi katılmış su vücudu alkali yapar. Sebze sularını sıkarak tüketmek alkali özelliklerin daha fazla ortaya çıkmasını sağlar.  
 • Yağ gruplarında keten tohumu yağı alkali özelliğe sahip iken zeytinyağı yüksek oranda alkali bir besindir.
 • Kök sebzeler olarak bilinen pancar, havuç, şalgam, sarı şalgam, bayır turpu ve diğer turp çeşitleri alkali besinlerdir. Bu besinlerin pişirilmeden çiğ olarak tüketilmesi alkali özelliklerinin daha faydalı hale gelmesini sağlar.
 • Yeşil yapraklı sebzeler mutlaka tüketilmesi gereken alkali özelliğin en fazla olduğu gruptur. Bu alkali besinlerin başında ıspanak, semiz otu, kara lahana, pazı ve şalgam yaprağı gelmektedir.
 • Alkali beslenmede diyet listenize mutlaka brokoli, lahana, karnabahar ve brüksel lahanasını dahil etmelisiniz.
 • Tam bir şifa kaynağı ve mucize olan sarımsak da alkali besinler arasındadır.
 • Kırmızı kapya biber, A vitamini içeriği ile en alkali besinler arasındadır.
 • Şaşırtıcı ama limon inanılmaz derece de yoğun bir alkali besin olma özelliğine sahiptir. Herkes limonu asidik bir bitki olarak bilir fakat asidik gıdaların vücudumuza verdiği zararları giderecek kadar alkali bir besindir.
 • Meyve guruplarında ise karpuz, greyfurt, mango ve artık ülkemizde kolaylıkla bulunabilen papaya meyveleri tercih edilebilecek alkali besinler arasındadır.
 • Alkali besin gurubuna dahil diğer besinler ise, doğal tuz, salatalık, buğday ve arpa çimi, maydanoz, at kuyruğu otu, ayrık otu, soya filizi, chlorella su yosunu, zencefil, zerdeçal, ısırgan otu, çörek otu, nane ve kekiktir.
 • Himalaya tuzu alkalidir.
]]>
Besin Döngüsü https://www.besin.gen.tr/besin-dongusu.html Sun, 16 Sep 2018 05:53:04 +0000 Besin döngüsü, Bir ekosistemdeki beslenme zincirinin aşamalarında davranışlarına göre değişik basamaklar vardır. İlk ve en alt basamakta bulunan  fotosentez yoluyla kendi besinini kendisi üretebilen yeşil bitkiler (üretic Besin döngüsü, Bir ekosistemdeki beslenme zincirinin aşamalarında davranışlarına göre değişik basamaklar vardır. İlk ve en alt basamakta bulunan  fotosentez yoluyla kendi besinini kendisi üretebilen yeşil bitkiler (üreticiler) vardır. Bitkiler veya bitkisel ürünler, ikinci basamaktaki otçul hayvanlarca yenmektedir. Üçüncü basamakta, otoburları yiyen birincil etçiler, dördüncü basamakta da birincil etçileri yiyen ikincil etçiler bulunmaktadır. Canlıların çoğu birkaç beslenme basamağında birden beslendiğinden, leşle veya bitkisel ürünlerle de beslenir. Bazı otçullar da ara sıra hayvansal ürünleri de yerler. Bakteriler ve mantar gibi çürükçül canlıların, ölmüş, birinci basamaktaki bitkilerin yararlanabileceği besinler durumuna getirilmesi ise ayrı bir beslenme basamağını oluşturmaktadır.

Ekolojide beslenme zinciri,

Beslenme zinciri ekolojide, madde ve enerjinin bir canlıdan diğerine yiyecek şeklinde aktarılma dizisidir. Canlıların çoğu yalnızca bir tek hayvan veya bitki türüyle beslenmediklerinden, beslenme zincirinin ilk halkasıdır. Etçil beslenme zincirinde otçul bir hayvanı daha büyük bir hayvan yer ve ilk besin kaynağından gelen madde ve enerji böylece bu etçil hayvana aktarılmış olmaktadır. Asalak beslenme zincirinde, küçük bir canlı, kendisinden daha büyük olan konağın bir kısmıyla beslenirken kendisi de daha küçük asalakların konağı olabilmektedir. Çürükçül beslenme zincirindeyse mikroorganizmalar ölü organik maddelerle beslenerek yaşamlarını devam ettirir.

Besin zincirinin kırılması: 

Beslenme zincirinin halkalarını oluşturan her beslenme basamağında, ısı biçiminde bir enerji kaybı olacağı için, bir beslenme zincirinde en çok dört veya beş basamak bulunabilir. Nüfus yoğunluğunun çok yüksek olduğu yerlerde yaşayan insanlar, tahıl yiyen hayvanlar yerine doğrudan tahıllarla beslenerek beslenme zincirinin bir halkasını azalttıkları için, toplam yiyecek arzını arttırmış olmaktadırlar. Beslenme zinciri ne kadar kısalırsa son tüketiciye ulaşan toplam enerji miktarı da o kadar artmaktadır.

Bitkiler gibi kendi besinini üretme yeteneği olmayanlar, hayatlarını sürdürebilmek için başka canlıları yemek zorundadır. Bu nedenle doğadaki yabani hayvanların yaşamı genellikle başka bir hayvana yem olarak sonlanmaktadır. Örneğin otçul bir tavşan günün birinde bir tilkiye besin olur, tilki ölünce de onun leşini bu kez sinek kurtçuları ile leş böcekleri yerler. Bitkilerden başlayıp çeşitli hayvanların birbirini yemesiyle devam edip giden bu ilişkiyi ekoloji uzmanları beslenme zinciri olarak tanımlarlar.

Doğada tek tür yiyecekle beslenen canlı pek azdır. Tavşan sadece otları değil yabani meyveleri ağaçların yaprak ve filizlerini de yer. Tilki ise tavşandan başka fareleri, sıçanları, kümes hayvanlarını ve böcekleri yer. Bu sebeple, çok karmaşık olan bu ilişkiler ağını anlayabilmek için, pek çok besin zincirin arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak gerekir. Ekoloji uzmanları bu bağlantıyı göstermek için, canlıların adlarını veya resimlerini oklarla birleştirerek ayrıntılı şemalar hazırlarlar. Çoğunlukla bir örümcek ağı kadar karmaşık olan bu şemalara şemalar ağı denmektedir.
Aslında ağ son derece karmaşık olduğu için gerçeğe birebir uyan bir beslenme ağı çizmek çok zordur. Bu ağa katılacak her yeni hayvan başka bir canlıyı yediğinden veya başka bir canlıya besin olduğundan, ağa eklenecek okların sonu gelmeyecektir.

]]>
Besin Ağı https://www.besin.gen.tr/besin-agi.html Mon, 17 Sep 2018 04:56:05 +0000 Besin ağı besin zincirlerinin doğal olarak bağlaşmasıdır ve genelde ekolojik bir topluluk içerisinde hangi canlının ne ile beslendiğini gösteren grafiksel bir gösterimden oluşur. Besin Ağı Sınıflandırılmas Besin ağı besin zincirlerinin doğal olarak bağlaşmasıdır ve genelde ekolojik bir topluluk içerisinde hangi canlının ne ile beslendiğini gösteren grafiksel bir gösterimden oluşur. 

Besin Ağı Sınıflandırılması

Çevrebilimciler bütün yaşam biçimlerini kabaca trofik düzey denilen iki kategoride sınıflandırır; ototroflar ve heterotroflar. Ototrof canlılar büyümek, gelişmek ve üremek için mineral ve karbon dioksit gibi gazlardan oluşan inorganik maddeleri organik maddelere çevirerek kendi besinlerini üretirler. Bu tür kimyasal tepkimelerin ihtiyaç duyduğu enerji güneşten çoğunlukla fotosentez yöntemiyle elde edilir. Hidrotermal bacalar ve kaplıcalarsa az da olsa güneş dışında gerekli enerjiyi sağlayan diğer kaynaklardır. Trofik düzeyler karbon gereksinimini sadece atmosferden sağlayan tam ototroflardan, organik maddeyi atmosferden direk elde etmenin yanı sıra diğer kaynaklardan da faydalanan etçil bitkiler gibi miksotroflara ve organik maddeye ulaşmak için beslenmek zorunda olan tam heterotroflara dek uzanır. Besin ağındaki besin zincirleri heterotrofların hangi ototroflar veya heterotroflar ile beslendiğini gösteren bağlantılarla gösterilir. 

Besin ağı değiş-tokuş yapan birleşik bir sistem olarak ekosistemdeki çeşitli beslenme türlerinin basit olarak tasvir edilmesidir. Ekosistemlerde kabaca etçil, otçul, leşçil ve parazitik olarak ayrılabilen değişik beslenme türleri vardır. Heterotroflar tarafından tüketilen şekerler gibi bir takım organik maddeler enerji sağlar. Siyanobakterilerden sekoyalara ve virüslerden mavi balinalara kadar ototrof ve heterotroflar mikroskobik boyuttan tonlarca ağırlığa dek her boyutta bulunabilirler.

Besin Ağı Teriminin Gelişimi

1927 yılında yayımlanan "Animal Ecology" (Hayvan Ekolojisi) adlı kitabıyla Charles Elton besin döngüsü, besin zinciri ve besin boyutu kavramlarına öncülük etmiştir; daha sonra gelen ekoloji ile ilgili metinlerde "besin döngüsü" terimi "besin ağı" ile değiştirilmiştir. Elton'ın türleri sınıflandırdığı işlevsel gruplar Raymond Lindeman'ın 1942 yılında trofik dinamikleri üzerine yayımladığı önemli makalesine temel olmuştur. Lindeman'ın bu makalesinde trofik sınıflandırma sistemi içerisinde ayrıştırıcı organizmaların önemini vurgulamıştır. Besin ağı terimi tarihi olarak Charles Darwin'in eserlerinde geçen "girift yamaç", "yaşam ağı" ve "karmaşık ilişkiler ağı" gibi terimlere dayanmaktadır. Hatta daha önceleri John Bruckner 1768 yılında doğayı "süregelen bir yaşam ağı" olarak tanımlamıştır.

Besin Ağı Modellemelerinin Çevrebilim Çalışmalarında Kullanımı

Besin ağları, aynı avlara sahip olan ve aynı avcılar tarafından avlanan çok sayıda türü işlevsel grup olarak trofik türlere indirgeyen gerçek ekosistemlerin sınırlı tasvirleridir. Çevrebilimciler bu sadeleştirmeleri trofik veya üretici-tüketici sistem dinamiklerinin kantitatif modellemesinde kullanır. Bu modellemeler sayesinde gerçek besin ağı örgülerinin yapısında yer alan genel örüntüler ölçülebilmekte ve değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmalar neticesinde besin ağlarının topolojisinde tesadüfî olmayan nitelikler tanımlanmıştır. Meta analizde kullanılan yayımlanmış besin ağı örnekleri, içinde eksikler bulunan farklı kalite düzeyindedirler. Ancak topluluk ağları üzerine yapılan ampirik çalışmalar günden güne artmaktadır ve ağ teorisi kullanılarak besin ağlarının matematiksel analizi tüm besin ağlarında görülen ortak özelikleri ortaya çıkarmaktadır. Örnek olarak üstel kanun besin ağı topolojisi içinde av ile avcı bağlantılarını ve tür zenginliğini öngörmek amacıyla kullanılmaktadır.

]]>
Buğday Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/bugday-besin-degeri.html Mon, 17 Sep 2018 14:46:32 +0000 Buğday Besin Değeri, buğday tahıl grubunda yer alan küçük tohumları olan başaklı önemli temel besin maddesidir. Genellikle karasal iklimi benimser. Türkiye'nin iklimi ve toprak türleri buğday tarımına uygundur. Özelli Buğday Besin Değeri, buğday tahıl grubunda yer alan küçük tohumları olan başaklı önemli temel besin maddesidir. Genellikle karasal iklimi benimser. Türkiye'nin iklimi ve toprak türleri buğday tarımına uygundur. Özellikle İç Anadolu Bölgesi buğday üretiminde ilk sırada yer almaktadır. Besin değeri önem teşkil eden bu tahıl, çimlenme döneminde bol yağış ister, olgunlaşma ve hasat döneminde ise güneşe ihtiyaç duyar. Buğday öğütülerek birçok alanda kullanılır. Sofraların vazgeçilmezi bulgur pilavları her yörede ana öğün olarak yapılmaktadır. İnce halde öğütülüp toz haline getirilmesiyle un, yem sanayi, pastacılık, yiyecek içecek alanlarında günlük tüketilen ekmek ve benzeri gıdaların yapımında kullanılmaktadır.

Buğday Besin Değeri:
 • 1 porsiyon buğdayda; 3.82 miktar karbonat
 • 0.83 protein
 • 0.14 lif
 • 0.75 yağ
 • 0 kolesterol
 • 0.6 sodyum
 • 29.8 potasyum
 • 3 kalsiyum
 • A vitamini 0.2
 • C vitamini 0
 • Demir 0.26 miktarında bulunmaktadır. 
Besin değeri yüksek olan buğdayın faydaları:
 • Doyurucu etkiye sahiptir.
 • Cilt güzelliğine fayda sağlar.
 • Saç sağlığını koruma yönünden iyi bir tercihtir.
 • Enerji deposu olan buğday, kalp ve göz sağlığı açısından da önemli bir yere sahiptir. 
 • Genel sağlığı koruyan zengin besin değerleri ve vitamin içerir.
Buğdayın çim halindeyken besin değeri oldukça yüksektir. Bunun için çimlenme zamanında elde edilen yaklaşık bir deste kadar buğday çimlerinin robota çekilmesiyle ve az miktarda su eklenmesiyle oluşan karışımla bir içecek hazırlamanız sağlıklı bir şekilde enerji depolamanız için önemli bir besin kaynağı olacaktır. 
]]>
Kolajen İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/kolajen-iceren-besinler.html Tue, 18 Sep 2018 06:00:01 +0000 Kolajen içeren besinler, bir cildin sağlıklı, parlak ve esnek görünmesini sağlayan şey kolajendir. Kolajen vücudu bir arada tutan bir protein olma özelliğine sahiptir. Ciltte, kemiklerde ve bağ dokusunda yer alır. İn Kolajen içeren besinler, bir cildin sağlıklı, parlak ve esnek görünmesini sağlayan şey kolajendir. Kolajen vücudu bir arada tutan bir protein olma özelliğine sahiptir. Ciltte, kemiklerde ve bağ dokusunda yer alır. İnsan vücudunda yer alan toplam proteinin %30'luk protein kısmı kolajenden oluşur. Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücuttaki kolajen üretimi durur ve ciltte bozulmalar meydana gelmeye başlar. Ciltteki kolajen üretimini besinlerle tetiklemek ve artırmak mümkündür. 

Kolajen içeren besinler nelerdir

Ciltte kolajen üretimini artırmanın en önemli yolu C vitamininden geçer. Turunçgiller kolajen içeren besinlerin başında gelmektedir. Limon, portakal, greyfurt  ve mandalina direk kolajen üretimini destekleyen gıdalardır. Antioksidan özelliği olan turunçgiller serbest radikalleri vücuttan temizleyerek kolajeni artırmaktadır. C vitamini kolajen dokusunu güçlendirmek için çalışan lizin ve prolinin, hidroksil lizin ve hidroksiproline dönüşümünü kolaylaştırarak kolajen üretimini destekler. Kolajen üretimi için tavsiye edilen günlük C vitamini miktarı 500 mg'dır. 

Omega 3 açısından zengin olan besinler fındık, balık, keten tohumu ve özellikle çilek kolajen üretimini artıran gıdalardandır. kırmızı pancar, kapya biber ve domates likopen ve antosiyaninler  içeriğinden dolayı mutlaka tüketilmelidir. Bu iki madde kolajen artımına duyarlıdır. Ciltte düzenli bir kolajen üretimi için kırmızı sebze ve meyveler mutlaka beslenme listenizde olması gereken gıdalardandır.

Günlük beslenme planınıza mutlaka proteinleri dahil etmeniz gerekir. Proteinler kolajen üretimi üzerinde direkt olarak etkili gıdalardır. Kırmızı et, peynir, süt, baklagiller ve yumurta bu gruptadır.

Antioksidan özelliği olan kırmızı meyveler serbest radikallerin cilde zarar vermesini engelleyerek yeterli miktarda kolajen üretimine yardımcı gıdalardır. Çilek, yaban mersini, böğürtlen, frambuaz bu gıdalardandır. Bu besinler ciltte var olan kolajenin daha etkilli çalışmasını sağlar.

A vitamini açısından zengin olan havuç ve balkabağı cilde mükemmel destek veren kolajen içeren besinlerdir. Donuk cildi yok ederek taze ve esnek bir cilt özelliği sağlarlar. Yine meyvelerden olan anannas "blomerin" adı verilen bir madde içerdiğinden bu enzimin kolajen artırmak için en etkili enzim olduğu bilimsel çalışmalar ile tespit edilmiştir.

Sarımsak kükürt içeren bir besin olduğu için kükürtün cildin bağ dokusunu destekleyerek kolajen artırdığı bilinmektedir. Günde 2-3 diş çiğ olarak tüketilen sarımsak inanılmaz bir kolajen tetikleyicidir.

Lahana ve yeşil yapraklı sebzeler mümkün olduğunca düzenli tüketilmelidir. Bu sebzelerin tüketimini dengeli ve planlı bir şekilde yaparsanız kısa süre içinde cildinizin kolajen artışına bağlı olarak canlandığını gözlemlemeniz mümkün olur. Özellikle ıspanak ve pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeleri tercih etmelisiniz.

Yumurta  beyazı vücutta kolajen oluşumunda önemli rolü olan 2 temel amino asit içermektedir. Ve bu amino asitler kolajenin doğal yapı taşlarıdır.

Deniz ürünlerinden olan balığın kolajen üretimine olan katkısı ise kolajene zarar veren enzimleri yok etmesinden kaynaklanmaktadır. Balık ve keten tohumu gibi omega 3 içeren ürünler bir nevi kolajenin koruyucusu ve destekçisidir.

Kolajen içeren besinler arasında brokoli, yeşil biber, kivi, kuru erik, kuşburnu, avokado, hindi eti ve mutlaka yeterli kolajen için tüketilmesi gereken kelle ve paça bulunmaktadır.   

         

]]>
Bebeklerde Besin Alerjisi https://www.besin.gen.tr/bebeklerde-besin-alerjisi.html Tue, 18 Sep 2018 07:56:13 +0000 Bebeklerde Besin Alerjisi, bağışıklık sisteminin doğrusu zararsız olan bir besin maddesini zararlı bir madde olarak hissetmesidir. Vücut bu olaya yanıt olarak savunma sistemini harekete geçirir. Bebeklerde besin alerjisi Bebeklerde Besin Alerjisi, bağışıklık sisteminin doğrusu zararsız olan bir besin maddesini zararlı bir madde olarak hissetmesidir. Vücut bu olaya yanıt olarak savunma sistemini harekete geçirir. Bebeklerde besin alerjisi anne karnında bile başlayabilmektedir. Eğer bebeğin ailesinin herhangi birinde besin alerjisi var ise yüzde yirmi bebekte de olma ihtimali vardır. Bebeklerde besin alerjisi var ise hemen belirti verir. Fakat farklı alerji çeşitleri de vardır. Bu alerjilere gecikmeli alerjide denmektedir. Bu alerjilerin belirtileri zaman içerisinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı da tespit etmek zordur. Çünkü hemen belirti vermedikleri için anneler bu besinleri bebeklerine yedirmeye devem eder. Genellikle yumurta, süt ve buğday ürünleri gecikmeli alerji yapabilir. Alerjik belirtileri ise ishal, yetersiz büyüme, mide ağrısı ve kabızlık olabilir. Bebeklerde alerji yapan besini yedirme seniz bile belirtileri tam anlamıyla ortadan kalkmaz ama hafifler. Bebeklerde besin alerjisi geçici olabilir. Bu yüzden ara ara testler yaptırmanız gerekmektedir.

Bebeklerde Besin Alerjisi Belirtileri

 • Bebeğinizin dilinde, ağzında, yüzünde ve vücudunda kızarıklık
 • Dudaklarında veya gözlerinde şişkinlik
 • Kusma
 • İshal
 • Burnunun sürekli akması veya tıkanık olması
 • Zor nefes alması
 • Bebeğinizin boğazında hırıltı

Bebeklerde besin alerjisi böyle ağır belirtiler verdiği zaman bebeğinizi acil olarak doktora götürünüz.

Bebeklerde Besin Alerjisi Nasıl Teşhis edilebilir

Bebeğinizde besin alerjisi olduğunu şüpheleniyorsanız ilk olarak bir doktora götürmeniz gerekmektedir. Çok sayıda derecede alerji testi var. Kan testleri veya deri testler ile bebeğinizin neye alerjisi olduğunu doktor söyleyecektir.

Besin Alerjisi Olan Bebelerde Nelere Dikkat Edilmelidir

 • Kendi kafanıza göre tanı koymayınız. Bu bebeğinizin büyüme gelişimi için önemli bir besinden uzak kalmasına sebep olabilir. Bu yüzden bebeğinizi kesinlikle doktora götürmelisiniz.
 • Besin alerjisi şüphesi olan bir bebeğin alerji uzmanı tarafından yapılan testler tamamlanıncaya kadar şüphelenilen besinler bebeğe verilmemelidir.
 • Besin alerjilerinde tanı kesinleştikten sonra hangi besine veya besinlere karşı alerjisi varsa o besinler kesinlikle verilmemelidir.

 

]]>
Probiyotik Besinler https://www.besin.gen.tr/probiyotik-besinler.html Tue, 18 Sep 2018 20:58:03 +0000 Probiyotik besinler içeriğinde doğal olarak faydalı bakteriler bulunan besinlerin genel adlandırılmasıdır. İnsan vücudunda insana zarar veren ve fayda sağlayan olmak üzere iki çeşit bakteri bulunur. Zarar veren bakteriler hastal Probiyotik besinler içeriğinde doğal olarak faydalı bakteriler bulunan besinlerin genel adlandırılmasıdır. İnsan vücudunda insana zarar veren ve fayda sağlayan olmak üzere iki çeşit bakteri bulunur. Zarar veren bakteriler hastalıklara neden olduklarından istenmezlerken probiyotik bakteriler vücudumuzda ve özellikle sindirim sistemimizde yaşayarak vücudumuz için gerekli olan bazı besinlerin üretilmesini sağlamakta veya kolaylaştırmaktadırlar. Bağırsaklarımızda yer alan faydalı bakteriler ilaç kullanımı, ishal, yüksek ateş, fazla miktarda alkol tüketimi gibi etkilerle zaman zaman azalmaktadırlar. Bu durumda probiyotik besinler sindirim sistemimiz ve vücudumuz için ayrıca önem kazanmaktadırlar.

Probiyotik besinler nelerdir.

Doğal olarak yediğimiz yemeklerde probiyotik bakteriler bulunsa da bazı besinlerde özellikle yüksek oranda probiyotik bakteriler bulunmaktadır.
 • İçilebilen (sıvı) Probiyotik besinler: Ayran, turşu suyu, kefir gibi içecekeler içeriklerinde bol miktarda probiyotik bakteri bulundururlar. Sindirim sistemi düzeni için bu ürünlerden düzenli tüketmek çok faydalıdır. Tüketilen sıvı probiyotik besinlerin pastörize edilmemiş olması gerekmektedir, çünkü pastörizasyon işlemi besinlerin içerisindeki zararlı bakterilerin yanı sıra faydalı bakterilerinde ölümüne neden olmaktadır.
 • Yenilebilen (Katı) Probiyotik besinler: süzme peynir, yoğurt, zeytin, turşu gibi besinler doğal probiyotik besinlerdir. Özellikle yoğurt içeriğindeki aktif probiyotik bakteriler sayesinde sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlayarak vücuda alınan gıdalardan maksimum faydalanılmasını sağlar.
Probiyotik besinlerin yan etkileri nelerdir

Probiyotik besinlerin en belirgin özelliği gaz oluşuma sebep olmasıdır. Bu bakteriler vücudumuz için gereken besinleri parçalarken atık madde olarak gaz üretirler. Bazen biriken bu gaz şişkinlik ve karın ağrısı sorununa neden olabilmektedir. Aşırı probiyotik bakteri alımı sonrası bağırsağın doğal florasını bozulabilir ancak bu geçici bir durumdur. 

Probiyotik besin yetersizliği

Probiyotik bakteriler mide asidine karşı duyarlı olduğundan bazen yiyeceklerle bağırsaklara kadar ulaşmayabilir. Veya dizanteri gibi barsak florasının çok önemli hasar gördüğü hastalıklar sebebiyle bağırsaklarda probiyotik bakteri ihtiyacı doğabilir.  Bu durumda kişinin doktor tavsiyesi ile içinde probiyotik bakteriler bulunan kapsül içerisindeki gıda destek tabletlerinden kullanması gerekebilir. İçinde bulundukları kapsül sayesinde probiyotik bakteriler mide asidinden zarar görmeden bağırsaklara kadar ulaşabilirler.
]]>
Kinoa Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/kinoa-besin-degeri.html Wed, 19 Sep 2018 04:54:43 +0000 Kinoa besin değeri, Güney Amerika ve ABD'de son derece fazla tüketim alanına sahip olan kinoa bizim ülkemizde daha yeni yeni tanınmaya başlayan bir besindir. Vücut için gerekli olan tüm amino asitler kinoada toplanmışt Kinoa besin değeri, Güney Amerika ve ABD'de son derece fazla tüketim alanına sahip olan kinoa bizim ülkemizde daha yeni yeni tanınmaya başlayan bir besindir. Vücut için gerekli olan tüm amino asitler kinoada toplanmıştır. Bulgura benzeyen bir tahıl türüdür. Ce artık büyük marketlerde kolaylıkla bulunabilmektedir. Bulgura alternatif olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çok kısa sürede pişme özelliğine sahip olan kinoayı haşlayarak dahi kullanmanız mümkün. Çok yüksek besin değerlerine sahip bir besin olması nedeni ile 2013 yılı kinoa yılı olarak ilan edilmişti. Ve bu tahıl türü o zamandan bu yana daha çok tanınarak popüler hale geldi.

Kinoa besin değerleri nedir

Kinoa tam protein içeren bir besindir. Proteinlerin yapı taşları amninoasitler olduğu için kinoa vücudun ihtiyacı olan tüm aminoasitleri içeriğinde bulunduran bir gıdadır. Et yerine rahatlıkla ikame edilebilecek bir besindir. Bu özelliği nedeni ile vejeteryanlar kinoadan çok daha fazla faydalanmaktadırlar. Hayvansal proteinlerle kıyaslandığında ise bitkisel olması sebebi ile sağlık için çok daha fazla faydalıdır.

Kinoa tahıl olarak geçmesi sebebi ile çölyak hastaları tarafından yanlış algılanabilir. Kinoa kesinlikle glüten içeren bir besin değildir. Bu yüzden rahatlıkla tüketilebilir. Kinoa pasta, börek çörek yapımında da rahatlıkla kullanılabilir.

Bu mucizevi besin filizlendirilerek tüketildiği zaman kinoanın besin değeri çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Filizlendirilmiş kinoada daha fazla protein bulunur. Kinoa besin değeri açısından kesinlikle yağ ve kolesterol içermeyen bir gıdadır. Vitamin olarak A,B,C,D,E, ve K vitaminlerini içermektedir. Kinoa demir içerdiğinden kansızlık içinde son derece iyi bir çözümdür. Kinoa kalsiyum içeriği ile kemik ve dişlere lifli yapısı nedeni ile de sindirim ve kabızlığa etkin bir çözümdür. Kinoanın içerdiği kalsiyum bir bardak sütten daha fazladır.   

 • Pişmemiş ve haşlanmamış halde ki 100 gram kinoada 375 kalori bulunmaktadır.
 • Kinoa pişmemiş halde 100 gramında 13.15 gram protein barındırır.
 • 100 gram kinoada 6 gram lif bulunur.
 • 100 gram kinoa 70 gram karbonhidrat içerir. 
 • Pişmiş halde olan bir kase kinoada ise, 222 kalori bulunur. 
Kinoa besin değerleri aşağıdaki gibidir,
 • 8.15 gram protein
 • 3.50 gram yağ
 • 5.1 gram lif içeriği
 • 32 gram nişasta
 • 30 mg kalsiyum
 • 2.5 mg demir
 • 120 mg magnezyum
 • 315 mg potasyum
 • 2 mg çinko
 • 1.150 mg manganez
 • 5 mikrogram selenyum
 • 1 mg tiamin
 • 0.200 mg riboflavin
 • 0.765 mg niacin
 • 0.225 mg B6 vitamini
 • 75 mikrogram folat
 • 2.5 mg E vitamini bulunmaktadır. 
]]>
Metabolizmayı Hızlandıran Besinler https://www.besin.gen.tr/metabolizmayi-hizlandiran-besinler.html Thu, 20 Sep 2018 03:10:52 +0000 Metabolizmayı hızlandıran besinler; beslenme listesi içerisinde en çok bulunması gereken çeşitlerdir. İnsan metabolizması tıpkı bir makine gibi çalışmaya müsait olarak yaratılmıştır. Bazı nedenlere bağlı olarak bu işley Metabolizmayı hızlandıran besinler; beslenme listesi içerisinde en çok bulunması gereken çeşitlerdir. İnsan metabolizması tıpkı bir makine gibi çalışmaya müsait olarak yaratılmıştır. Bazı nedenlere bağlı olarak bu işleyiş zamanla çok yavaşlayabilir. Bu durumun birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle tiroid gibi bir kısım hastalıklar metabolizmanın yavaşlama hızını azaltmaktadır. Ancak metabolizmanın yavaşlamasının en büyük sebebi yaşın ilerlemesidir. 30'lu yaşlardan itibaren metabolizma gittikçe yavaş çalışmaya başlar. Bu durum bayanlar için daha tehlikelidir. Metabolizma yavaşlamasının bu yaşlardan itibaren yaygınlaşması ise daha çok yaşa bağlı olarak fiziksel aktiviteninde azalmasına bağlıdır. Metabolizmanın yavaşlaması insan sağlığı için bir tahdit oluşturur ve aşırı kilo alınmasının önünü açar. Bu nedenle doğru beslenme alışkanlıkları kazanılarak bu durumun oluşma ihtimalinin en aza indirgenmesi gerekmektedir.  

Metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlayan besinler,

Metabolizmanın hızlı çalışmasına bağlı olarak vücut için toksin özelliği bulunan ve mutlaka dışarı atılması gereken maddeler daha hızlı bir şekilde vücuttan uzaklaştırılır. Metabolizmanın hızlandırılması için yenilen besin maddelerinin çok büyük önemi bulunmaktadır. Yenilmesi gerekenler kadar yenilmesinden bu süreçte uzak durulması gereken ama yine de insan sağlığı için başka faydaları olan besin maddeleri de bulunmaktadır. Ayrıca besin maddesi kadar bol sıvı tüketimi ve ilave olarak yürüyüş gibi basit sporlar da beslenme düzeni ile uyum içerisinde bulunmalıdır. Özellikle aşağıda sayılan besinler metabolizmanın iyi çalışması açısından çok fazla tüketilmesi gerekir.

 • İçerisinde barındırdığı lif oranı yüksek besin maddeleri metabolizmayı hızlandırır. Bunlar içerinde özellikle cennet hurması, kavun, karpuz, armut, kayısı, incir, mürdüm eriği, elma gibi bol posalı meyveler ile ıspanak, taze fasulye gibi yeşil sebzeler yer almaktadır. Bu besin maddelerinin tüketimi kadar nasıl tüketildiği de önemlidir. Meyveleri ve sebzeleri mümkünse kabuklu ve az pişmiş olarak tüketmeye özen gösterin.
 • Yaş halleri olduğu kadar kuru halleriyle de erik, kayısı ve incir yüksek oranda lif kaynağıdır. Her gün düzenli olarak bir çeşitini tüketmeye gayret edin. Fakat incir kalorili olduğu için kilo sorununuz varsa tüketim miktarına dikkat edin. Ayrıca bu kuru meyveleri tüketirken aç karnına yemeye ve arkasından ılık su içmeye özen gösterin. 
 • Bazı bitkisel otlarla yapılan çaylarda metabolizma dostudur. Özellikle mate ve yeşil çay insan sağlığı açısından çok yararlıdır. Günlük düzenli olarak içeceğiniz 2 fincan çay metabolizmada yaşanan yavaşlamaya iyi gelecektir. 
 • Her gün bir kase doğal yoğurt ya da kefir de metabolizmayı hızlandıran besinler arasında sayılabilir. Bu besinlerin yaş ilerledikçe daha düzenli yenilmesi gerekir. Bunlar gençlik iksiri gibidir.  
]]>
Makarna Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/makarna-besin-degeri.html Thu, 20 Sep 2018 21:17:56 +0000 Makarna Besin Değeri, makarna, buğday tahılının un haline getirilmesiyle elde edilen bir gıdadır. İrmik veya una yumurta karıştırılarak hazırlanan çeşitli şekillerdeki kuru hamur türüdür. Besin değeri oldukça yüksek olan Makarna Besin Değeri, makarna, buğday tahılının un haline getirilmesiyle elde edilen bir gıdadır. İrmik veya una yumurta karıştırılarak hazırlanan çeşitli şekillerdeki kuru hamur türüdür. Besin değeri oldukça yüksek olan gıdalardan biridir. Kökeni İtalyanların adlandırdığı ''Mecceherone'' sözcüğüdür. İtalyanlarca meşhur olan bu gıdanın çeşitli türleri mutfakları süslemektedir. Oldukça yüksek besin değerleri içeren bu gıda maddesini hayatınızdan eksik etmemenizi öneririz. Makarnayı her türlü yemek çeşidinde kullanabilirsiniz. Makarnayı sade, yumurtalı, tereyağlı, salçalı, peynirli, kıymalı, yoğurtlu, sebzeli ve fırın yemeklerinde her çeşit pişirme ile makarna içeriğini farklı besinlerle zenginleştirme yöntemiyle tüketebilirsiniz. Özellikle çocukların da çok sevdiği makarna her türüyle çeşitli yemekler yapılıp düzenli olarak tüketilirse onlarında gelişimine katkı sağlar. Besin değerleriyle çok değerli olan bu gıda taze olarak öğünleriniz arasında yer almalıdır. Kepekli makarna da son zamanların diyet listelerinde yer alan besin değeri fazla olan bir türdür. Sağlıklı beslenmek istiyorsanız makarnayı temel besin kaynakları arasında tutarak belirli periyotlarda da olsa vücudunuza girişini sağlamalısınız.

100 gram pişmiş makarnanın besin değeri
 • Kalori 94.5
 • Protein 3.4 gram
 • 01-03 gram
 • Kolesterol 0
 • Lif 1 gram (Kepekli ise daha fazla)
 • Sodyum 0.7 miligram
 • Demir 0.5 miligram
 • Kalsiyum 7 miligram
 • Fosfor 54 mmiligram
 • Çinko 0.5 miligram
 • Folik Asit 12 miligram
 • B1 (Thiamin) 0.02 miligram
 • B2 (Riboflavin) 0.04 miligram
 • B3 (Niasin) 0.04 miligram'dır.
100 gram pişirilmemiş makarnanın besin değeri
 • Enerji 357 kcal'dır.
 • Protein 11 gram kadardır.
 • Yağ 1.4 gram seviyesinde
 • Karbonhidrat 75 gram miktarında
 • Niaain 6.1 miligram
 • Demir 3.1 miligram
 • B1 (Tiamin) 0.95 miligram
 • Ribofain 0.4 miligram oranında
 • Folik Asit 0.20 miligram kapsamındadır.
]]>
Bulgur Pilavı Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/bulgur-pilavi-besin-degeri.html Fri, 21 Sep 2018 11:25:34 +0000 Bulgur pilavı besin değeri, Bulgur pilavının Türk mutfağında oldukça büyük bir yeri vardır. Anadolu topraklarında yetişen buğdayların kaynatılması ve daha sonra değirmen işleminden geçmesi ile hazırlanan bulgur çeşitli Bulgur pilavı besin değeri, Bulgur pilavının Türk mutfağında oldukça büyük bir yeri vardır. Anadolu topraklarında yetişen buğdayların kaynatılması ve daha sonra değirmen işleminden geçmesi ile hazırlanan bulgur çeşitli boyutlarda kırdırılarak hazır edilmektedir. Daha sonra pilavlık kırdırılan bulgur ile bulgur pilavı elde edilmektedir. Pilav çeşitleri ve özellikle bulgur pilavı kültürümüzde olan  bir pilavdır. Doyurucu ve besin değeri yüksektir. Bulgur pilavı glisemik indeksi düşük bir pilavdır. Lif oranı ise yüksektir. Bağırsak florasını düzenleyerek daha hızlı çalışmasını sağlar. Vücuda faydalı olan bir çok vitamin ve minerali içeriğinde barındırmaktadır. Herkes tarafından sevilen klasik bir pilav çeşidi olan bulgur pilavı her yemeğe yakışan bir pilavdır. Pirinç pilavına göre kalorisi düşük olduğu için her yaş grubundan tercih edilebilen bir pilavdır. Diyet yaparken içerisindeki yağ miktarına dikkat edilerek tüketildiğinde kilo alımına neden olmaz. 

Bulgur pilavının bir çok çeşidi vardır. Sofralarda ekmeğe ihtiyaç duymadan doyuran ve böylece ekmek ihtiyacını karşılayan ana yemeği tamamlayıcı olarak sofralarda yer alan bir pilavdır. Özellikle bakliyat yemekleri yanında eşsiz bir lezzete bürünen bulgur pilavı çocuk gelişiminde de oldukça etkilidir. Sağlığa faydası saymakla bitmeyen bulgur pilavı salçalı, şehriyeli, sade ve sebzeli olarak hazırlanabilmektedir. Damak zevkinize göre içeriğine karar vererek hazırlayabileceğiniz bulgur pilavı her çeşit sulu yemeğe uyum sağlamaktadır.

Orta porsiyon bulgur pilavı besin değeri:
 • Karbonhidrat (g): 23.64
 • Protein (g): 3.61
 • Yağ (g): 4.4
 • Lif (g): 3.87
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 7.54
 • Potasyum (mg): 314.28
 • Kalsiyum (mg): 26.96
 • A vitamini (mg): 288.17
 • C vitamini (mg): 64.73
 • Demir (mg): 1.83

]]>
Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur https://www.besin.gen.tr/mineraller-hangi-besinlerde-bulunur.html Sat, 22 Sep 2018 08:10:30 +0000 Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur, vücudumuz için gerekli olan mineraller sağlıklı bir hayat için gereklidir. Sağlıklı bir diş kemik yapısı olması, kalbin düzenli çalışması, üreme sağlığı, kas fonksiyonları, Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur, vücudumuz için gerekli olan mineraller sağlıklı bir hayat için gereklidir. Sağlıklı bir diş kemik yapısı olması, kalbin düzenli çalışması, üreme sağlığı, kas fonksiyonları, dolaşım sistemi, sinir sistemi, vücudun su dengesi gibi birçok hayati olayda mineraller görev alır. Ancak bu mineralleri vücudumuz üretememektedir. Bu mineralleri vücudumuz dışarıdan temin etmektedir. 

İçerisinde Mineral Bulunan Besinler,

Öncelikle vücudumuza hangi minerallerin gerektiğini sayarak başlarsak daha iyi olacaktır. Kalsiyum, demir, çinko, bakır, iyot, potasyum, magnezyum, selenyum, sodyum, fosfor, kükürt, manganez, krom bu minerallerdir. Minerallerin bulunduğu besinleri ise şöyle sıralayabiliriz.

 • Siyah çay, bal, fındık, kakao, ceviz, tahıllar, peynir, mantar içerisinde krom minerali bulunduran besinlerdir.
 • Sebze, bira mayası, fındık, baklagiller, işlenmemiş tahıl ürünleri, ceviz, ananas gibi besinlerde içerisinde manganez bulundurmaktadır.
 • Yumurta sarısı, et, süt, balık, ceviz, fındık, peynir, sebze içerisinde bol miktarda kükürt içermektedir.
 • Salamura et, buğulama et, salam bunun yanında balık ürünleri, yemeklik tuz, ekmek, peynir ve maden suyu da içerisinde sodyum bulundururlar.
 • Selenyum Kaynağı arasında ise başta deniz ürünleri gelmektedir. Buğday unu, sarımsak, soğan, brokoli sayabileceğimiz diğer besinler arasında gelmektedir.
 • Fındık, fıstık, badem, ceviz, soya fasulyesi, tam tahıllı ekmek ve koyu yeşil sebzeler tam bir magnezyum deposudur.
 • Muz, sebzeler, meyveler, süt, kuru üzüm, kuru kaysı, portakal, mandalina, kabak, incir, patates, incir potasyum içermektedir.
 • İyot diğer bir gerekli mineraldir. Sebze, Deniz balıkları ve en önemlisi iyotlu yemek tuzu bu mineralin kaynağıdır.
 • Yumurta sarısı, baklagiller, kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, buğday tohumu ve tüm tahıllar tam bir çinko kaynağıdır.
 • Demir içeren besinlerin başında yumurta sarısı ve kırmızı et gelmektedir. Soya fasulyesi, kabuklu yemişler, kuru üzüm, pekmez, domates, balık demir bulunduran besinlerdir
 • Karaciğer, balık, yapraklı sebzeler, bezelye, fındık, ceviz, çavdar, buğday, kabuklu hayvanlar vücudumuzun bakır minerali ihtiyacını karşılar.

Kalsiyum kemikler için önemli bir mineral kaynağıdır. Süt, peynir, sütle elde edilen ürünler, brokoli lahana, koyu yeşil sebzeler, badem, ceviz, kuru yemişler kalsiyum kaynağıdır.

Mineraller Hangi Besinlerde Bulunur

Besinleri tüketirken buna dikkat ederek tüketmemiz vücudumuza gerekli olan mineral ihtiyacını karşılamakta yerinde olacaktır. Bu besinleri tüketirken de dengeli olarak tüketmeliyiz ki vücudumuz gerekli olan mineralleri alabilsin. 
]]>
Kuru Üzüm Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/kuru-uzum-besin-degeri.html Sat, 22 Sep 2018 13:07:09 +0000 Kuru üzüm besin değeri: Kuru üzüm besin değeri oldukça yüksek olan bir besindir. İçerisinde folik asit, potasyum, magnezyum, demir, fosfor içermektedir. Ayrıca yüksek oranda lif de içermektedir. 2 yemek kaşığı kuru üzüm 1 t Kuru üzüm besin değeri: Kuru üzüm besin değeri oldukça yüksek olan bir besindir. İçerisinde folik asit, potasyum, magnezyum, demir, fosfor içermektedir. Ayrıca yüksek oranda lif de içermektedir. 2 yemek kaşığı kuru üzüm 1 tane meyve yerini alabilecek değerlere sahiptir. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde vücuda genel anlamda sağlık kazandırmaktadır. Kuru üzümün antioksidan etkisi bulunmaktadır. Antioksidan vücutta bir çok hastalığın oluşma riskini azaltmaktadır. Fenoller bakımından zengin olan kuru üzüm bağışıklık sistemini güçlendirerek ve vücuda dayanıklılık vererek hastalık oluşumlarına karşı vücuda direnç sağlamaktadır. Ayrıca kuru üzüm anemi hastaları içinde doğal tedavi niteliği taşımaktadır. Kansızlık problemini doğal olarak tedavi ederek kan değerleri oranında olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Üstelik kişinin enerji eksikliğinide gidericidir. Her ne kadar şeker hastaları ve diyet yapanlar için önerilmeyen bir besin olsada diyet yapanların tatlı ihtiyacına karşı koyamadıkları anda şekerleme ve çikolataya yönelmek yerine doğal şeker takviyesi olarak kuru üzüm dozunu kaçırmadan tüketebilirsiniz. Böylece hem daha besleyici hemde kaliteli bir enerji kaynağı tercih etmiş olursunuz. Bilinçsiz bir şekilde günlük olarak fazla miktarda kuru üzüm tüketmek kan şekerinde yükselmelere neden olacağı için dikkatli olmakta fayda vardır. Kuru üzümün vücudun asit dengesini korumaktan tutunda göz sağlığına kadar bir çok faydası bulunmaktadır. Kuru üzüm genellikle kış aylarında tercih edilen ve üşümeyi engelleyen bir besindir.

1 avuç kuru üzüm besin değeri:
 • Karbonhidrat (g) : 10.02
 • Protein (g) : 0.45
 • Yağ (g) : 0.19
 • Lif (g) : 0.51
 • Kolesterol (mg) : 0
 • Sodyum (mg) : 1.35
 • Potasyum (mg) : 121. 95
 • Kalsiyum (mg) : 11.55
 • A Vitamini (mg) : 2.55
 • C Vitamini (mg) : 2.05
 • Demir (mg) : 0.32
]]>
Besin İntolerans Testi https://www.besin.gen.tr/besin-intolerans-testi.html Sun, 23 Sep 2018 00:41:51 +0000 Besin intolerans testi; Bu test sayesinde insanlarda bulunan LGG antikorlarının tespiti yapılır. Test yapılırken kişilerden alınan beş ml kan örneği kullanılır. Bu test kanınızda gıdalara karşı olan lgg antikorları belirleni Besin intolerans testi; Bu test sayesinde insanlarda bulunan LGG antikorlarının tespiti yapılır. Test yapılırken kişilerden alınan beş ml kan örneği kullanılır. Bu test kanınızda gıdalara karşı olan lgg antikorları belirlenir. Test edilen her gıda için değerlemeler yapılır ve tüm besinlerin sonuçları ug/ml olarak tespit edilerek görsel şekilde anlaşılabilir bir hale getirilir. Testin yapılması ile uygulanan kişi yaklaşık olarak on ile on dört gün içerisinde yeniden çağrılarak size özel kişisel testlerinizin neticesine göre ve dahada önemlisi tamamen size özel düzenlenmiş özel beslenme şekline göre açıklanır. Imupro duyarlılığı testi iki farklı bölümden meydana gelen bir beslenme şeklidir. Bu beslenme şekillerinden birincisi gıda maddelerine göre antikorların araştırıldığı kan testi ikincisi ise, kişisel bulgulara dayalı bir beslenme şekli yani rejim değişikliğidir. 

Besin intolerans testinin iki aşamasından birincisinin aşamasında yapılanlar;

İlk olarak doktor hasta görüşmesinde bir gıda duyarlılığı olup olmadığı sorusunun değerlendirilmesi yapılır. Bu değerlendirmede hastanın şikayetleri bile belirlenir. Kişi tarafından bazı besinleri vücudun tolere edemediği kanaati var ise kilo sorunu var ise, beden kilonuzda bir gün içerisinde bile belirgin şekilde artış veya azalma görülüyor ise, diyet yapılmasına rağmen kilo alımı durmuyor ise, her yemek öğününden sonra sürekli olarak yorgunluk hissi var ise, gaz, ishal ve kabızlık gibi IBS sorunlarınız var ise bu birincil soru olan  besin duyarlılığının tanısını koymak için belirleyici bir yapıya sahip olur. Böylelikle doktorunuz sizden besin intoleransı testi isteyerek tanının belirlenmesini sağlar.

Besin intoleransı testi, dünyada da kullanılan en güvenilir kan testlerinin başında gelir. Bu testler parmak ucundan alınan birkaç damla kan ile araştırılarak yapılır. Testte ufak aparat değişiklikleri haricinde çok büyük farklılıklar yoktur. Kan örneği alma işlemi genellikle normal kan düzeyi olan kişilerde çok kısa süren bir işlemdir. Besin intoleransı testi, besinlere yani gıdalara karşı duyarlılığı olan kişiler için kullanılan bir testtir. Genellikle gluten sorunu yaşayan kişilerin belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu tür rahatsızlıkları olan kişilerin belirlenmesine imkan sağlayan test kişilerin beslenme şekillerini ve hangi besinleri tüketmemeleri gerektiğinin açıklanmasında önemli bir yere sahiptir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Havuç Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/havuc-besin-degeri.html Sun, 23 Sep 2018 01:46:34 +0000 Havuç besin değeri, Havuç özellikle kış mevsiminde tüketilen bir sebzedir. Havuç B grubu vitaminleri, A vitamini, C vitamini ve K vitamini içermektedir. Ayrıca potasyum, çinko, bakır mineralleri bakımından zengin bir kaynaktır. Havuç besin değeri, Havuç özellikle kış mevsiminde tüketilen bir sebzedir. Havuç B grubu vitaminleri, A vitamini, C vitamini ve K vitamini içermektedir. Ayrıca potasyum, çinko, bakır mineralleri bakımından zengin bir kaynaktır. Havuç pişirildiğinde kan şekerini daha daha fazla yükseldiği için diyabet hastalarına çiğ olarak önerilmektedir. Havuç salatalarda, yemeklerde ve çiğ olarak tüketilen ve sağlığa faydalı bir çok vitamin ve mineral içeren bir sebzedir. 

Havuç A vitamini ve karoten açısından çok zengin olduğu için vücutta kanser oluşumu riskini düşürmektedir. Bir çok hastalık için şifa kaynağı olan havuç cilt ve özellikle göz sağlığı için oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Havucun günlük olarak tüketilmesi vücutta bir çok hastalığın giderilmesine fayda sağlamaktadır. Ayrıca havuç beyin sağlığı içinde oldukça büyük öneme sahiptir. Havucun içeriğinde bulunan maddeler beyinde sinir hücreleri üzerinde olumlu etkisi vardır. Hasar gören beyin hücrelerinin onarılmasına yardımcı olan havuç, darbe veya geçirilen travmalar sonucunda oluşan unutkanlıklara iyi gelmektedir. Kişinin yaşlanma sonucunda oluşan bunama ve yüksek derecede unutma hastalıklarına karşı beyini korumaktadır. Havuç kişide günlük hayatın vermiş olduğu stresi de azaltmada yardımcı bir besindir. Tüm bunların yanı sıra havucun içerdiği lifler sindirim sistemini de rahatlatan ve sindirim sistemine faydalı olan bir maddedir. Bağırsaklara iyi gelen ve mideyi güçlendiren havuç özellikle çocukların düzenli bir şekilde tüketmesi gereken bir besindir.

1 büyük havuç besin değeri
 • Karbonhidrat (g): 9.58
 • Protein (g): 0.93
 • Yağ (g): 0.24
 • Lif (g): 2.58
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 69
 • Potasyum (mg): 320
 • Kalsiyum (mg): 33
 • A Vitamini (mg): 16706
 • C Vitamini (mg): 5.9
 • Demir (mg): 0.3
]]>
Leptin Hormonu İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/leptin-hormonu-iceren-besinler.html Sun, 23 Sep 2018 09:57:02 +0000 Leptin Hormonu İçeren Besinler, leptin hormonun görevi iştahı azaltarak vücutta yağ yakan hücreleri harekete geçirmektir. Vücut çok fazla aç kaldığı zaman düşük leptin salgılar ve beyne daha fazla besin tüke Leptin Hormonu İçeren Besinler, leptin hormonun görevi iştahı azaltarak vücutta yağ yakan hücreleri harekete geçirmektir. Vücut çok fazla aç kaldığı zaman düşük leptin salgılar ve beyne daha fazla besin tüketilmesi gerektiğinin sinyalini göndererek yağların depolanmasını artırır. Leptin tokluk hormonu olup beyine daha fazla besine ihtiyaç yok sinyali verir. Tam olarak doymadan masadan kalkılır ve 20 dakika beklenirse tokluk hormonu olan leptin devreye girer. Vücuttaki yağ depoları da leptin hormonu tarafından kontrol edilir. Vücuttaki yağ depoları belli bir seviyenin üzerine çıktığı zaman leptin hormonu kalori alımının kesilmesini sağlar.

İçerisinde Leptin Bulunan Besinler,

Leptin hormonu ağız yoluyla maalesef alınmaz. Zaten böyle bir durum olsaydı herkes bu besinleri tüketirdi ve böylece kimse kilo almazdı. Leptin yağ dokularında üretilen bir homon olması itibari ile leptin seviyesini yükseltecek besin grupları yoktur. Sadece leptin hassasiyetini azaltacak besinler vardır. Vücudunuzda bulunan leptin hormonu yeterli değil ise leptin üretmeye yardımcı olacak gıdalar tüketmek beyne iştahı kesmeyi ve yağ yakımına sebep olacak sinyalleri göndermeye yardımcı olabilir. Leptin hormonu içeren besinlerin neler olduğuna bir bakalım.

Leptin hormonu genelde omega-3 içeren gıdalar dan sağlanmaktadır. Omega-3 kötü kolesterolü yok ederek leptin hormonunun dengede kalmasını sağlamaktadır. Leptin direnci tıpkı insülin direncine benzer. Bundan dolayı uygun bir diyet ve beslenme planı ile leptin direncini kırmak mümkündür.

 • Somon, ceviz, balık yağı, morina karaciğeri, ton balığı, keten tohumu yağı
 • Sardalya, soya fasulyesi, karnabahar, kabak, ıspanak, kanola yağı, kenevir tohumu
 • Acı kırmızı biber, zencefil, yumurta, sarımsak, sardalya, yeşil çay
 • Zeytinyağı, portakal, greyfurt, yulaf, ev yapımı yoğurt, yeşil sebzeler
 • Sabahları 1 su bardağı suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Leptin hormonunu harekete geçirir.
 • Müsli ve bol lifli gıdalar tercih edin.

Bütün bu besinlerin yanında günlük 7 saat olacak şekilde sağlıklı bir uyku düzeni ve şeker ve karbonhidrat içeren yiyeceklerin kesilmesi leptin hormonunun salgılanmasını artırır. Alkollü ve gazlı içecekler kesinlikle vücuda alınmamalıdır.   

]]>
Mandalina Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/mandalina-besin-degeri.html Sun, 23 Sep 2018 16:03:40 +0000 Mandalina Besin Değeri: Turunçgiller familyasına ait ılıman iklimlerde yetişen mandalina tropik yapıda sahip olan bir meyve türüdür. Sarı ve turuncu renklerde olabilir ve portakala göre daha yumuşak ve suludur. Meyve olarak yenil Mandalina Besin Değeri: Turunçgiller familyasına ait ılıman iklimlerde yetişen mandalina tropik yapıda sahip olan bir meyve türüdür. Sarı ve turuncu renklerde olabilir ve portakala göre daha yumuşak ve suludur. Meyve olarak yenildiği gibi suyu sıkılıp içecek olarak da tüketilebilir. Ülkemizde en çok Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişen mandalina, Karadeniz bölgesinin bazı kısımlarında da yetiştirilmektedir. Kış mevsiminin vazgeçilmez bir meyvesi olan ve kendine has aromatik bir tada sahip olan mandalina, A, B, C ve E vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Kabuğunda ise D vitamini bulunur. Sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve demir gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Diyet programı uygulayacak kişilerin ara öğünleri için iyi bir seçenek olan bu meyve iyi bir lif kaynağıdır ve bu özelliğinden dolayı kişiye tokluk hissi verir. Vücudun günlük C vitamini ihtiyacı günde iki tane tüketilecek mandalina ile sağlanabilir. Özellikle de kış mevsiminde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığa oldukça yararlı olan bu lezzetli meyve bedenin hastalıklara karşı direnmesini artırır. Yüksek tansiyonu düzenler, kalp ve kolesterol hastalıklarına iyi gelir ve antioksidan özelliğinden dolayı kanser hastalığına karşı vücudu koruyan mandalina tam bir şifa kaynağıdır.

 1 adet (200 gram) mandalina besin değerleri; 
 • 0,8 gr protein 
 • 11.6 gr karbonhidrat 
 • 49 mgr kalsiyum, 
 • 7,8 mgr magnezyum 
 • 2 mgr sodyum 
 • 126 mgr potasyum 
 • 0,4 mgr demir 
 • 18 mgr fosfor 
 • 0,2 gr  yağ 
 • 0 kolesterol 
 • 46 kalori
 • 420 IU vitamin A 
 • 0,06 mgr vitamin B1 
 • 0,2 mgr vitamin B2 
 • 0,1 mgr vitamin B3 
 • 0, 067 mgr vitamin B6 
 • 31 mg vitamin C 
 • 7,4 mcgr folik asit
]]>
Pekmez Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/pekmez-besin-degeri.html Mon, 24 Sep 2018 03:35:33 +0000 Pekmez besin değeri oldukça yüksek bir besindir. İnsanlar tatlı yeme isteklerini şeker kullanmadan doğal yollar ile gidermek istediklerinde bal ve pekmez en doğal yöntemdir. Pekmez, meyve sularının kaynatılıp yoğunlaştırılma Pekmez besin değeri oldukça yüksek bir besindir. İnsanlar tatlı yeme isteklerini şeker kullanmadan doğal yollar ile gidermek istediklerinde bal ve pekmez en doğal yöntemdir. Pekmez, meyve sularının kaynatılıp yoğunlaştırılması ile elde edilir. Pekmez yapımı için kullanılabilecek meyveler üzüm, dut, erik, elma ya da armuttur. Aynı zamanda andız ya da keçiboynuzuda pekmez yapımı için kullanılabilir.

Sıvı ve koyu pekmezin besin değerleri,

Sıvı haldeki pekmezin 100 gramı içinde ortalama 36.5 gram su, 60 gram karbonhidrat, 3.5 gram madensel madde ve protein bulunur. Koyu haldeki pekmezin su miktarı daha düşüktür bu da ortalama 25.5 gramdır. Koyu haldeki pekmezin karbonhidrat miktarı artarak 70 gramı bulur. Pekmezdeki karbonhidratlar glikoz ve früktozdur ve bunlar sindirim gerektirmez ve yedikten hemen sonra kana geçer ve enerji verirler. 100 gram pekmez yaklaşık 293 kcal dir ve maddesel maddeler bakımındın oldukça zengindir yani 100 gram pekmezde yaklaşık 400 mg civarında kalsiyum, 10 mg civarında demir bulunur aynı zamanda potasyum açısından da zengindir. Pekmez sindirilmeden kana geçtiği için kolay enerji sağlaması ile birlikte kemik sağlığı ve gelişimi açısından gerekli kalsiyum ve kan yapıcı özelliği ile demir açısından da zengindir. Demir vücutta alyuvar yapımı için gereklidir ki böylelikle vücutta enerji oluşması kanın alyuvar seviyesinin yeterli seviyede olması ile sağlanır. Demir yeterli seviyede olursa kansızlık meydana gelir. Burada pekmez hem kolay enerji sağlaması hem de vücutta enerji oluşması için gereken kan yapıcı maddeyi içermesi açısından önemlidir.
Pekmez pestil, cevizli sucuk ve pekmez lokumu gibi çeşitli yiyeceklerde kullanılır. Çocuklar ve kansızlık çeken insanlar için önemli bir besindir. Yüksek enerjili bu yiyecek özellikle büyüme çağındaki çocuklar, gençler, bedenen ağır işlerde çalışan kişiler ile zayıf, halsiz ve iştahsız kişilerin de beslenmesinde önemlidir. Dikkat edilmesi gereken konu ise şeker hastalarının beslenmelerinde pekmeze yer vermemeleri gerekir.
]]>
Süt Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/sut-besin-degeri.html Mon, 24 Sep 2018 09:14:21 +0000 Süt Besin Değeri, yüksek olan çok önemli bir besin kaynağıdır.  Sütün herkes tarafından bilinen faydaları da saymakla bitmez. Sütün beslenmedeki değerini daha iyi açıklayabilmek için sütün birleşimine bakmak ge Süt Besin Değeri, yüksek olan çok önemli bir besin kaynağıdır.  Sütün herkes tarafından bilinen faydaları da saymakla bitmez. Sütün beslenmedeki değerini daha iyi açıklayabilmek için sütün birleşimine bakmak gerekir. İşte sütün birleşimindeki beş önemli değer.

İçeriğine göre süt besin değeri
 

Laktoz (Süt şekeri): Sütün içindeki laktoz tam bir enerji kaynağıdır. Bunun yanında sütteki laktoz beyin ve sinir hücrelerinin gelişimin de yardımcı olur. Laktozun vücutta değişmesi sonucu oluşan laktik asit ise bağırsaklardaki istenmeyen mikro organizmaların gelişimini engeller ve olması gereken bağırsaktaki bakteri florasının gelişmesine katkı sağlar. Laktozun vücuda diğer bir etkisi ise kalsiyum ve fosfordan daha iyi yararlanmasını sağlar. Yani kemik ve diş gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Süt Yağı: Sütün İçerisindeki yağda tam bir enerji kaynağıdır. Süt yağı laktozun vücut içerisinde en iyi şekilde kullanılmasını ve vücuda gerekli olan vitaminlerin vücut içerinde taşınmasını sağlar. Süt yağı içerisinde fosfolipitler mevcuttur. Bu fosfolipitler sinir hücreleri ve beyin hücreleri için hayati öneme sahiptir. Süt yağı içerisinde doymamış yağ oranı yüksektir. Bu nedenle süt yağının beslenmede önemi oldukça yüksektir. Süt çok fazla kolesterol içermemektedir. Bu sebeple tüketilmesi için bir engel değildir.

Süt Proteini: Proteinler vücudun yapı taşıdır. Beslenmede çok büyük öneme sahiptir. Sütün protein değeri diğer besinlerdeki protein değerine göre daha yüksektir. Bu sebeple vücut sütün içerisindeki proteinden daha fazla faydalanmaktadır. Sütteki protein hücre ve dokuların gelişmesini sağlar. Tırnakların ve saçın gelişmesinde yardımcı olur. Büyümeyi ve gelişmeyi sağlar. Kasların kasılmasında önemli bir etkiye sahiptir. Vücutta ödem yapan sıvıların oluşmasını önler. Süt proteinlerinde 23 tane aminoasit bulunmaktadır. Bu aminoasitler hayati öneme sahiptirler.

Sütün içindeki Vitaminler: Süt içerisinde vücudumuz için gerekli tüm vitaminleri bulundurmaktadır. Özellikle zeka gelişimini etkileyen deri ve göz sağlığı için gerekli B2 vitamini için en iyi kaynak süttür. B12 vitamini ile A ve c vitaminleri sütün içinde oldukça bulunmaktadır. Sütün içinde bulunan vitaminler hastalıklara karşı direnci arttırmaktadır. Vitaminler aynı zamanda büyümeyi sağlar.

Sütteki Mineral Maddeler: Minerallerin insan için önemi büyüktür. mineralleri vücut kendisi üretemez ve dışarıdan alır. Sütün içerisindeki başlıca mineraller kalsiyum ve fosfordur. Kalsiyum çocukların kemik ve diş gelişimini sağlar. Gelişim esnasında alınan kalsiyum kemiklerin daha sağlam olmasını sağlar. 30 yaşından sonra kemik yoğunluğu artmaz ama düzenli alınan kalsiyum kemiklerin yoğunluğunun azalmasını engeller. Kemik gelişimi en çok çocukluk dönemindedir. Bu nedenle bu yaşlarda süt tüketimi önemlidir. Kalsiyum bayanlarda hamilelik ve emzirme dönemlerinde çok gereklidir. Bu nedenle bu dönemde çok fazla süt tüketilmelidir.

Süt besin değeri, çok fazladır ve vücut için oldukça önemlidir. Kemik erimesini önler. kemik gelişimini destekler. Enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Mide sindirimini kolaylaştırır. Bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Beyne enerji verir. Diş çürüklerini önlediği gibi tansiyonu dengeler. Kanserin önlenmesine yardımcıdır. Sütün faydaları saymakla bitmez.

]]>
Pastırma Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/pastirma-besin-degeri.html Mon, 24 Sep 2018 16:22:24 +0000 Pastırma Besin Değeri, Pastırma, buzdolabının icat edilmediği dönemlerden kalma, etin kokmaması için kullanılan yöntemlerle hazırlanan en popüler üründür. Üzerine sürülen tuzlu, sarımsaklı, biberli ve çemenli hamu Pastırma Besin Değeri, Pastırma, buzdolabının icat edilmediği dönemlerden kalma, etin kokmaması için kullanılan yöntemlerle hazırlanan en popüler üründür. Üzerine sürülen tuzlu, sarımsaklı, biberli ve çemenli hamuru oluşabilecek bakterilerin oluşmasını engellerken, pastırmanın yapım aşamasında gölgede veya iste kurutmak suretiyle de bakteri oluşumunu hızlandıran sıvının yok edilmesidir. Böylece sağlıklı, afiyetle yenilebilecek kahvaltıların vazgeçilmezi, Kayseri'nin simgesi pastırma ortaya çıkmıştır. Pastırmanın ana maddesi et olduğu için  oldukça güçlü bir enerji deposu, hafızanın güçlenmesi için tercih edilecek bir besin maddesidir.

Yoğun iş temposu ve stres günümüz modern insanının ortak problemidir. Bu problemden kurtulmak için uygulanan metotların için de iyi beslenmek vardır, iyi beslenmek için tüketilen pastırmanın içerdiği yüksek enerji, welness (sağlıklı yaşam) planlamasını alt üst etmektedir. Özellikle son dönemlerin lezzetli ve moda yiyeceklerinden olan pastırmanın bir çok çeşidi vardır. Pastırmanın bütün çeşitlerinde aşağı yukarı kalori değerleri aynıdır.

Pastırmanın içeriğini ve kalori miktarı, karbonhidrat ve protein değerleri ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Pastırma da % 4 oranın da demir bulunmaktadır. Yarım yağlı çemen içerikli olan 100 gram pastırmada 216 kcal. bulunmaktadır; ancak yarım yağlı çemen içeriği olmayan 100 gram pastırma 270 kcal. içermektedir. 100 gram pastırma içeriğinde 5-7 gram yağ, 2-3 gram karbonhidrat ve yaklaşık 20-25 gram arasında protein bulunur. Ancak bu oranlar pastırmanın yapıldığı etin türüne göre farklılıklar gösterir. Pastırmanın pişirilmesinde kullanılan yağ, tuz ve yumurta ayrıca kalorinin artmasına sebep olmaktadır. Pastırmada diyet hesabı yapılırken mutlaka bu hususlarda göz önünde bulundurulmalıdır. Pastırmada kalsiyum ve A vitamini bulunmamaktadır. Yüzeyinde bulunan çemende, kırmızı toz biberden kaynaklanan C vitamini bulunur. Pastırma dikkatli tüketilmesi gereken bir besin maddesidir, içeriğinde bulunan kolesterol belli yaşlardan sonraki insanlarda sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca çemenin içeriğinde bulunan tuz sebebiyle hipertansiyon olan hastalar dikkatli tüketmelidir. Yarım yağlı çemen soslu pastırmanın yanı sıra tam yağlı pastırmada vardır ki beslenme bakımından yüksek değerlere sahiptir. 

Pastırma Besin Değerleri (100 gram)
 • Karbonhidrat (g) 0               
 • Protein (g) 29.5           
 • Yağ (g) 13.9           
 • Lif (g) 0               
 • Kolesterol (mg) 60              
100 gram Pastırmada bulunan mineraller
 • 1770.00 mg sodyum
 • 13.00 mg kalsiyum
 • 225.00 mg potasyum
 • 108.00 mg fosfor
 • 0.80 mg demir
100 gram pastırmada bulunan vitaminler
 • 0.50 mg vitamin E veya tokoferol 
 • 0.00 mg vitamin A (retinol veya karoten)
 • 0.35 mg B6 vitamini veya piridoksin 
 • 0.44 mg B1 vitamini (tiamin, Aneurin) 
 • 0.16 mg B2 vitamini ya da riboflavin  

]]>
Su İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/su-iceren-besinler.html Tue, 25 Sep 2018 11:20:11 +0000 Su içeren besinler, çoğunlukla antioksidan içeren ve aynı zamanda alkalileştirici etkisi olan sebze ve meyvelerdir. Bu yiyecekleri tüketmek, vücudumuzdaki asit miktarını dengeler ve daha iyi bir eklem, kemik gelişimi ve doku onarım Su içeren besinler, çoğunlukla antioksidan içeren ve aynı zamanda alkalileştirici etkisi olan sebze ve meyvelerdir. Bu yiyecekleri tüketmek, vücudumuzdaki asit miktarını dengeler ve daha iyi bir eklem, kemik gelişimi ve doku onarıma katkı sağlar. Ayrıca, su zengini besinler vücudumuzu toksinlerden arındırmak için verimli bir şekilde çalışır. Bunun dışında, Su zengini besinler kilo kaybı, yaşlanmayla mücadele ve güçlü kas yapısı konularında oldukça verimlidir. Su içeriği yüksek yiyeceklerin en güzel yanı ise düşük kalorili olmaları ve bu sayede rahatça bu besinleri tüketebilmemizdir. Sonuç olarak diyete su açısından zengin meyve ve sebzeleri eklemek sağlık açısından faydalı olacaktır.
 
Su içeren meyveler
 • Hindistan cevizi 
 • Çilek 
 • Karpuz 
 • Turunçgiller Greyfurt, portakal, limon
 • Ahududu
 • Ananas 
 • Erik 
 • Elma 
 • Avokado 
 • Kiraz 
 • Üzüm
 • Muz 
Su içeren sebzeler
 • Kıvırcık Marul
 • Salatalık
 • Kereviz 
 • Kırmızı domates 
 • Yeşil domates 
 • Semizotu
 • Lahana 
 • Kırmızı lahana 
 • Ispanak 
 • Patlıcan
 • Havuç 
 • Patates 
]]>
Hamsi Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/hamsi-besin-degeri.html Tue, 25 Sep 2018 19:04:54 +0000 Hamsi besin değerini merak edenler için araştırdık ve yazdık. Balıkçı tezgahlarının olmazsa olmazı hamsi, oldukça zengin içeriği ile insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. Özellikle fosfor, omega 3, potasyum ve Hamsi besin değerini merak edenler için araştırdık ve yazdık. Balıkçı tezgahlarının olmazsa olmazı hamsi, oldukça zengin içeriği ile insan sağlığı açısından son derece faydalıdır. Özellikle fosfor, omega 3, potasyum ve folik asit açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

Hamsi Besin Değeri

Omega 3: Hamsinin en önemli özelliği beyin ve kalp sağlığı açısından önemli rol oynayan omega 3 maddesine sahip olmasıdır. Omega 3 kalp hastalıkları ile savaşarak, kolesterolü önlemeye yardımcı olur. Çocuklarda ve yetişkinlerde hamsi tüketimi beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Hamside bulunan omega 3, hiçbir işleme gerek duymadan direk beyne katılır. Bundan dolayı hamsi tüketimi beyin için önemlidir.

Protein: Bütün dokuların yapı taşı olan protein, yaşam fonksiyonlarını kontrol eden enzim ve hormonların oluşumunu sağlar. Kişi bir günlük protein ihtiyacının yarısını 100 gram hamsiden 20 gram protein olarak karşılayabilir. Protein yeni dokuların oluşmasında büyük katkı sağladığı için, çocukların hamsi tüketmesi oldukça önemlidir.

Vitamin: Hamsi vitaminler açısından oldukça önemlidir. B12, B2, D vitamini, E vitamini, K vitamini vardır. Özellikle B3 vitamini açısından en zengin balık hamsidir. Niyasin yani B3 vitamini, beyin sağlığı için çok önemli olan ve metabolizmayı düzenleyen önemli bir vitamindir. 100 gram hamsi tüketerek, günlük niyasin yani B3 vitaminin tamamını karşılamak mümkündür. 

Mineraller: Hamsi mineraller açısından zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle fosfor, demir, selenyum, kalsiyum açısından daha zengindir. Fosfor ve kalsiyum kemik gelişimi ve dişler açısından önemlidir. Demir kan yapıcı özelliğe sahiptir. Hamside içeriğinde bulundurduğu demirden dolayı kan yapıcı özelliğe sahiptir. 100 gram hamsi tüketen bir erkek günlük demir ihtiyacının yarısını, 100 gram hamsi tüketen bayan ise günlük demir ihtiyacının dörtte birini karşılayabilmektedir.

Hamsi Besin Değeri Tablosu (100 gram)
 • Kolesterol: 13 mg
 • Yağ: 5 mg
 • Lif: 0 mg
 • Kalsiyum: 82 mg
 • Sodyum: 104 mg
 • Protein: 17 g
 • Demir: 3.25 mg
 • C vitamini: 0.5 mg
 • A vitamini: 20 mg
 • Potasyum: 383 mg
 • Karbonhidrat: 0 mg
]]>
Domates Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/domates-besin-degeri.html Tue, 25 Sep 2018 19:49:28 +0000 Domates Besin Değeri, bütün mutfakların değişmeyen bir parçasıdır domates. Bir çok yemeğinde vazgeçilmez bir parçasıdır. Domates artık günümüzde her yemeğin neredeyse vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu nedenle dom Domates Besin Değeri, bütün mutfakların değişmeyen bir parçasıdır domates. Bir çok yemeğinde vazgeçilmez bir parçasıdır. Domates artık günümüzde her yemeğin neredeyse vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bu nedenle domatesin besin değerlerini bilmekte fayda vardır.

Domatesin Besin Değerleri Nelerdir

Orta büyüklükteki bir domatesin kalori değerine baktığımız zaman oldukça düşük olduğunu görürüz. Domatesin kalori değeri sadece 22 kaloridir. Domates bunun yanında vücudumuzun günlük lif ihtiyacının yüzde 5 karşılar. Ortalama büyüklükteki bir domatesin içerisinde 1 gram protein mevcuttur. Bunun yanında 5 grama yakın karbonhidrat içermektedir. Domates C vitamini bakımından da oldukça zengindir. Bir orta büyüklükte domates tükettiğimiz zaman vücudumuzun günlük %25 oranında C vitamini ihtiyacını karşılarız. Büyük bir potasyum bankası olan domatesin içerisinde 292 gram potasyum bulunur. Bu oranla da vücudumuzun günlük potasyum ihtiyacının %10 nu karşılayabiliriz. Domatesin içerisinde bulunan diğer bir vitamin ise A vitaminidir. Bir orta boy domateste vücudumuzun %20 A vitamini karşılar. Likopen adı verilen güçlü bir antioksidan zengin olan domates diyet listelerinde bulunması gereken bir sebze türüdür. Domatesin içerisindeki minerallerde vücudumuzun gerekli olan mineral eksiğini karşılar. İçerisinde Potasyum barındıran domates insanları bu sayede bir çok hastalığa karşıda korur.

Domates Besin Değeri, olarak baktığımızda vücudumuzun birçok besin ihtiyacını karşıladığını görürüz.

Domatesin içerisinde çoklu doymamış yağ asitleri mevcuttur. Miktarları az da olsa da eksogen aminoasitlerinin hepsi mevcuttur. Bunun yanında tekli yağ asitleri de domatesin içinde vardır. Sağlığımız içinde önemli yere sahiptirler. Orta boy bir domatesin içerisinde 10 gram kalsiyum, 0,3 gram demir, 11 gram magnezyum, 24 gram fosfor, 6 gram mangan, 0,17 gram çinko bulunur. Bu da gösteriyor ki bir orta boy domates bile tek başına bir mineral deposudur.  

]]>
Nar Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/nar-besin-degeri.html Tue, 25 Sep 2018 21:58:55 +0000 Nar besin değeri, Nar C vitamini, folik asit, potasyum ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Kış meyvesi olan nar bir çok kişi tarafından sevilerek tüketilen bir besindir. Vücuda faydaları ile bilinen nar vücut için gerekli olan Nar besin değeri, Nar C vitamini, folik asit, potasyum ve lif açısından iyi bir kaynaktır. Kış meyvesi olan nar bir çok kişi tarafından sevilerek tüketilen bir besindir. Vücuda faydaları ile bilinen nar vücut için gerekli olan bir çok vitamin ve minerali bünyesinde barındırmaktadır. Nar özellikle anemi hastalığını iyileştirici etkiye sahiptir. Anemi yani kişideki kansızlığı doğal olarak tedavi edebilme niteliği taşıyan nar daha bir çok hastalığın tedavisinde etkilidir. Mucizevi şifa kaynağı olarak bilinen nar mideyi temizler, ülser hastalığına iyi gelir, soğuk algınlığı sebebi ile var olan öksürüğe iyi gelir, akciğeri güçlendirir, kabızlığı giderir ve kal damar hastalıklarına iyi gelir. Tazeyken tüketilen nar kişide damar sisteminin korunmasında ve kalp sağlığının güçlenmesinde etkilidir. Ayrıca kişide olası oluşabilecek damar sertliklerinin de önüne geçmektedir. Yüksek tansiyon hastaları içinde önerilen nar tansiyonu düzenlemede ve düşürmede etkilidir. 

Genel anlamda vücuda sağlık veren nar kalp ve damarlarda bulunan mikropları temizleyerek bir çok hastalığın oluşma riskini azaltmaktadır. Her gün düzenli olarak tüketilen 1 bardak nar suyu veya 1 tane nar vücutta doğal antibiyotik görevi görmektedir. Ayrıca nar meyvesinin içerdiği antioksidanlar bağışıklık sistemini güçlendirerek vücuda dayanıklılık sağlar ve hastalıklara karşı vücudu dirençli kılar. Mideyi kuvvetlendirerek mide hastalıklarının önüne geçen nar meyvesi sıkça tüketilmesi gereken bir meyvedir.

1 tane orta boy nar besin değeri:
 • Karbonhidrat (g): 7.43
 • Protein (g): 0.21
 • Yağ (g): 0.17
 • Lif (g): 8.17
 • Kolesterol (mg): 0
 • Sodyum (mg): 4.8
 • Potasyum (mg): 212
 • Kalsiyum (mg): 9.6
 • A vitamini (mg): 5.6
 • C vitamini (mg): 5.6
 • Demir (mg): 0.45


]]>
Süzme Peynir Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/suzme-peynir-besin-degeri.html Wed, 26 Sep 2018 04:08:28 +0000 Süzme Peynir Besin Değeri, sütten belirli aşamalarla peynir elde edilmesiyle süzülerek yapılan besin maddesidir. Süte peynir mayasının eklenip katılaşma esnasında süzme yoluyla yapılan gıda ürünüdür. Kahvaltıların v Süzme Peynir Besin Değeri, sütten belirli aşamalarla peynir elde edilmesiyle süzülerek yapılan besin maddesidir. Süte peynir mayasının eklenip katılaşma esnasında süzme yoluyla yapılan gıda ürünüdür. Kahvaltıların vazgeçilmezidir.

Süzme Peynirin Faydaları Nelerdir
 • Yüksek besin değeri taşıdığı için faydalıdır.
 • A vitamini açısından çok zengindir. Buda sağlık açısından önem teşkil eder.
 • İçerisindeki minerallerle vücudun direncini arttırır.
 • Zihin sağlığından kanserin önlenmesine kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.
Süzme Peynir Yapılışı:
Gerekli malzemeler:
 • 5 litre pastörize edilmiş, kaymağı alınmış süt
 • 1 bardak sirke
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • Yarım bardak krema
 • Sütü derin bir kaba boşaltın ve normal seviyedeki ateşte ısıtın. 
 • Sütü ateşten alarak yavaşça sirkeyi ekleyin ve bir iki dakika hafifçe karıştırın.
 • Karışımı oda sıcaklığında dinlendirmeye bırakın.
 • Karışımı, bir kevgir içerisine serilmiş süzme bezinin üzerine dökün ve yaklaşık yarım saat süzülme işlemi gerçekleşmesi için bekletin.
 •  Süzme bezinin kenarlarını kıvırarak içerisindeki peynir kesiğini bir süre soğuk suya tutun. Soğuk su peynir kesiğinin her tarafına işlenmelidir.
 • Daha sonra peynir kesiğinin içinde olduğu bezin suyunu iyice sıkın.
 • Elde ettiğiniz peynir kesiğini bir kaba koyup tuz ilave ederek küçük parçalar haline getirin.
 • Son olarak da süzme peynirine tercihen krema ekleyebilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu peyniri beklemeye gerek kalmadan tüketebilirsiniz.
Süzme Peynirin Besin Değerleri:

100 gram süzme peynirinde;
 • Karbonhidrat(g) 3.8
 • Protein(g) 11.3
 • Yağ(g) 20
 • Lif(g) 0
 • Kolesterol(mg) 0
 • Sodyum(mg) 0
 • Potasyum(mg) 0
 • Kalsiyum(mg) 680
 • Vitamin A(mg) 239
 • Vitamin C(mg) 0
 • Demir(mg) 0 
]]>
Zihin Açan Besinler https://www.besin.gen.tr/zihin-acan-besinler.html Wed, 26 Sep 2018 20:18:31 +0000 Zihin açan besinler, yoğun iş temposu, günümüz hayatının zihni meşgul eden uğraşları (bilgisayarla, akıllı telefonlar vb.), dersler, tv programları ve daha birçok şey zihnimi meşgul etmektedir. Bu etkenler yüzünden maalesef Zihin açan besinler, yoğun iş temposu, günümüz hayatının zihni meşgul eden uğraşları (bilgisayarla, akıllı telefonlar vb.), dersler, tv programları ve daha birçok şey zihnimi meşgul etmektedir. Bu etkenler yüzünden maalesef zihnimizde farkında olmadan yıpranma meydana getirmektedir. Konsantrasyon bozukluğu, ani unutkanlıklar, sabahları zihni yorgun hissetme, strese karşı olan tahammülsüzlük gibi bir çok belirti ile karşımıza çıkan zihin problemlerini zihin açıcı besinler ortadan kaldırabiliriz. Düzgün beslememe ve az önce saydığımız etkenler bir arada etki göstermektedir. Hızlı yemek yeme alışkanlıkları yüzünden ev yemeklerinden uzaklaşan bir yapı oluşmaktadır. Zihin açıcı besinler tükettiğimiz zaman sihirli değnek gibi bir anda etki göstermeyecek tabi ki. Ancak bu besinleri düzenli olarak hayatımızda tuttuğumuz zaman etkisini görebileceğiz.

Zihin açan besinler hangileridir

Balık: Balık ürünleri hem protein, hemde zihnin fonksiyonları için gerekli için gerekli olan vitaminleri barındırmaktadır. Düzenli balık tüketimi içeriğindeki folik asitler sayesinde zihin açıcı etki göstermektedir. Balık aynı zamanda iyi bir çinko kaynağıdır. 

Brokoli: Bir çok faydası olan brokoli zihinsel faaliyetler üzerinde de ciddi etkilere sahiptir. İçeriğinde bulunan bazı bileşenler zihnin korunmasını sağlamaktadır. Buda yaş ilerlemesi sonucunda oluşan hücre kayıplarının önüne geçecektir. 

Buğday: İçeriğinde bulunan B vitaminleri sayesinde damar sertliğinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Bu da beynin daha iyi beslenmesini sağlayarak aktivitelerini sağlıklı yerine getirmesini sağlamaktadır. 

Badem: Badem içeriğindeki yüksek besin değerleri ile beyin üzerinde çok etkilidir. İçeriğinde magnezyum minerali sayesinde zihini açan besinler arasında önemli bir yere sahip olmaktadır. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar magnezyum takviyesi yapılan farelerin zihinsel performanslarında ve kapasitelerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Badem gibi magnezyum içeren diğer kuru yemişleri de göz ardı etmemek gerekmektedir. 

Yaban mersini: İçeriğinde bulunan flavanoidler sayesinde hafızanın kuvvetlenmesine, zihinsel kapasitenin artmasını sağlamaktadır. Bu madde sayesinde vücudumuza dolaşan serbest radikallerin zararlı etkilerinden de beynimi korunmuş olmaktadır. 

Ispanak: İçeriğinde yüksek miktarda potasyum bulundurmaktadır. Potasyum sayesinde zihinsel elektrik akımlarının daha sağlıklı işlemesi sağlanmaktadır. 

Bu besinler ve bunların içeriğini taşıyan diğer besinleri hayatımıza soktuğumuz zaman hem zihinsel fonksiyonları hemde yaşlanma etkilerini yavaşlatmış olabileceğiz. Sağlıkla kalmanız dileğiyle.
]]>
Fosfor İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/fosfor-iceren-besinler.html Thu, 27 Sep 2018 02:51:33 +0000 Fosfor içeren besinler, Fosfor vücuttaki hücrelerin enerjisinin sağlayan ve  moleküllerin yapılmasında gerekli olan, ihtiyaç duyulan mineraller arasında yer alan yapıdır. Fosfor vücutta kalsiyum ile beraber olarak kas, kemik ve s Fosfor içeren besinler, Fosfor vücuttaki hücrelerin enerjisinin sağlayan ve  moleküllerin yapılmasında gerekli olan, ihtiyaç duyulan mineraller arasında yer alan yapıdır. Fosfor vücutta kalsiyum ile beraber olarak kas, kemik ve sinir sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Fosforun sağlamış olduğu yararlardan biride kişideki anemi hastalığı riski azaltmaktadır. Bu nedenlerden dolayı günlük alınan fosfor dengesinin korunması çok önemlidir. Tüketilen birçok besinin içerisinde fosfor bulunmaktadır. Fosfor içeren besinlerden birkaç örnek verecek olursak;

Fosfor içeren besinler

Peynir: Günlük hayatımızda tüketmiş olduğumuz peynirin içerisinde 142 miligram fosfor bulunmaktadır. Diğer peynirlerdeki fosfor oranları ise keçi peyniri %20, İsviçre peyniri %17, yağsız mozarella peyniri %18, yağsız krem peyniri %15 civarındadır.

Soya: Soya ürünlerinde fosfor içerik oldukça fazladır. 85 gramlık Soya ürünlerinin içerisinde 278 miligram fosfor bulunmaktadır.

Dana eti: Dana ve sığır eti, kırmızı et grubundan yüksek besleyici değerlere sahiptir. Bu et grubu fosfor açısından oldukça iyidir. Dana ve sığır etinin 100 gramında 287 miligram fosfor miktarı içermektedir.

Mercimek ve fasulye: Vegan beslenen kişiler için iyi bir protein kaynağıdır. Bir kase mercimek 85 miligram, kuru fasulyede ise 202 miligram fosfor bulunmaktadır.

Kabuklu deniz ürünleri: Kabuklu deniz ürünlerinde 100 gramında 426 miligram civarında fosfor mevcuttur. Midye ve yengeçte ℅24, karideste ℅26 civarında fosfor içermektedir.

Düşük yağlı süt: 245 gramlık sütte yaklaşık olarak 157 miligram bulunur. 

Fındık: 100 gram fındıkta 725 miligram civarında fosfor bulunmaktadır. Çam fıstığı ℅16, badem ve kajuda %14, Antep fıstığında %13 fosfor vardır.

Balık: Balığın 154 gramında 371 miligram fosfor bulunur. Sazan %45, tuna ℅28, uskumru ℅27 fosfor mevcuttur. 

Meyve tohumları (kabak): Bir fincanlık kabak tohumun içerisinde 1233 miligram fosfor vardır. Susamda ℅22, keten tohumu %18, ay çekirdeği %33 ve karpuz tohumunda ℅21 oranında fosfor barındırır.

Brokoli: Brokoli sağlık için oldukça faydalı bir sebzedir. 1 kase brokolinin barındırmış olduğu fosfor 104 miligramdır. 

Hindi göğsü eti: Tavuk etine kıyasla daha az tercih edilmektedir. Besleyici olan hindi eti fosfor tarafından da zengindir. 100 gramlık hindi göğüs etinde 217 miligram fosfor içerir.

Patates: Tüketim açısından çok yönlü olan ve nişastalı olan bir sebzedir. 1 orta boy patatesin fosfor miktarı 121 miligramdır.

Yumurta: Yumurta vitamin, mineral ve protein açısından oldukça zengindir. 1 adet yumurtada 98 miligram fosfor miktarı mevcuttur.

Fosfor içeren besinler, hurma et ürünleri, ayva, midye, hindi, balık, tavuk, yoğurt, süt, zeytin, karides, zeytin, kefir, dondurma, çerezler, kuru üzüm, fındık ezmesi, kuru kayısı, Hindistan cevizi, kuru erik, mısır, avokado, kuşkonmaz, fasulye, bezelye, çikolata gibi besinler fosfor içermektedir.
]]>
İyot İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/iyot-iceren-besinler.html Thu, 27 Sep 2018 20:52:33 +0000 İyot içeren besinler; İyot, her bireyin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için gerekli olan bir mimeral olup hücrelerinde büyümesini sağlamaktadır. Hamilelikte de bebeğin sinir sistemini oluşurken önemli rol oynar. Bu sebeple İyot içeren besinler; İyot, her bireyin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için gerekli olan bir mimeral olup hücrelerinde büyümesini sağlamaktadır. Hamilelikte de bebeğin sinir sistemini oluşurken önemli rol oynar. Bu sebeple özellikle hamilelik dönemlerinde iyot almakda yarar sağlamaktadır. 
İyot eksikliği insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. İyot eksikliğinde en sık karşılaşılan hastalık da guatr'dır.  Son 10 yıldır ülkemizde iyot eksikliğinin artmış olması göz önünde bulundurularak normal tuzlar iyotlu tuza çevrilmiştir. Ancak fazla tuz tüketimide başka sağlık problemlerine yol açmaktadır. Bundan kaynaklı içerisinde iyot içeren besinler tüketmeyi aksatmamak gerekmektedir. İyotlu yiyeceklerden günlük 150 mcg almak uygun bulunmaktadır. 

İçerisinde iyot bulunan besinler,

Deniz ürünleri: Balıklar iyot bakımından oldukça zengin bir besindir. Özellikle tuzlu sularda yaşayan balıkların tüketimi bu miktarı daha da artırmaktadır. İçerisinde en çok iyot bulunduran balık türleri ise sırasıyla ton balığı, mezgit, karides ve derin deniz balıklarıdır. 

İyotlu tuz: Günlük kullandığımız normal tuzları iyotlu tuzlarla değiştirerek günlük iyot ihtiyacını fazlasıyla karsılayabilirsiniz. 

Yoğurt, süt ve peynir: Bir kase yoğurt günlük iyot ihtiyacının %60'ını, bir bardak süt %40'ını ve bir yumurta %20'sini karşılaşmaktadır.

Çilek: Genel olarak iyot içeren besinler arasında pek fazla meyve bulunmaktadır. Birkaç meyve nadiren iyot içerebilir. Bu meyvelerden en önemlisi de çilek... Hergün 6-7 adet çilek tüketerek günlük iyot ihtiyacının %8'ini karşılayabilirsiniz. 

Sebzeler: Soya fasulyesi, kuru fasulye, pazı, şalgam, ıspanak ve sarımsak gibi birçok sebze iyot bakımından zengin sebzelerdir. 

İyot deposu besinler,
 • Himalaya tuzu
 • Muz
 • Kuru erik
 • Dondurma
 • Maden suyu
 • Patates
 • Pirinç
 • Baklagil 
 • Hindi göğsü 
 • Kırmızı et
 • Karaciğer
 • Ekmek
 • Mısır
 • Yulaf
 • Makarna
]]>
Madensel Besinler https://www.besin.gen.tr/madensel-besinler.html Fri, 28 Sep 2018 17:49:01 +0000 Madensel besinler; insan vücudunun yüzde 5 ile 6 sı madensel maddelerden oluşmaktadır. Çoğunluk olarak kemik ve dişlerde madensel maddeler bulunsa da genel olarak bakıldığında dokulara ve vücut sıvılarına da yayıldığ Madensel besinler; insan vücudunun yüzde 5 ile 6 sı madensel maddelerden oluşmaktadır. Çoğunluk olarak kemik ve dişlerde madensel maddeler bulunsa da genel olarak bakıldığında dokulara ve vücut sıvılarına da yayıldığı görülmektedir. Madensel maddeler adı verilen bu maddeler vücudumuzda önemli bir yer kaplamakta olup, madensel besinler sayesinde elde edilmektedir. Vücudumuzda bulunan madensel maddeler vücuttaki organların düzenli olarak çalışması, enzimlerin emilimi, vücuda alınan bazı maddelerin sindirimi ve sentezi, dişlerin ve kemiklerin normal seviyelerde gelişim göstermesi, vücuttaki asit ve baz dengesinin sağlanması gibi bir çok konuda etkili rol oynamaktadır. 
İnsanlar ve doğadaki bir çok canlı türü için madensel besinler SU ve TUZ olarak iki adettir. Her iki madde de doğada bol miktarda bulunmakta olup, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için hayati önem taşımaktadır.

Madensel besinlere örnek olan bazı besin çeşitleri;

Bitkisel besinler: Sebze, meyve ve ekmek gibi besinlerin içerisinde madensel maddeler de mevcuttur.

Hayvansal besinler: Süt, et, yumurta gibi besinlerin içerisinde bir çok vitamin ve minarel bulunduğu gibi madensel tuzlarda yer almaktadır.

Madensel besinler: Sebzeler, sofra tuzu, meyveler, et ürünleri, süt ürünleri ve su vasıtasıyla da vücuda madensel besinler alınmaktadır.
Bu besinler ile birlikte aşağıda belirteceğimiz elementler de vücudumuzda önemli yer almaktadır. Ancak bu elementleri direkt yiyemeyeceğimiz için tükettiğimiz besinlerden dolaylı yollarla vücudumuza alırız. Bu elementler; 
 • Potasyum
 • Demir
 • Kalsiyum
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • İyot
Madensel maddeler nelerdir

Tuz: Burada belirtilen madensel madde sofra tuzudur. Sofra tuzunda bulunan sodyum ve klorur insan vücudu için son derece gerekli ve faydalıdır.

Sodyum: Vücuda besinlerle alınan sodyum oranıyla, böbreklerin süzebildiği sodyum oranı, vücutta ve kandaki dengeleri belirlemektedir. 

Kalsiyum: Kaslar ve kemik sağlımız için en önemli madensel madde kalsiyumdur. Vücuttaki kalsiyum değerlerinin yüksek oranlara çıkması böbrek kireçlenmesi, böbrek taşı gibi sebeplere yol açarken, kalsiyum oranının düşmesi ise, kas ağrısı, kramplar, duyu kaybı gibi problemlere sebebiyet verebilir.

İyot: Vücudumuz için önemli olan madensel maddelerden bir tanesi de iyottur. İyotun büyük bir kısmı tiroid bezlerinde yer almaktadır. En önemli iyot kaynağı denizden çıkarılan ürünler olmaktadır. Eğer ki deniz ürunleri ile beslenme şansınız yok ise mutlaka iyotlu sofra tuzu kullanarak bu açığı kapamaya çalışmalısınız. İyot eksikliklerinde tiroid yetersizliği gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Demir: Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu madensel maddelerden birtanesidir. Demir, vücudumuza et ürünleri yediğimiz zaman alınmaktadır. Vücutta fazla bulunması şeker hastalığı, kalp hastalığı giji ciddi sorunlara yol açmaktadır.
]]>
Pirinç Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/pirinc-besin-degeri.html Sat, 29 Sep 2018 00:22:03 +0000 Pirinç Besin Değeri, pirincin bir diğer adı da çeltiktir. Buğdaygiller familyasından Buğday ve mısırdan sonra en fazla ekimi yapılan otsu türde bitkidir. Pirinç dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede b Pirinç Besin Değeri, pirincin bir diğer adı da çeltiktir. Buğdaygiller familyasından Buğday ve mısırdan sonra en fazla ekimi yapılan otsu türde bitkidir. Pirinç dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenmede büyük önem taşımaktadır. Pirinç en çok Muson Asya'sında yetişmektedir. Pirinç işlenerek, pirinç kabuğu, kırık tane, pirinç kepeği, pirinç unu, pirinç kepeği yağı gibi yan ürünlerde üretilmektedir. Pirinç türleri ise,

 • Aromatik pirinç
 • Uzun taneli pirinç
 • Orta taneli pirinç
 • Kısa taneli pirinç
 • Tatlı pirinçtir.

Pirinç, dünyada bir çok mutfak kültüründe temel bir besin olarak kullanılmaktadır. Dünya nüfusunun yarısından çoğunu beslemektedir. Pirinç yüksek miktarda karbonhidrat içermektedir. Bu yüzdende insan vücudunun ve beyninin gerekli enerjisini sağlar ve beynin normal görevlerini yerine getirmeye yardımcı olmaktadır. Pirinç insan sağlığına pek çok faydası bulunmaktadır.

Pirincin Faydaları

 • Yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.
 • Kan şekeri düzeyini sabit bir şekilde tutmaktadır.
 • Pirinç böbrek de taş oluşumunu önlemektedir.
 • Pirinç içerdiği maddeler nedeniyle insanın kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

100 gram pişirilmiş beyaz pirinç besin değeri

 • 109 kalori
 • 24 gram protein
 • 242 gram karbonhidrat
 • 01 gram yağ
 • 01 gram lif
 • 28 miligram fosfor
 • 10 miligram kalsiyum
 • 0.2  gram demir
 • 28 miligram sodyum
 • 0.01 miligram B2 vitamini
 • 0.02 miligram B1 vitamini
 • 0.4 miligram B3 vitamini
100 gram pişirilmiş esmer pirinç besin değeri

 • 282 kalori
 • 36 gram protein
 • 26.7 gram karbonhidrat
 • 1.6 gram lif
 • 3,l gram yağ
 • 94 miligram fosfor
 • 98 miligram kalsiyum 
 • 1 miligram demir
 • 71 miligram sodyum
 • 177 miligram potasyum
 • 220 miligram magnezyum 
 • 1.4 miligram çinko
 • 110 IU A vitamini
 • 0.3 miligram B1 vitamini
 • 0.4 miligram B2 vitamini
 • 0.2 miligram B3 vitamini


 

]]>
Palamut Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/palamut-besin-degeri.html Sat, 29 Sep 2018 11:01:13 +0000 Palamut  Besin Değeri Sarda sarda), Özellikle sıcak ve ılık denizlerde, hem açıkta hem de kıyı kesimlerde yaşayan kemikli bir balık türüdür. Oldukça büyük ve keskin dişlerle kaplı olan bir ağıza sahip, t Palamut  Besin Değeri Sarda sarda), Özellikle sıcak ve ılık denizlerde, hem açıkta hem de kıyı kesimlerde yaşayan kemikli bir balık türüdür. Oldukça büyük ve keskin dişlerle kaplı olan bir ağıza sahip, torpil biçimindeki bedenini vardır. Sırtları genellikle mavimsi olan rengi, yanlara doğru gidildikçe karında gümüşi beyaz renge dönüşür. Sırtlarından başlarına kadar siyaha yakın renkte birçok şerit vardır. Büyük sürüler oluşturarak mevsimlik uzun göçler yaparlar. Göç güzergâhı üstünde Türkiye denizlerinin yer alıyor olmasından ötürü her sene en çok tutulan balıklar içinde birinci sırada bulunmaktadır. En bol balıklardan birisi olduğundan dolayıda palamut balığı en pahalı olmayan balıklar arasında bulunmaya devam etmektedir. Palamut balığı hayat sahası bulması başka bir deyişle avlanmaması halinde tahmini olarak 65 santimetre büyüklüğüne ulaşabilen bir balık türüdür. Her balık gibi meydana gelen palamut balığında da boy uzunluğuna yönelik bir tasnif yapılmaktadır. Kestane palamudu (bir6-22 santimetre ), Palamut vonozu (bir2-16 santimetre ),  Çingene palamudu (22-28 santimetre ), Palamut (28-35 santimetre ), altıparmak (55-65 santimetre )  zindandelen (35-40 santimetre ), torik (40-45 santimetre ), ve piçuta (65 santimetre ve üzeri). Ucu keskin (45-55 santimetre ),  Bu denli uzunca boylara erişebilen bir balığın çok minik ebatlarda yakalanması pek çok kişi garipsese de da bu balığın en lezzetli olduğu boyutlar bu boyutlar olduğundan dolayı büyük talep görmeye devam etmektedir.

Palamut Balığının Besin Değeri,

Palamut balığı, A vitamini, fosfor, protein, , folik asit, potasyum, demir açısından zengin bir kaynaktır. Yağlı bir balık olan palamut besin değeri.100,gr palamut balığı pişirildiğinde: 211-kalori,12,15.gr. yağ 0gr. Karbonhidrat 23,6.gr.protein. Bulunmaktadır. Palamut balığı içinde bol miktarda protein ve D vitamini barındırmaktadır. Protein ve adale sistemini geliştirdiğinden dolayı fit kaslara sahip olmak isteyen kişilere bu balığı tüketmeleri önerilmektedir.Palamut balığı etinde yeteri kadar fosfor, sülfür ve vanadyum bulunmaktadır. Bu maddeler bilhassa uzunca zamandan beri kapanmayan yaraların hemen kapanmasını sağlamaktadır.Palamut içinde barındırdığı protein desteğiyle diş etlerinin gelişip kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Özellikle diş eti kanaması olan bireylerin palamut yemelerinde büyük fayda var.Balık etinin faydaları Hücre yenileme özelliği olan palamut balığı ayrıca yaşlanmayı geciktirici etkiye sahiptir. Cildinizde oluşan sarkmalar ve derin kırışıklıklar meydana geldiyse itinalı olarak palamut balığı tüketmenizde fayda var   Saç dökülmelerini engelleyici özelliğe sahiptir.  Palamut tam bir kalp dostudur. Kanınızda oluşan kolesterol değerlerini dengeleyerek hayat kalitenizi yüksek seviyede arttırır.

]]>
Kaşar Peyniri Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/kasar-peyniri-besin-degeri.html Sat, 29 Sep 2018 13:22:14 +0000 Kaşar Peyniri Besin Değeri, koyun, inek veya keçi sütünden yapılan sarı renkte sert bir peynirdir. Yarı sert, dilimlenebilir peynirler grubunda olan kaşar peynir, peynir pıhtısının süzülmesi işleminden sonra elde edilen t Kaşar Peyniri Besin Değeri, koyun, inek veya keçi sütünden yapılan sarı renkte sert bir peynirdir. Yarı sert, dilimlenebilir peynirler grubunda olan kaşar peynir, peynir pıhtısının süzülmesi işleminden sonra elde edilen tuzlanmamış ve olgunlaştırılamamış taze peynirin (teleme) belirli düzeyde asitleştirilmesinin ardından sıcak suda haşlanarak yoğrulmasıyla elde edilen bir peynir türüdür. Türklerin Anadolu'ya gelişlerinden sonra yapmayı öğrendikleri kaşar peyniri geçmişi ile ilgili pek çok rivayet vardır. Selanik'te ilk kez  bir aile tarafından yapıldığı söylenen, bu çeşit peynirler aslında Türkiye, Yunanistan, İtalya ve Balkan ülkelerinde daha çok üretilmekte ve tüketilmektedir. En kaliteli geleneksel kaşar peyniri koyun sütünden üretildiği, günümüzde ise koyun sütüne ek olarak inek sütü katılarak ta kaşar peyniri üretilmektedir. Kaşar peyniri üretiminde yöresel olarak bazı bölgelerde keçi sütü de kullanılmaktadır. Ağırlıklı olarak kahvaltıda, beslenmemizde önemli bir yeri olan kaşar peyniri aynı zamanda, tost, sandviç, çorba, et, balık, tavuk yemeklerinde, böreklerde, salatalarda hamur işlerinde, garnitürlerde, mezelerde ve pizza yapımında kullanılabilir.

Kaşar Peyniri Besin Değerleri 

Kaşar peyniri, beyaz peynirden sonra en çok tüketilen bir besindir. Beyaz peynirden daha lezzetlidir. Kaşar peyniri, A, B ve D vitaminleri içerir. Kalsiyum, fosfor, çinko, potasyum, magnezyum ve mineraller bakımından oldukça zengin bir besindir. 100 gr. Kaşar peyniri besin değerleri aşağıdaki gibidir.

Kaşar Peyniri Besin Değerleri
 • 100 gr Kaşar Peyniri (Yağlı); 353 kcal’dir
 • Karbonhidrat; 2.56 gr
 • Protein; 26.99 gr
 • Yağ; 26,6 gr
 • Lif; 00 gr 
 • Kolesterol; 103 mg
 • Sodyum; 648 mg
 • Potasyum; 78 mg
 • Kalsiyum; 668 mg
 • Vitamin A; 985 mg
 • Vitamin C; 00 mg
 • Demir; 0.130 mg

]]>
D3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur https://www.besin.gen.tr/d3-vitamini-hangi-besinlerde-bulunur.html Sun, 30 Sep 2018 11:38:00 +0000 D3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur: Çocukların gelişiminde büyük rol oynayan D3 vitamini kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında aktif halinde oluşan bir vitamin türüdür. Kalp atışını düzenleyip kas zayıf lığını giderir D3 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur: Çocukların gelişiminde büyük rol oynayan D3 vitamini kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında aktif halinde oluşan bir vitamin türüdür. Kalp atışını düzenleyip kas zayıf lığını giderir ve bağışıklık seviyesini güçlendirir bu nedenle hekimler bebeklere damla halinde önerir. D3 vitamin eksikliğinde çocuklarda çarpık bacak gelişimi, kemik ve eklem yerlerinde oynama, diş gelişimi geriliği, kemik zayıflığı ve kişide yorgunluk görülür. Her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi D3 vitamininde fazla tüketimi zehirlenmeye yol açabiliyor. Bununla beraber mide ağrısı, kusma, damar sertliği ve böbrekte hasar oluşmasına da yol açabiliyor. D3 vitaminini sık olarak hayvan kaynaklarında karşımıza çıktığı gibi günlük tükettiğimiz birçok besinden de bulabiliriz.

D3 Vitamininin Bulunduğu Besinler:
 • Peynir
 • İnek sütü
 • Soya sütü 
 • Yoğurt ve ayran
 • Krema 
 • Tereyağı
 • Yumurta
Deniz Ürünleri;
 • İstiridye
 • Karides 
 • Balık yağı
 • Ton balığı
 • Sardalye 
 • Somon 
 • Uskumru, gibi yağlık balık türlerinde,
 • Patates
 • Mantar ve 
 • Kahvaltılık gevrekler de bol miktarda bulunur. 
Sağlıklı günler dileğimle.
]]>
Besin İntoleransı https://www.besin.gen.tr/besin-intoleransi.html Sun, 30 Sep 2018 15:42:37 +0000 Besin İntoleransı, bazı besin ve içeriklerinin tüketildikten sonra vücutta yarattığı olumsuz reaksiyonlardır. Besin intoleransı vücut bu gıdalarla başa çıkamadığı zaman oluşur ve herhangi bir besin, içecek yada ka Besin İntoleransı, bazı besin ve içeriklerinin tüketildikten sonra vücutta yarattığı olumsuz reaksiyonlardır. Besin intoleransı vücut bu gıdalarla başa çıkamadığı zaman oluşur ve herhangi bir besin, içecek yada katkı maddesine karşı oluşan bu durum vücutta alerjiye neden olmaz. Sadece bazı organları veya sistemleri etkileyen bir durumdur. Yediğimiz bazı besinler vücudumuz tarafından yeterince sindirilemediğinde, parçalanamayan proteinlerin kana karışması ile yapı taşlarına kadar ayrılamayan proteinler vücut tarafından bir mikrop, bakteri yada bir virüs gibi algılanırlar. Bu durumda vücudun bağışıklık sistemi devreye girer ve bunun sonucunda besin intoleransı yani besin hassasiyeti oluşur. 

Besin İntoleransı Belirtileri 

Bazı kişilerde sadece bir belirti yaşanırken, bazı kişilerde birden çok belirti görülebilir. Bazı besin intoleransı belirtileri şöyledir:
 • Kilo alamamak-Aşırı zayıflık
 • Kilo vermede zorluk
 • Kabızlık
 • Bağırsak rahatsızlıkları
 • Sindirim bozuklukları 
 • Mide yanmas, reflü
 • Kas krampları 
 • Uyku problemleri
 • Astım, bronşit 
 • Boğaz ağrısı
 • Depresyon 
 • Çölyak 
 • Migren, baş ağrısı
 • Hiperaktivite
 • Ülser, gastrit
 • Ödem
 • Gaz sorunları (aşırı gaz çıkarma)
 • Karın şişkinliği
 • Sürekli yorgunluk ve halsizlik hali
 • İshal 
 • Eklemlerde rahatsızlık
 • Dikkat eksikliği, algıda bozukluk
Besin İntolerans Testi 

Besin intolerans testi, parmak ucundan alınan kanla yapılan bir kan testidir.  Bu testle 200'ün üzerinde besine karşı hassasiyet olunup olunmadığı belirlenir.  Kişiden alınan kan örneğinde gıdalara özgü IgG alt tipi seviyesi ölçülür. Gıdaya özgü IgG antikoru olması, vücudun o gıdaya karşı daha önceden bir reaksiyon geliştirdiğini ortaya koyar. Maliyeti yüksek olan bu test birçok yerde yapılabilmektedir. Bu test ile çıkan sonuca göre hazırlanacak bir diyet listesi ile hayatınızdan besin intoleransınız olan besinlerini çıkararak sağlığınıza kavuşmanız, daha önceden yaşadığınız ve sebebini bulamadığınız çeşitli sıkıntılarınızdan kurtulmanız, kolayca kilo verebilmeniz mümkündür. 
]]>
Besin Kirliliği https://www.besin.gen.tr/besin-kirliligi.html Mon, 01 Oct 2018 05:51:55 +0000 Besin kirliliği, Canlılar büyüyüp hayatını devam ettirmek için besinlere ihtiyaç duymaktadırlar. Canlıların besinlerden almış olduğu vitaminler, mineraller sayesinde yaşamını sürdürebilmek için gereklidir. Nüfus artış Besin kirliliği, Canlılar büyüyüp hayatını devam ettirmek için besinlere ihtiyaç duymaktadırlar. Canlıların besinlerden almış olduğu vitaminler, mineraller sayesinde yaşamını sürdürebilmek için gereklidir. Nüfus artışı ile alakalı olarak daha fazla ürün elde etmek için farklı yöntemler geliştirilmektedir. Yapılan çalışmalar ürünlerin arttırılmasıyla ilgili olumlu sonuç verirken farklı bir yönden de bakıldığında besin kirliliğine neden olmaktadır. Besinlerde çürüme, bozulma ve koklayarak canlıların tüketemeyeceği duruma gelmesine çevre kirliliği denilmektedir. Besin kirliliği ile beraber moleküllerin zararlıları da içeriğinde olmasına sebep oluyor. Enerji, vitamin ve mineralleri besinleri tüketirken vücudumuza almamızı sağlar. Fakat bunlarla beraber zararlı olan maddeleri fiziksel ve kimyasal olarak vücudumuza almış oluruz. İnsan sağlığına olumsuz etkisi olduğu gibi çevrede de bitki çeşitliliğini de tehlikeye atmış olur. Ayrıca birçok ürünün yok olmasına bile sebep olmuştur. Besin kirliliğinde en fazla zararı hayvanlar ve insanlar almaktadır.

Besin kirliliği nedenleri

Radyoaktif kirlenme: Nükleer santrallerde oluşan radyoaktif sızıntılar ve gerçekleşen patlamalar kirlenmelere sebep olur. Çevreye yayılan bu maddelerden dolayı bitkilerde kirlilik meydana gelir. Kirlenen bu bitkiler besin olarak tüketilemeyeceği için toprağa gömülerek yok edilmek istenmektedir. Yağmur yağdığında toprağın derin kısımlarına sızdığı için sularda da kirlenme gerçekleşir. Bu tarz kirlenme çevreden yıllarca etkisini kaybetmemektedir. Radyoaktif durumdan dolayı kirlenen besinler canlılar üzerinde de birtakım hastalıklara neden olmaktadır.

Ziraai mücadele ilaçlarıyla kirlenme: Üretilen ürünleri zararlıya karşı koruma amaçlı olarak ilaçlama yapılmaktadır. İlaçlama ile bitkiler üzerinde ilaç birikmektedir. Bu da hayvanlara ve insanlara besin yolu ile taşınmaktadır. İlaçlardan kaynaklı zehirler canlılarda etkisini bazen hemen gösterir. Bazende yıllar sonra göstermektedir.

Tarımsal gübrelemeyle kirlenme: Artan dünya nüfusunda besin ihtiyacını karşılamak için üretilen bitkilerin daha çabuk büyümesi ve ürün vermesi gerektiği için hormonlu ilaçlar ve gübreler kullanılmaktadır. Bu tarz gübre ve ilaçlar hatalı bir şekilde ve azla kullanıldığı zaman bitkiler üzerinde birikime sebep olur. Bu nedenden dolayı bitkiler anormal bir şekilde büyümeye başlar.

Endüstriyel atıklarla kirlenme: İlk önce havayı sonra suyu ve devamında toprağı kirleten endüstriyel atıklardır. Endüstriyel atıklar ilk önce havaya kükürt dioksit karışır. Havaya karışan kükürt dioksit asit yağmuruna dönüşerek yeryüzüne geri döner. Bu olaydan sonra toprağın özelliğinde bozulma meydana gelir ve yetişen bitkilerde anormal bir şekil alır. Yağan asit yağmuru ayrıca bitkilerin kirlenmesine de sebep olur. Kirlenmiş olan sularla sulanmış olan bitkiler ve su içen hayvanlarda da olumsuz etkilenmektedir.

Saklanma ve Taşınma esnasında kirlenme: Ürünler marketlerde, manavlarda, pazar yerlerinde uzun zaman açıkta durmaktadırlar. Bu şekilde çevredeki kirlilikten etkilenmiş olur. Besin kirliliğinde ürünlerin uygunsuz olarak saklanması aşamasında mikrop kaparlar. Temizlenmeden tüketilen besinler, mikrop ile vücuda alındığı için insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Besinlerin uzun zamanda dayanabilmeleri için nitrat ve nitrit bileşikleri eklenmektedir. Bu maddelerde besin yoluyla alındığı için insanlar üzerinde olumsuz etkisiyle beraber kanserojen maddelerde vücuda alınmış olur.


]]>
Mısır Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/misir-besin-degeri.html Mon, 01 Oct 2018 08:09:20 +0000 Mısır besin değeri, mısır buğdaygiller familyasına ait bir bitkidir. Boyları ise 1,5-2 metre arasında değişir. Bir mısır koçanının üzerinde ortalama 200 adet mısır tohumu bulunur. Tahıl grubundan bir besin olan mısır, bes Mısır besin değeri, mısır buğdaygiller familyasına ait bir bitkidir. Boyları ise 1,5-2 metre arasında değişir. Bir mısır koçanının üzerinde ortalama 200 adet mısır tohumu bulunur. Tahıl grubundan bir besin olan mısır, besin değeri açısından yüksek değerlere sahiptir. B grubu vitaminler başta olmak üzere birçok minerale sahiptir. Örneğin bir bardak mısır bir ara öğün yerine geçecek değerdedir. Mısırın anayurdu Güney Amerika'dır. Ancak mısır uygun iklim şartlarından dolayı Türkiye'ninde hemen hemen her bölgesinde yetiştirilse de en çok Akdeniz bölgesinin ılıman iklimini sever ve yetişir. Mısırın tazesi hem suda haşlanarak hemde odun ateşinde közlenerek yenilen faydalı bir besindir. Ayrıca mısırın patlatılış şeklide  büyük küçük herkesin severek yediği bir atıştırmalıktır. Ayrıca mısırın kalorisi nasıl tüketildiğine de bağlıdır. Mısırdan nişasta, yağ, un, mısır gevreği ve mısır ekmeği de yapılarak gıda sektöründe kullanılır.

Mısırın faydaları, mısır, romatizma tedavisine yardımcıdır, idrar söktürücüdür. B1 vitamini, B5 vitamini, C vitamini, fosfor ve magnezyum deposudur. Mısır kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde etkilidir. Mısır bitkisinde bulunan B12 vitamini ve folikasit sayesinde kansızlığı önler, sindirim sistemini temizler, kabızlığı iyi gelir. Ayrıca mısırdaki vitamin ve mineraller insülin hormonunun düzenlenmesine yardımcı olur. 

100 gram mısır besin değeri 
 • Karbonhidrat 20 gr.
 • Protein 3 gr.
 • Yağ 1 gr.
 • Kolesterol 0 mg.
 • Potasyum 120 mg.
 • Kalsiyum 6 mg.
 • Magnezyum 11 gr. 
 • Demir 1 mg.
 • Ayrıca bir bardak haşlanmış mısırda 115 kalori
 • Bir kavanoz haşlanmış mısırda 230 kalori
 • 100 gram. patlamış mısırda 410 kalori bulunmaktadır.
]]>
Folik Asit İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/folik-asit-iceren-besinler.html Mon, 01 Oct 2018 16:04:10 +0000 Folik asit içeren besinler, Folik asit B grubu vitaminlerinden bir tanesidir. B9 ya da folat olarak da bilinmektedir. Folik asit suda eriyen ve vücutta depolanmayan bir vitamindir. Vücutta değolanmadığından dolayı günlük olarak alı Folik asit içeren besinler, Folik asit B grubu vitaminlerinden bir tanesidir. B9 ya da folat olarak da bilinmektedir. Folik asit suda eriyen ve vücutta depolanmayan bir vitamindir. Vücutta değolanmadığından dolayı günlük olarak alınması gereken bir vitamindir. Folik asit içeren besinlerden zengin bir şekilde beslenmek gerekir. Dünyada folik asit eksikliği en sık görülen vitamin eksikliğidir. Bu vitamin bakımından bolca beslenmek, eksikliğinin oluşmasını engellemede en etkili yoldur.

Folik asit içeren besinler nelerdir

Folik asit içeren besinlerin başında koyu yeşil yapraklı sebzeler gelir. Ispanak,marul, roka gibi sebzelerden 100 gr tüketildiğinde günlük folik asit ihtiyacının %25-50 'si aralığında karşılanmış olur. Folik asit suda eriyen bir vitamin olduğu için, uzun pişirme süreleri besinlerdeki folik asitin kaybolmasına sebep olur. Bu yüzden folik asit bakımından zengin olan bu yiyecekleri, çiğ olarak tüketmek gerekir. Folik asit içeren besinler;
 • Ayçekirdeği, 100 gramında günlük ihtiyacın %60'ını karşılar, fazla kalorili olduğu için az miktarda tüketmekte fayda vardır.
 • Bamya
 • Börülce
 • Brokoli
 • Bezelye
 • Bürüksel lahanası
 • Domates
 • Ekmek mayası
 • Ispanak
 • Enginar
 • Karaciğer, hamile kadınların karaciğer tüketmesi gerekir. Kuzu, dana, hindi ve tavuk ciğeri tüketilebilir.100 gramı günlük folik asit ihtiyacının tamamını karşılamaktadır.
 • Kestane, 100 gramı günlük ihtiyacın % 28' ini karşılar.
 • Karnabahar
 • Kuşkonmaz
 • Keten tohumu
 • Marul
 • Lahana
 • Maydanoz, 100 gramı günlük ihtiyacın % 38' ini karşılar. 
 • Pancar
 • Mercimek, 100 gram günlük ihtiyacın yaklaşık yarısını karşılar. Kuru baklagillerin hepsi iyi miktarda folik asit içerir.
 • Roka
 • Taze ve kurutulmuş meyveler
 • Süt
 • Tahin, 100 gramı günlük ihtiyacın % 25' ini karşılar.
 • Yer fıstığı, 100 gramı günlük ihtiyacın % 36' sını karşılar. Yağlı tohumlar iyi bir folik asit kaynağıdır. Yüksek kalorileri olduğundan az miktarda tüketmek gerekir.
 • Tam tahıllı buğday ekmeği
 • Yumurta sarısı
 • Mısır
 • Mango
 • Avakado
 • Çay
 • Muz
 • Nar
 • Buğday ekmeği olarak sıralanabilir. Günlük önerilen miktar 200 mcg' dır. Risk durumlarında ise 400 mcg folik asit alınması önerilmektedir.
]]>
Tahin Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/tahin-besin-degeri.html Mon, 01 Oct 2018 21:03:09 +0000 Tahin besin değeri: Kabukları soyulmuş ve kızartılmış susamların ezilmesiyle meydana gelir. İçerisinde hiçbir katkı ve koruyucu madde içermemektedir. Susam, sıcak iklim koşullarında yetişmektedir. Tahin sağlık açısından Tahin besin değeri: Kabukları soyulmuş ve kızartılmış susamların ezilmesiyle meydana gelir. İçerisinde hiçbir katkı ve koruyucu madde içermemektedir. Susam, sıcak iklim koşullarında yetişmektedir. Tahin sağlık açısından çok faydalı bir besin maddesidir. Daha çok kış mevsiminde vücudu grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan korunmak için çoğunlukla tahin tüketilmektedir. Hastalık başlamış ise, iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Hastalığın verdiği iştahsızlık ve halsizlik gibi semptomların giderilmesinde yardımcı olur. Bunun nedeni besin değerinin yüksek olmasıdır. Vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı korumaktadır. Tahin, hücre yapısı koruyarak kanserli hücreler ile savaşmaya yardımcı olur. Özellikle pekmez ile tüketildiğinde vücuda enerji verir. Tahin ayrıca meze ve bazı yemeklerde  sos olarak kullanılmaktadır. Tahinin içerdiği besin maddeleri sayesinde bağışıklık sistemini korumaktadır. Ayrıca gelişme çağındaki çocukların kemik sağlığını koruyucu etkileri bulunmaktadır. İçeriğindeki yağlar sayesinde böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Bunun yanında bağırsak ve mide de biriken gazı atmaya yardımcı olur ve gazın sebep olduğu ağrıları giderir. İçeriğinde  bulunan yüksek oranda demir bulunması kansızlık sorununa çözüm olmaktadır. Tahin uygun ortamda saklanması koşuluyla bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilmektedir.

Tahinin besin değeri (100 gram):
 • Kalori : 583 kcal
 • Protein : 17.5 gr
 • Karbonhidrat : 21 gr
 • Yağ : 48 gr
 • Kolesterol : 0
 • Lif : 5 gr
 • Sodyum : 74 mg
 • Kalsiyum : 420 mg
 • Potasyum : 415 mg
 • Magnezyum : 351 mg
 • Demir : 2.51 mg
 • Vitamin B1 : 1.08 mg
 • Niacin : 4.5 mg
]]>
Portakal Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/portakal-besin-degeri.html Tue, 02 Oct 2018 08:51:52 +0000 Portakal Besin Değeri, Tacıyla binlerce çeşit meyvelerinden olan Portakal, her derde deva bir ilaçtır. Bu açıdan incelediğinde kabuklarından ve yapraklarından ilaç yapılır. Çiçeklerinden esans ve meyve kabuklar Portakal Besin Değeri, Tacıyla binlerce çeşit meyvelerinden olan Portakal, her derde deva bir ilaçtır. Bu açıdan incelediğinde kabuklarından ve yapraklarından ilaç yapılır. Çiçeklerinden esans ve meyve kabuklarından elde edilen yağlar ile şeker ve likör yapımı için kullanılır. Mükemmel bir güzelliğin sırrı, yapılan araştırmalara göre kabuğunda olduğunu kanıtlamıştır. Asırlar boyu hastalara şifa niyetine verilmiştir. Hastalıkların önlenmesi için en önemli meyvelerden bir tanesidir. İçerdiği birbirinden besleyici olan portakal, vitamin ve mineral bileşenleri sayesinde kış aylarında suyu daha kıymetlidir. Bu meyve bebekler için de çok şifalıdır. Bu vitaminli meyvenin kabuğunda bulunan citrus aurantium bileşeni, kemik oluşumuna yardımcı olur ve bağ dokusunu iyileştirir. Portakal çiçeklerinden kaynatılan suyu, soğuk algınlığı ve gribal hastalıklar için doğal bir ilaçtır. Kabuklarından yapılan şurup ise, mide ağrısına iyi gelir. Özellikle folik asit açısından oldukça zengindir. Böylelikle damar sertleşmesini ve felci önleyici etkisi vardır. En önemlisi kansere karşı etkili besin değerlerini taşır. Her insanın günlük vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat gibi besin değerleri yüksek olan bu yapılara ihtiyacı vardır. Kalorisi düşük ve yağsız bir besin kaynağıdır. Portakalın bileşenleri kanı temizler, karaciğeri çalıştırır, vücudun yaşlanmasını geciktirir ve cilt yaralarını tedavi etmek için cilt hasarı ile mücadele eder. Tıbben portakal, bağışıklık sistemini güçlendirir ve kişiyi dış etkenlere karşı koruma kalkanı oluşmasını sağlar. Ayrıca portakal kabuğu, yüzde beş oranında mineral tuzlar ve organik asitler, yüzde 6 ila 9 oranında flavonoidler ve yüzde 2 ila 3 oranında da esansiyel yağlar içerir. Bu açıdan etken maddeleri uygulandığı zaman bir çok hastalıkları tedavi ederek yararlı olduğu kabul edilmiştir.

100 Gram Portakalın Besin Değeri;

 • Karbonhidrat; 9.19 gr.
 • Potasyum; 177.00 gr.
 • Sodyum; 1.00 gr.
 • Protein; 1.00 gr.
 • Kalsiyum; 42.00 gr.
 • A vitamini; 15.00 gr.
 • C vitamini; 50.00 gr.
 • Demir; 0.40 gr.
 • Diyet lifi; 2.50 gr.
 • Tiamin; 0.08 gr.
 • Lif (sr (mg): 0.2


]]>
Gluten İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/gluten-iceren-besinler.html Tue, 02 Oct 2018 19:56:58 +0000 Gluten içeren besinler, gluten hassasiyeti bulunan kişiler için oldukça zararlıdır. Gluten buğday içeriğinde bulunan bir protein grubudur. Gluten prolamin ve glutelin olarak iki gruba ayrılır ve hamurun güçlü bir yapıda olmas Gluten içeren besinler, gluten hassasiyeti bulunan kişiler için oldukça zararlıdır. Gluten buğday içeriğinde bulunan bir protein grubudur. Gluten prolamin ve glutelin olarak iki gruba ayrılır ve hamurun güçlü bir yapıda olmasını sağlar. Buğdayın yapısında yaklaşık 30 tür protein bulunur ancak bunların yalnızca iki tanesi su ile birleştiği zaman gluten proteinini oluşturur. Buğday unu su ile karıştırılıp yoğrulduğu zaman bu iki protein suyu tutar ve esnek yapılı gluten zincirlerini oluşturmak üzere birbirine bağlanır. Bu şekilde iki proteinin karışımı ile oluşan gluten buğdayla birlikte, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içinde doğal olarak bulunmaktadır. Gluten tahılların yapısında bulunmak ile birlikte çeşitli hazır gıdaların içinde katkı maddesi olarak da yer alır. Bazı insanların bağırsakları gluteni sindiremeyecek yapıdadır. Bu durumdaki insanların rahatsızlıkları çölyak hastalığı olarak adlandırılır. Bu kişilerin bağırsakları gluten içeren gıdaları sindiremez ve ince bağırsaklarında bulunan villuslar (minik çıkıntılar) işlevini yapamaz ve besin emilimi bozulur. 

Gluten içeren besinler
 • Ekmek: Buğday, arpa, çavdar içeren tüm tahıllı ekmek türleri gluten içerir. Gluten en çok buğdayın yapısında bulunduğu için buğday ekmeğinin gluten içeriği çoktur.
 • Makarna: Makarnaların ana maddesi tahıllar özellikle de buğdaydır. Gluten buğdayın ve tahılların yapısında bulunan bir protein olduğu için makarna yüksek oranda gluten içerir.
 • Kek, pasta, poğaça: Kek, pasta, poğaça gibi hamur işleri un yardımı ile yapılmaktadır, unda tahıllardan üretildiği için bu tip hamur işleri gluten içerir.
 • Hazır çorbalar: Birçok hazır gıdanın yapısında dengeleyici olarak kullanılan gluten, hazır çorbaların özellikle kremalı hazır çorbaların içeriğinde bulunur.
 • Hazır dondurmalar: Külahta olan ya da iki bisküvi/kek arasında bulunan dondurmalar tahıllarından dolayı diğer hazır dondurmalar ise dengeleyici ajan olarak gluten içerir.
 • Soya sosu: Sodyum içeriği yüksek bir gıda olan soya sosu yapısında buğday bulunduğundan dolayı gluten içerir.
 • Patates cipsi: Hazır gıdalar arasında sodyum içeriği yüksek bir besin olan patates cipsinin de yapısında gluten bulunur.
 • İşlenmiş et ürünleri (şarküteri): Sosis, salam, sucuk ve pastırma gibi hazır ve işlenmiş ürünler yüksek sodyum içerir ve buğday kullanılarak daha dolgun ve şişkin hale getirilir. Bu sebepten dolayı gluten içerirler.
 • Şekerlemeler: Bir çok şekerleme ürünü gluten içermesine rağmen etiketinde maalesef bunu belirten bir bilgi yer almaz. Şekerlemelerin içeriğinde bulunan gluten içeriklerinde yer alan doğal tatlandırıcı maddelerden gelmektedir.
 • Hazır soslar: Bir çok sosun yapısında buğday bulunur. Krema sosları, salata sosları üretim aşamasında buğday kullanıldığı için gluten içerirler.
 • Bazı vitaminler: Gluten alerjisi bulunan kişiler kullandıkları vitaminlerin bazılarının gluten içerdiğini unutmamalı ve detaylı olarak araştırarak vitaminleri kullanmalıdırlar.
 • Ketçap: İçeriğinde domates, sirke, şeker ve bazı baharatlar bulunan ketçaba gluten üretim aşamasında eklenmektedir.
]]>
Östrojen İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/ostrojen-iceren-besinler.html Wed, 03 Oct 2018 05:35:37 +0000 Östrojen İçeren Besinler, Hem erkek hem de kadınların vücudunda östrojen hormonu mevcuttur. Öyle ki, kadınların erkeklerden daha farklı olan vücut şekillerinin yapılaşmasında östrojen hormonunun payı fazladır. Göğsü Östrojen İçeren Besinler, Hem erkek hem de kadınların vücudunda östrojen hormonu mevcuttur. Öyle ki, kadınların erkeklerden daha farklı olan vücut şekillerinin yapılaşmasında östrojen hormonunun payı fazladır. Göğsün gelişiminde, leğen kemiğinin genişlemesinde, kalça ile uyluk bölgesindeki vücut yağının oranının arttırılmasında rol oynayan östrojen özellikle kadınlarda erkeklere nazaran daha az kıl çıkmasını da sağlamaktadır.

Bir diğer görevi ise üreme organlarının faaliyetlerinin düzenlenmesinde belirgin bir rol üstlenmesidir. Vücudun ne kadar östrojen salgılayacağı da beyindeki hipotalamus tarafınca üretilen 2 hormona bağlıdır: LH ile FSH. Bu sebeple de zihinsel stres vücutta hormonal bir dengesizliğe yol açar ve daha ciddi problemleri başlatabilir.

Menopoz sürecinde olan kadınlar östrojen dalgalanmalara daha eğilimlidir. Yüksek orandaki östrojen seviyeleri kramplara ve ya uyuyamama hastalığına neden olabilir iken, östrojen seviyesindeki düşüşler de yorgunluğa, osteoporoza, kolayca kırılan kemiklere ve de depresyona neden olabilmektedir. Bu dalgalanma ile baş edebilmek için ise, birçok yan etkisi oluşturabilecek non-steroidler yerine, östrojen içeren besinlerin yenilmesi önerilmektedir.

İçersinde Östrojen Bulunan Besinler,

Keten tohumunun içinde yer alan fitoöstrojenler, lignanlar olarak bilinir. Keten tohumu büyük oranda ekmeklerde, salatalarda ve mısır gevreklerinde kullanılmaktadır. Keten tohumu ayrıca da yemek sırasında ve sonrasında tok hissetmeye, tembel sindirim sisteminizi hareketlendirmeye de yardımcı olmaktadır.

Tofu, Soya sütünden üretilen tofunun içerisinde izoflavon ismi verilen fitoöstrojenler yer almaktadır.

Soya Yoğurdu, Soya sütünden üretilen soya yoğurdu da fitoöstrojenler açısından zengin bir besin maddesidir.

Susam, lignan ismi verilen fitoöstrojenler bakımından zengindir. Hem çeşitli yemeklerin içinde kullanılabilmekte hem de salataların üstüne serpilebilmektedir.

Kurutulmuş Meyveler, başta kayısı, hurma ve erik türü kurutulmuş meyveler östrojen seviyelerinizin dengelenmesi açısından büyük rol oynamaktadır. Bu besinler sizi çikolatadan ve şekerlemelerden uzak tutabilecek güzel atıştırmalıklardır. Bu tarz kuru meyveler, östrojen taklidi yapabilen ve de vücudunuzda daha fazla östrojen üretilmiş gibi etki eden fitoöstrojen içermektedir.

Kurutulmuş meyve tüketilirken unutmamak gereken kurutulmuş meyvelerin daha fazla vitamin ile beraber daha fazla da şeker içerdiğidir.

Nohutda doğal bir fitoöstrojen kaynağıdır. Fitoöstrojen tam anlamı ile östrojen olmaması ile birlikte bir kısma kadar östrojenin yerine geçebilmektedir. Lif ve protein açısından da zengin olan nohut humus ya da falafel üretiminde kullanılmaktadır.

 Bezelye Fitoöstrojen kaynağı olan bezelyede östrojen seviyesinin arttırılmasında ciddi rol oynar. Bezelye aynı anda magnezyum, potasyum ve demir gibi mineraller bakımından zengindir. C Vitamini ve lif deposuda olan bezelye bağışıklık sistemimizide güçlendirmektedir.

Östrojen İçeren Diğer Besinler:

 • Soya fasülyesi
 • Sarımsak
 • Maydanoz
 • Rezene
 • Ahududu
 • Adaçayı
 • Brokoli
 • Çilek
 • Şeftali
]]>
Tavuk Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/tavuk-besin-degeri.html Wed, 03 Oct 2018 23:46:45 +0000 Tavuk besin değerleri; Tavuk protein bakımından çok zengindir. Aynı zamanda da vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Tüm dünyada restoranların % 90' dan fazlası tavuk yemekleri üzerinedir. Bu retoranlardaki siparişlerin yar Tavuk besin değerleri; Tavuk protein bakımından çok zengindir. Aynı zamanda da vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Tüm dünyada restoranların % 90' dan fazlası tavuk yemekleri üzerinedir. Bu retoranlardaki siparişlerin yarıdan fazlası kızarmış tavuktur. Tavuk, vücuttaki bir dizi hayati fonksiyonu gerçekleştirmek için gerekli olan protein kaynağıdır. Tavuk tüm dünyada çok yaygın kullanılır. Göğüs eti tavuğun diğer kısımlarına göre yağ içeriği daha düşük bir kısımdır. 

Tavuk besin değerleri:

Bir porsiyon yaklaşık 100 gramında: 100 gram tavuk eti yaklaşık 165 kaloridir.
 • Toplamyağ: 4 gram
 • Doymuş yağ: 1 gram
 • Trans yağ: 0 gram
 • Sodyum: 74 mg
 • Kolestrol: 85 mg
 • Potasyum: 357 mg
 • Vitamin A: 18 mg
 • Vitamin C: 0 mg 
 • Toplam karbonhidrat: 0 gram
 • Protein: 31 gram
Tavuk karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması, kırmızı kan hücrelerinin üretimi için, ayrıca bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de gerekli olan B6 vitamini bakımından çok zengin bir besindir. Tavuk günlük olarak toplam B6 vitamini ihtiyacının yaklaşık % 36 'sını sağlar. Niasin veya B3 vitamininin toplam günlük ihtiyacının yaklaşık % 72' sini sağlayabilir. Protein vücudun enerji elde etmesi ve sindirim sistemi, cilt ve sinirlerin düzgün işlemesi için gerekli bir besindir.

Tavuk etinin içinde bulunan selenyum, günlük ihtiyacımızın % 40' ını sağlamaktadır. Selenyumun özelliği serbest radikallerden vücudumuzu korumaktadır. Çünkü serbest radikaller direk olarak hücrelere saldırarak kanser oluşmasını sağlar. 
 • Diş ve kemikleri sağlam olması, kasların kuvvetli olması ve onarılması için gerekli olan fosfor, tavuk etinde bol miktarda bulunmaktadır. Günlük ihtiyacımızın % 36' sını karşılamaktadır. Fosfor ve B6 vitamini bir araya geldiğinde böbrek hastalıklarına karşı koruyucu özelliği vardır.
 • 100 gram tavuk etinde yaklaşık 350 mgr kadar potasyum içerir. Ayrıca tavuk eti aminoasit ve çinko kaynağıdır. 
 • Tavuklarda en fazla yağ ve kalori içeren kısmı kesinlikle tavuğun derisidir. Tavuğun sağlıklı olması için ızgara ve haşlama tercih edilmelidir. 
]]>
Tavuk Ciğeri Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/tavuk-cigeri-besin-degeri.html Thu, 04 Oct 2018 01:55:50 +0000 Tavuk Ciğeri Besin Değeri, tavuk ciğeri özellikle lif ve kas bulundurduğu için vücut açısından oldukça önemli olan bir besin maddesidir. Tavuk ciğer içerisinde yüksek oranda protein barındırdığı için insan vücudunun ihtiy Tavuk Ciğeri Besin Değeri, tavuk ciğeri özellikle lif ve kas bulundurduğu için vücut açısından oldukça önemli olan bir besin maddesidir. Tavuk ciğer içerisinde yüksek oranda protein barındırdığı için insan vücudunun ihtiyaç duyduğu protein ihtiyacının çok büyük bir kısmını kolaylıkla karşılayabilir. Tavuk ciğerinin besin değeri yalnızca protein içermesi değildir, aynı zamanda folik asit, bol miktarda potasyum, A vitamini, demir ve çinko bünyesinde bulundurmaktadır. İnsan vücudunun merkezi olan beyin için folik asit ihtiyaç duyulan bir vitaminidir. Özellikle tavuk ciğerinin besin değeri içinde mevcut olan folik asit bu açığı büyük oranda kapatmaktadır. Bunun için çocukların beyin gelişimleri için gerekli folik asiti karşılaması için mutlaka tavuk ciğeri tüketmelerine özen gösterilmesi gerekmektedir. Tavuk ciğeri pek çok mineral ve vitamin bakımından en zengin besin değerine sahip olan gıda maddesidir. Bu kadar besin değeri yüksek olan tavuk ciğerinin, aynı zamanda kolesterol oranınında oldukça yüksek olmasından dolayı çok dikkatli tüketilmesine özen gösterilmelidir. Eğer kalp rahatsızlığının varsa tavuk ciğerini tüketmek sizin için uygun değildir. 

Tavuk Ciğeri Besin Değeri Nedir
 • 4,16 gram protein
 • 16,4 mg sodyum
 • 1,21 gram karbonhidrat
 • 0,85 gram yağ
 • 107,4 mg kolesterol
 • 48,4 mg potasyum
 • 1,84 mg demir
 • 3,4 mg kalsiyum
 • 4,4 mg C vitamini
 • 3034,6 mg A vitamini
Tavuk Ciğeri Besin Değerinin Faydaları Nelerdir, besin değeri yüksek olan tavuk ciğeri özellikle kansızlığı gidermek ve tiroid rahatsızlığının ortaya çıkan fonksiyon bozukluğunun bazılarının önlenmesinde tavuk ciğerinin büyük katkısı bulunmaktadır. Ayrıca tavuk ciğeri cilt sağlığı açısından da oldukça faydalı olan bir besin maddesidir. Besin değeri yüksek olan tavuk ciğerini fazla aşırıya kaçmamak şartı ile günlük sağlıklı bir şekilde beslenmek için beslenme programınıza dahil edebilirsiniz. Tavuk ciğeri vücuttaki kan hücrelerinin üretilmesi hususunda yararlı olmaktadır. Tavuk ciğerinin besin değerleri özellikle beyinsel fonksiyonları büyük çapta iyileştirdiği için ileri yaşlarda ortaya çıkan alzheimer hastalığı ile savaşmaktadır. Besin değeri oldukça yüksek olan tavuk ciğerini haftada en az bir defa sağlık için tüketmek gerekmektedir. 

]]>
Mercimek Çorbası Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/mercimek-corbasi-besin-degeri.html Thu, 04 Oct 2018 14:39:20 +0000 Mercimek Çorbası Besin Değeri, Mercimek Çorbası; Kış aylarında içimizi ısıtan yemeklerden bir tanesidir. Günümüzde en çok tüketilen kırmızı mercimek çorbası, lokantaların da olamazsa olmaz yiyeceğidir. Mercimek çorbası Mercimek Çorbası Besin Değeri, Mercimek Çorbası; Kış aylarında içimizi ısıtan yemeklerden bir tanesidir. Günümüzde en çok tüketilen kırmızı mercimek çorbası, lokantaların da olamazsa olmaz yiyeceğidir. Mercimek çorbasının bir kasesi ortalama 200 gram gelmektedir. Bununda kalori değeri 62 kcal dir. Mercimek çorbası genelde ana yemek öncesi ara öğün olarak alınır. Bunun nedeni de midemizi rahatlatması ve içimizi ısıtmasıdır. 

Kilo Yapar mı Kilo alımına pek bir etkisi olduğu söylenemez. Hatta günde bir kase tüketmek sağlık açısından önem taşır. Çorbasının, yemeğinin, böreğinin yapıldığı mercimek çeşidine göre kilo alımına etkisinin farklılıklar gösterebileceği gibi kalori miktarı da değişebilir. Diyet yapıyorsanız eğer, diyetisyen tavsiyelerini ön planda tutmanız önceliğiniz olmalıdır.

Faydası ve Zararı; Mercimek çorbasının sayılamayacak kadar çok faydası vardır. Başta kansızlığı oldukça faydalıdır. Enerji verir, beden ve zihnin kuvvetlenmesini sağlar. Zekanın gelişmesine katkı sağlayarak unutkanlığı azaltır. Anne sütünü arttırıcı bir özelliği olan mercimeğin, anne adaylarının çorbasını bolca tüketmesi faydalı olacaktır. Kolesterolü düşürmesinde etkilidir. Şeker hastalığından korunmanıza yardımcı olur. Sinir zafiyetlerinde etkilidir. Midenin ve bağırsakların yumuşamasını sağlar. Ancak mercimek çorbasının tek olumsuzluğu hazmının zor olmasıdır. Bu olumsuzluğu göz önünde bulundurarak mide hastası olanların az miktarda tüketmelerinde yarar vardır.

Mercimek Çorbası Besin Değeri; 1 kase (200 Gr) mercimek çorbasının kalori değeri 62 kcal dır. Diğer değerleri ise aşağıdaki yer almaktadır.
 • Karbonhidrat; 6.53 gr
 • Protein 2.73 gr
 • Yağ; 2.36 gr
 • Lif; 1.99 gr
 • Kolesterol; 0 mg
 • Sodyum; 279.37 mg
 • Potasyum; 131.31 mg
 • Kalsiyum; 16.48 mg
 • Vitamin A; 511.83 mg
 • Vitamin C; 1.33 mg
 • Demir; 0.64 mg

]]>
Barbunya Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/barbunya-besin-degeri.html Fri, 05 Oct 2018 12:56:47 +0000 Barbunya besin değeri; 500 gram barbunya içeriğinde 5 mg A vitamini, 120 mg sodyum, 715 mg kalsiyum, 81 mg demir, 124,5 gram lif, 22,5 mg C vitamini ve 117,90 gram protein bulundurmaktadır. Barbunya, esmer bi Barbunya besin değeri; 500 gram barbunya içeriğinde 5 mg A vitamini, 120 mg sodyum, 715 mg kalsiyum, 81 mg demir, 124,5 gram lif, 22,5 mg C vitamini ve 117,90 gram protein bulundurmaktadır.

Barbunya, esmer bir fasulye çeşididir. Tam bir vitamin deposudur. İnsan sağlığı açısından bir çok faydası bulunan barbunya, içerisinde bol miktarda demir, çinko, karbonhidrat, kalsiyum cilt ve hücrelerimiz için çok faydalı olan E vitamini, ayrıca A, C ve K9 vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisinde lif içermektedir. Protein açısından da çok zengindir. Barbunya, kuru ise en az bir gün önceden ıslatılmalı ve su döküldükten sonra yıkanıp haşlanmalıdır. Bu işlem barbunyada kalan tarımsal atıkların atılmasını sağlayacaktır. Barbunya besin değerini arttırmak için pişirme yöntemleri büyük önem taşımaktadır. Taze barbunya pişirilirken 10 dakika pişirdikten sonra ilk suyu dökmek sağlık açısından son derece önemlidir. Ayrıca barbunya pişirilirken limon veya limon suyu katılmamalıdır. Servisten hemen önce katılması sağlık ve lezzet açısından daha iyi olacaktır.

Barbunya besin değeri; içeriğinde bulundurduğu vitamin, lif ve mineral açısından oldukça sağlıklı bir besindir. Barbunya protein açısından et kadar değerlidir. Bazı hastalar kırmızı et tüketemezler ve etten alacakları proteini, barbunya yiyerek karşılayabilirler. Barbunyanın içerisinde bulundurduğu posa kansere karşıda bir kalkandır. Kalp hastalarının da barbunyanın içeriğinde bulundurduğu besin değerlerinden kaynaklı mutlaka yemeleri tavsiye edilmektedir.

Barbunya faydaları;
 • Vücudumuzun zihinsel ve fiziksel yorgunluğunu alarak zindelik verir.
 • Barbunya bol posalı olduğundan, bağırsak kanserine karşı önleyici etkisi vardır.
 • Yıpranan hücreleri yiyerek, onarır ve yaşlanmayı geciktirir.
 • Böbrek hastalığını önler. Böbrek kum ve taşlarını dökmekte yardımcı olmaktadır.
 • Şeker hastalarında kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmediği için, uzun süre tok tutmak amaçlı tavsiye edilmektedir. Ayrıca hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde oldukça önemli bir etkisi vardır.
 • İçerisinde bol miktarda bulunan E vitamini pürüzsüz bir cilt için birebir bir besindir.
 • Barbunyada bulunan çinko cilt lekelerini giderir ve oluşmasını engellemektedir.
 • Bol maydanozlu bir salata ile tüketildiğinde demir emilimini hızlandırdığı için kansızlığa fayda sağlamaktadır.
 • Romatizma ve siyatik ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Zehirlenmelerden sonra tüketilir ise iyileşmesine yardımcı olmaktadır.
 • Çocuklarda kemik gelişimini desteklemek, büyüklerde ise kemik erimesini engellemek için oldukça etkilidir.
 • Kalp krizi geçirme riskini azaltır ve kalp çarpıntısına iyi gelmektedir.
Barbunya besin değeri; az yağla yüksek protein içermektedir. Barbunya içerisinde bir çok mineral bulundurmaktadır. Bunlardan bir tanesi de demirdir. İçerisindeki demirden faydalanmak için barbunya ile beraber C vitaminli besinlerde tüketilmesi gerekmektedir. Böylelikle vücuttaki yeni kanser oluşumlarını engellemektedir.
]]>
Çavdar Ekmeği Besin Değerleri https://www.besin.gen.tr/cavdar-ekmegi-besin-degerleri.html Sat, 06 Oct 2018 05:51:07 +0000 Çavdar Ekmeği Besin Değerleri, buğday kökenli bir tahıl olan çavdar, kılçık başaklı, tohumu uzunca olan ve genellikle hayvan yemi olarak kullanılan, ekmek de yapılabilen bir bitki türüdür.Soğuğa karşı dayanıklıdır Çavdar Ekmeği Besin Değerleri, buğday kökenli bir tahıl olan çavdar, kılçık başaklı, tohumu uzunca olan ve genellikle hayvan yemi olarak kullanılan, ekmek de yapılabilen bir bitki türüdür.Soğuğa karşı dayanıklıdır, kumlu gevşek toprakları ve yüksekte kalan alanları sever. Sonbaharda ekilip diğer yılın yaz mevsiminde biçilir. En verimsiz topraklarda bile diğer tahıl ürünlerinden daha iyi verim sağlar. Çavdar bitkisinin tahılının öğütülmesiyle oluşan undan üretilen bir tür ekmektir. Çavdar ekmeğinin mazisi Orta Çağ dönemine kadar uzanmaktadır. Bu gıda geçmişten günümüze kadar insanların ekmek olarak tükettiği yiyeceklerden biri olmuştur. Besin değeri yüksek ekmeklerden biridir.
Çavdar, başka tahıllarla karıştırılarak hayvan yemi olarak da kullanılabilir. Çavdar ekmeğini küçük parçalar haline getirerek kuşların beslenilmesi de ayrı bir haz vermektedir. Uzun süre muhafaza edilen çavdar ekmeği besin değerini kaybetmez.

Çavdar Ekmeğinin Faydaları Nelerdir 

Çavdar ekmeği içerdiği zengin vitamin ve mineral besin değerleriyle sağlık yönünden faydası yüksek bir nimettir. Sindirimi kolaylaştırır. Vücuttaki yağ dağılımını iyileştirir. Doygunluk hissi sağlar. Kan şekeri miktarını dengeler. Tansiyonu düşürerek vücut dirençsizliği riskini ortadan kaldırır. Bağırsak sendromlarının giderilmesi için oldukça faydalıdır. Damar sağlığını sağlını koruyarak kan akışına daha rahat bir yol açar. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olur.

Bir Dilim Çavdar Ekmeği Besin Değerleri:
 • Karbonhidrat 13.15 gram olarak bulunmaktadır.
 • Protein 1.81 gram bazında bulunmaktadır.
 • Yağ  0.27 oranında bulunmaktadır.
 • Lif oranı 1.72 gramdır.
 • Kolesterol oranı 0 miligramdır.
 • Sodyum değeri 128.4 miligramdır.
 • Potasyum oranı 65.1 miligramdır.
 • Kalsiyum oranı  5.7 miligramdır.
 • Vitamin A 0 miligram oranındadır.
 • Vitamin C 0 miligram oranındadır.
 • Demir içeriği ise 0.62 oranlarında besin değeri bulunmaktadır.
]]>
Burger King Besin Değerleri https://www.besin.gen.tr/burger-king-besin-degerleri.html Sat, 06 Oct 2018 09:27:05 +0000 Burger king besin değerleri, Burger King harika bir lezzete sahip diğer taraftan da iştahını kontrol edemeyenler için oldukça tehlikeli bir kalori değerine sahip bir üründür. Bu sebeple Burger King ürünlerini tüketmeden ön Burger king besin değerleri, Burger King harika bir lezzete sahip diğer taraftan da iştahını kontrol edemeyenler için oldukça tehlikeli bir kalori değerine sahip bir üründür. Bu sebeple Burger King ürünlerini tüketmeden önce ne kadar yeme lüksünüz olduğunu hesaplamak için menüye göre kalori cetvelini gösteren bir tabloya ihtiyacınız vardır. Aşağıdan Burgerin her bir menünün besin değerlerini inceleyebilirsiniz.

Burger king besin değerleri

Burger

 • Whopper
 • Enerji 629,10
 • Protein 28,10
 • Karbonhidrat 54,1
 • Yağ 38
 • Sodyum 950,25
 • Whopper Jr
Triple Whopper
 • Enerji 340,23
 • Protein 15,19
 • Karbonhidrat 31,23
 • Yağ 17,20
 • Sodyum 500,43

Rodeo Whopper

 • Enerji 840,23
 • Protein 45,19
 • Karbonhidrat 61,23
 • Yağ 57,20
 • Sodyum 1100,11

Chili Cheese Whopper

 • Enerji 710,41
 • Protein 25,19
 • Karbonhidrat 51,01
 • Yağ 37,10
 • Sodyum 1300,10

Tavuk Burger

 • Enerji 500,00
 • Protein 15, 10
 • Karbonhidrat 31,12
 • Yağ 27,50
 • Sodyum 1230,41

Double Texas Smokehouse

 • Enerji 1010,70
 • Protein 65,29
 • Karbonhidrat 51,97
 • Yağ 62,10
 • Sodyum 2800,46

Double King Chicken

 • Enerji 601,2
 • Protein 32,19
 • Karbonhidrat 48,27
 • Yağ 22,90
 • Sodyum 1340, 16

9'lu Mısırlı Çıtır

 • Enerji 221,14
 • Protein 321, 29
 • Karbonhidrat 31,02
 • Yağ 48,20
 • Sodyum 741,21

Chicken Whopper

 • Enerji 400,24
 • Protein 33, 12
 • Karbonhidrat 48, 55
 • Yağ 21,40
 • Sodyum 1214,45

Chicken Royale

 • Enerji 640, 52
 • Protein 66,31
 • Karbonhidrat 35,12
 • Yağ 32,50
 • Sodyum 1334,15

Fish Royale

 • Enerji 500,4
 • Protein 17,61
 • Karbonhidrat 45,20
 • Yağ 22,44
 • Sodyum 550,15

Mega Double Cheeseburger

 • Enerji 820,1
 • Protein 57,21
 • Karbonhidrat 55, 22
 • Yağ 54,21
 • Sodyum 1250,56

Tavuklu Barbekü Deluxe Burger

 • Enerji 430, 53
 • Protein 17,41
 • Karbonhidrat 35, 45
 • Yağ 24,11
 • Sodyum 650,26

Etli Barbekü Deluxe Burger

 • Enerji 444,23
 • Protein 15,26
 • Karbonhidrat 40,42
 • Yağ 28,16
 • Sodyum 850,26

Cheeseburger

 • Enerji 354,13
 • Protein 18,16
 • Karbonhidrat 39,13
 • Yağ 30,12
 • Sodyum 690,86

Hamburger

 • Enerji 264,25
 • Protein 12,15
 • Karbonhidrat 29,11
 • Yağ 38,29
 • Sodyum 390,86

Çıtır lezzetler menüsü

12 li Soğan Halkası

 • Enerji 129,2
 • Protein 12,31
 • Karbonhidrat 42,21
 • Yağ 14,31
 • Sodyum 410,10

Büyük Boy Tırtıklı Patates

 • Enerji 411,55
 • Protein 4,14
 • Karbonhidrat 39, 01
 • Yağ 22,31
 • Sodyum 3980, 91

Tek Peynirli ve Füme Etli

 • Enerji 500,12
 • Protein 3,21
 • Karbonhidrat 39,01
 • Yağ 22,31
 • ]]> Afrodizyak Etkili Besinler https://www.besin.gen.tr/afrodizyak-etkili-besinler.html Sat, 06 Oct 2018 18:01:12 +0000 Afrodizyak etkili besinler, Bitkisel kökenli besinlerin cinsel isteği arttırmasına afrodizyak denir. Bazen bitkisel olmayan besinlerde de bu etki görülebilir. Ayrıca erkek ve kadınlarda afrodizyak etkili besinler farklılık g Afrodizyak etkili besinler, Bitkisel kökenli besinlerin cinsel isteği arttırmasına afrodizyak denir. Bazen bitkisel olmayan besinlerde de bu etki görülebilir. Ayrıca erkek ve kadınlarda afrodizyak etkili besinler farklılık gösterebilir. Erkeklerin isteğini arttıran bazı besinler kadınlarda aynı etkiyi göstermez.

  Kadınlarda afrodizyak etkili besinler

  Kadınlar da sebzeler ve lifli besinler afrodizyak etkili besindir. Kadınların afrodizyak besinleri ceviz, patlıcan, domates, salatalık,kıvırcık, yulaf ezmesi, pişmiş domates, ıspanak, pırasa, portakal, zeytin, elma, kayısı, nar, üzüm, şeftali gibi. Özellikle kadınlarda çikolata mutluluk hissi vermektedir. Bunun nedeni vücuttaki seratonin seviyesini arttırmasıdır. Erkeklere kıyasla kadınlar çikolataya ve mutlu hissetmeye karşı çok duyarlıdır. Başka besinler ise ton balığı, zeytinyağı, palamut, suda pişmiş et, uskumru balığı, yoğurt, biber, baharat ve ahududu ve benzeri.

  Erkeklerde afrodizyak etkili besinler

   Çoğunlukla proteinli gıdalar afrodizyak etkisi yapar. Erkeklerde bu liste daha kabarıktır. Bu liste ginseng, fındık,çörek otu, ceviz, patlıcan, marul, kıvırcık, yulaf ezmesi, pişmiş domates, ıspanak, portakal, zeytin, elma, kayısı, üzüm, nar, şeftali, maydanoz, tarçın, nane, kekik, sivri biber,vanilya, kereviz, hardal, ayçiçeği, susam, greyfurt, ton balığı, kırmızı et, zeytinyağı, suda pişmiş et, uskumru balığı, yumurta, enginar, kuşkonmaz, bezelye, ceviz, badem, palamut,  hindi, şalgam, roka, Antep fıstığı, fındık, kuşkonmaz, salatalık, domates, soğan, karpuz, fesleğen, bal, Hindistan cevizi, pekmez, mango, kivi ve benzeri.

  En etkili afrodizyak besinler

  Kuru incir ve zeytinyağı: Beraber tüketildiğinde oldukça etkilidir.

  Ballı muz: Erkeklerin ve kadınların isteğini arttırır. Fakat her iki cinsi kıyaslarsanız erkeklerde daha etkili olmaktadır.

  Nar suyu: Kadınlarda etkilidir. Kan akışını ve organlara giden damarlarda açmayı da erkeklerde etkilidir. 

  Midye dolması: Balık ürünleri normalde isteği arttırma etkisi vardır. Kadın ve erkekler etkili olmaktadır.

  Badem: Badem kadınlarda mutluluk hormonu ve büyüme hormonu salgılamasına yardım eder. Erkeklerse uyumadan evvel yenirse büyüme hormonu ve erkeklik hormonu salgılatır. Ayrıca kaliteli bir ilişki sağlamaktadır.

  Kuru kayısı, fındık ve ceviz: Kadınlarda ve erkeklerde isteği arttırır. Erkeklerde bir ek olarak boşalma süresini uzatır.

  Tereyağı ve yumurta: Erkeklerde maksimum performans sağlamaktadır. Vücuda D vitamini salgılattığı için erkekli hormonu da salgılatır.

  Sarımsak ve yoğurt: Sarımsağı yoğurtlu olarak tüketildiğinde etkilidir.

  Domates: Domates pişirildiği zaman erkek ve kadında da isteği arttırmaktadır. 

  Havuç: Yüksek lif içermektedir. Bu sebepten dolayı cinsel isteği arttırır.

  Zeytin: Erkeklerde yeşil zeytin güç katar. Kadınlarda siyah zeytin cinsel arzuları arttırmaktadır.

  Karides: Karides ve deniz ürünleri iyot bakımından zengindir. Troid bezlerinin çalışmasını sağlar. Vücuda enerji verir ve cinsel isteği arttırır.

  Güneş ışığı: Afrodizyak etkili besinler dışında vücudunuza alacağınız güneş ışığı D vitamini sağladığı için hormonları harekete geçirir.


  ]]>
  Besin Türleri https://www.besin.gen.tr/besin-turleri.html Sun, 07 Oct 2018 04:55:16 +0000 Besin türleri, gün içinde tüketilen besinlerin neler olduğu, nasıl gruplandırıldığı hakkında bu makalemizde bilgilere ulaşabilirsiniz. Besinler, içerisinde barındırdıkları, enerji, vitamin, mineral, protein, karb Besin türleri, gün içinde tüketilen besinlerin neler olduğu, nasıl gruplandırıldığı hakkında bu makalemizde bilgilere ulaşabilirsiniz. Besinler, içerisinde barındırdıkları, enerji, vitamin, mineral, protein, karbonhidratlar olarak gruplandırılır. Besinlerin içerdiği enerji, yağ, karbonhidrat ve proteinlerden dolayı kaynaklanır. Mineral, vitamin ve su enerji içermez. Karbonhidratlar, vücudumun temel enerji kaynağı olarak değerlendirilir. 1 gram karbonhidrat ortalama olarak 4 kaloriye denk gelir. Vücut için önemli olan karbonhidratlar, tahıl, sebze-meyve, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller tarafından vücuda alınabilir. Proteinler, doku yapımı ve tamiri için hayati önem taşır. 1 gram protein ortalama olarak 4 kaloriye denk gelir. Proteinler vücudun dengeli bir şekilde çalışması için önemlidir. Vücutta çoğu hormon içerisinde bulunur. Hayvansal ve bitkisel olmak üzere protein iki grupta incelenir. Yağlar, vücudun enerji üretebilmesi için oldukça önemlidir. Bazı hücre ve hormonların yapısında bulunan yağlar, A, D, E ve K vitaminlerinin vücutta kullanımını sağlar. Göz ve beyin sağlığı için önemlidir. Vitamin ve mineraller, vücut için yine hayati önem taşır. Vücutta birçok görevi olan vitamin ve mineraller, vücudun fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar.

  Besin türleri nelerdir

  Besinler içeriklerine göre 4 grup altında incelenir. Bunların haricinde yağ ve şeker içeren bir grup daha vardır. Dört besin grubunu şu şekilde sıralayabiliriz;

  Et ve benzeri besinler: Tavuk, hindi, balık, kırmızı et bu gruba dahildir. Kurubaklagil ve yumurta yine bu gruba dahildir. Hücre onarımı ve yapımı için önemli rol oynayan et içeren besinler büyüme ve gelişme içinde çok önemlidir. Vücudun gereksinim duyduğu proteinler, demir minerali, çinko, B grubu vitaminler bu besin çeşitleri tarafından karşılanır.

  Süt ve süt ürünleri: Peynir, yoğurt, süt, ayran, kefir gibi besinlerin bulunduğu gruptur. Protein ve kemik gelişimi bakımından önemli olan kalsiyum bakımından zengin olan süt ve süt ürünleri, bazı vitaminler ve yağlar içinde önemlidir.

  Tahıl ve tahıl ürünleri: Ekmek tahıl ürünleri arasında en çok tüketilen besindir. Pirinç, makarna, arpa, buğday, yulaf, çavdar, yarma ve un bu gruba dahildir. Vücudun gerek duyduğu enerjinin sağlanabilmesi için düzenli alınması gereken besinlerdir. Mükemmel karbonhidrat kaynağı olan tahıllı besinler, kepekli mamuller işlenmiş ürünlere göre daha çok B vitamini bulundurur.

  Sebze ve meyveler: Taze ya da kurutulmuş olan tüm sebze ve meyveler bu grup içindedir. Taze sebze ve meyveler bol miktarda su içerdiği için enerji içerikleri azdır.

  ]]>
  Besin Değerleri https://www.besin.gen.tr/besin-degerleri.html Sun, 07 Oct 2018 21:12:54 +0000 Besin değerleri, gün içinde tüketilen besinlerin içeriğinde bulunan, enerji, yağ, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat gibi vücut için önemli olan maddelerin ölçümü besin değerleri olarak tanımlanır. Tüketilen Besin değerleri, gün içinde tüketilen besinlerin içeriğinde bulunan, enerji, yağ, vitamin, mineral, protein, karbonhidrat gibi vücut için önemli olan maddelerin ölçümü besin değerleri olarak tanımlanır. Tüketilen gıdaların içeriğinde yer alan besin değerleri hakkında bilgi sahibi olunduğunda vücudun ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmek mümkün olur. Besin değeri yüksek olan yiyecekler vücudun gerek duyduğu vitamin, mineral, enerji ve suyu karşılamak için yeterli olur. Günlük tüketilebilen besinler kısıtlıdır. Bu nedenle vücuda alınacak besin değerlerini arttırabilmek için besin değeri yüksek olan yiyecekler tüketilmelidir. Yazımızın devamında besin değeri bakımından yüksek yiyecekler için örnekler bulabilirsiniz.

  Besin değeri yüksek olan yiyecekler nelerdir

  Yaban mersini besin değerleri: Meyveler içinde besin değerleri bakımından en kaliteli meyvelerin başında gelen yaban mersini, antioksidan bakımından zengin içeriğe sahiptir. Vitamin ve mineraller bakımından da mükemmel bir kaynaktır. 145 gram yaban mersini, 21 gram karbonhidrat, 1 gram protein, 0.5 gram yağ, 19 mg C vitamini, 145 mg A vitamini ve 85 kalori içerir. Ayrıca %83 su içerir. 100 gramında, 6.00mg  kalsiyum, 0.06 mg bakır, 0.17 mg demir, 5.00 mg magnezyum, 0.28 mg manganez, 10.00 fosfor, 89.00 mg potasyum, 0.60 mg selenyum, 0.11 mg çinko bulunur.

  Balık besin değerleri: Balık sağlık için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. İnsan vücudu ve sağlığı için gerek duyulan vitamin ve minerallerin yanı sıra, omega-3 yağ sitleri bakımından da zengin içeriğe sahiptir. Protein, D vitamini, fosfor, sülfür bakımından zengin içeriğe sahiptir. Balığın türüne göre içeriğinde bulunan besin değerleri farklılık gösterir. 100 gram somon balığı, 2.8 mcg B12 vitamini, 8.0mg B3 vitamini, 0.3 mg B1 vitamini, 0.3 mg B6 vitamini, 22.1 gram protein içerir.

  Peynir besin değerleri: Süt ürünleri arasında yer alan ve bir tür hayvansal gıda olan peynir, sağlık için oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez üyesi olan peynir birçok yemek ve hamuru işi içinde de kullanılır. Onlarca çeşide sahip olan peynir, vitamin ve mineraller bakımından zengin içeriğe sahiptir. A vitamini, B12 vitamini, fosfor, kalsiyum, çinko, protein bakımından iyi bir kaynaktır. İçeriğindeki yağ oranı peynirin çeşidine göre değişiklik gösterir. Örneğin 100 gram beyaz peynir, 8.21 karbonhidrat, 16.1 gram protein, 23.55 gram yağ, 1281 mg sodyum, 103 potasyum, 422 mg kalsiyum içerir.

  Yumurta besin değerleri: Temel besin maddelerinden biri olan yumurta, mutfakların vazgeçilmez besinlerinden biridir. Sarısı ve beyazı ayrı ayrı vücut için faydalıdır. Besleyici değeri oldukça yüksek olan yumurta kalori bakımından da zengindir. Ancak günde bir tane tüketimi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Orta boy bir tane yumurta, 64 kalori, 0.6 gram karbonhidrat, 5 gram yağ, 34 miligram omega-3, 500 miligram omega-6, 115 miligram kolin, 0.7 miligram demir, 85 miligram fosfor, 61.5 miligram sodyum, 14 miligram selenyum, 20.8 miligram folat içerir.

  Kırmızı et besin değerleri: Besin değerleri bakımından oldukça yüksek bir besin maddesidir. B12, potasyum, çinko, demir bakımından zengin içeriğe sahiptir. Özellikle dana eti kalp ve damar sağlığı için önemli bir besin maddesidir. İçerisinde bulunan oleik yağ asitleri kalp ve damar hastalıklarının oluşma riskini azaltır. Yine içeriğinde bulunan vitamin, mineraller ve diğer besin ögeleri çocukların hem bedensel hem de beyinsel gelişimi açısından önemlidir. Dana eti koyun etine nazaran sağlık için daha faydalıdır. Kansızlık problemi yaşayan kişiler tarafından mutlaka beslenme listesine eklenmesi gereken bir besindir.100 gram dana eti yaklaşık 150 kaloriye denk gelmektedir. Bunun yanı sıra, 33.96 gram protein, 6.51 gram yağ, 81 sodyum, 113 kolesterol, 19 kalsiyum, 339 potasyum, 1.23 miligram demir içerir.

  ]]>
  Protein İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/protein-iceren-besinler.html Mon, 08 Oct 2018 01:49:16 +0000 Protein İçeren Besinler, insan vücudun sağlıklı gelişimi için oldukça önemli  besin kaynağıdır. Özellikle diyet yapan kişilerin protein destekli beslenerek sağlıklı bir şekilde hem acıkmadan hemde düzenli kilo verere Protein İçeren Besinler, insan vücudun sağlıklı gelişimi için oldukça önemli  besin kaynağıdır. Özellikle diyet yapan kişilerin protein destekli beslenerek sağlıklı bir şekilde hem acıkmadan hemde düzenli kilo vererek vücudun dengesini bozmadan diyetlerini uygularlar. Çünkü protein kaynaklı besinler besin değerleri oldukça düşük olduğu için aynı zamanda insana enerji verir.

  Protein İçeren Besinler Nelerdir

  Peynir: Peynir büyük oranda protein içermektedir. Her çeşit peynirde belirli oranlarda protein bulunmaktadır. Peynir gibi süt ve süt ürünleri de yüksek oranda protein içerdiği gibi aynı zamanda kalsiyum ve çeşitli mineraller bakımından oldukça zengindir. Günlük protein ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar.

  Süt: Süt ve süt ürünleri yüksek oranda ve sağlıklı protein içerir.

  Yumurta: Her açıdan oldukça sağlıklı olan yumurta doğadaki proteinin insan vücudunda en dengeli bulunan yiyecektir. Protein açısından oldukça zengin olan yumurta özellikle diyet yapanlar için oldukça önemli besin kaynağıdır. Hem vücudun ihtiyacı olan protein dengesini sağlar. Hemde acıkmadan sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. Yumurta protein dışında insan gözünü koruyan lutein de bulunmaktadır. Aynı zamanda da vitamin ve mineral kaynakları bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Yumurtanın içinde bulunan protein değeri 32-36 gram arasıdır. 

  Kırmızı Et: Bir çok sağlıklı besinleri ve sağlıklı doymuş yağ içeren kırmızı et çok yüksek miktar da protein besin maddesi içermektedir. Ayrıca kırmızı ette insan vücudu için oldukça önemli ve çok kritik bir vitamin olan B12 vitamini de bulunmaktadır. Bilindiği gibi Vücutta B12 vitamini eksik olduğunda mutlaka ilaç takviyesi ile B12 vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır. Kırmızı et bu sayede hem günlük protein ihtiyacını karşılarken hemde B12 vitaminini karşılamaktadır. Bu nedenle insan sağlığı için oldukça önemli bir besin değeri kaynağıdır. Ot ile beslenerek büyüyen hayvanların etinde ise protein ve Omega 3 yağ asitleri de bulunmaktadır.

  Kırmızı etin son zamanlarda doymuş yağ oranının yüksek olduğu ve kolesterol içermesi nedeni ile sağlıksız bir besin kaynağı olduğu düşüncesi yayılmıştır. Ancak bunun tıbbi hiç bir gerçekliği yoktur. Hatta diyet uygulamalarında ana öğün olarak kontrollü kırmızı et mutlaka tercih edilir.
  Dana Etinde bulunan protein değeri yaklaşık olarak 100 gram dana etinde 20-36 gram arası protein içerirken, kuzu etinde yaklaşık olarak 100 gram kuzu etinde 20-33 gram arası protein içermektedir.

  Beyaz Et: Özellikle diyet yemeklerinde en çok beyaz etin tercih edilme nedeni çok az miktar da yağ içermesi ve çok önemli oranda protein alınmasını sağlamaktır. Böylelikle fazla kilo almadan sağlıklı olarak diyet yapmayı ve aç kalmadan kilo vermeyi sağlar. Tavukta bulunan protein değerleri 31-34 gram arasıdır.
  ]]>
  Mercimek Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/mercimek-besin-degeri.html Mon, 08 Oct 2018 03:47:11 +0000 Mercimek besin değeri, Mercimek ülkemizin tahıl üretiminde en başlarda gelen tahıllardan bir tanesidir. Birçok sofranın vazgeçilmez tercihi olan mercimeğin besin değerlerinden faydalanmak için doğru şekilde pişirilmesi ön Mercimek besin değeri, Mercimek ülkemizin tahıl üretiminde en başlarda gelen tahıllardan bir tanesidir. Birçok sofranın vazgeçilmez tercihi olan mercimeğin besin değerlerinden faydalanmak için doğru şekilde pişirilmesi önemli yer tutmaktadır. Aksi halde faydalarından tam olarak yararlanmak mümkün olmayabilir. Mercimek mutfaklarda çorba, içli köfte, sebze yemeklerinde hatta salatalarda bile kullanılan ve daha pek çok yemek çeşidinde kullanılan besin açısından oldukça zengin bir tahıldır. Mercimek, kuru baklagiller grubuna dahil bir gıdadır ve insan vücudunda ihtiyaç duyulan besin değerlerini içerisinde barındırır. Mercimek kırmızı mercimek, yeşil  mercimek, kahverengi mercimek, sarı mercimek, puy mercimek ve siyah mercimek gibi çeşitleri bulunmaktadır. 

  Mercimek besin değeri (Bir fincan)
  • Karbonhidrat (g) 34.79
  • Protein (g) 21.85
  • Lif (g) 24.69
  • Kolesterol (mg) 0
  • Yağ (g) 0.87
  • Kalsiyum (mg) 60.8
  • Sodyum (mg) 12.35
  • Potasyum (mg) 918.65
  • A vitamini (mg) 16.15
  • C vitamini (mg) 0.95
  • Demir (mg) 7.38
  Mercimek besin değerleri faydaları 
  • İçerisinde bulunan besinler kalp ve damar sağlığını korur.
  • Mercimekte bulunan besin değerleri vücuda enerji ve dinçlik hissi vermektedir.
  • Gözler için oldukça faydalıdır.
  • Emziren anneler için süt yapıcı özelliği vardır.
  • Mercimek vücuttaki kan akışını hızlandırır.
  • Kişide bulunan kolesterolü dengede tutar
  • Mercimek besin değeri kas ağrılarına da iyi gelmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur.
  • Zayıf ve kansızlık problemine iyi gelir mercimeğin kan yapıcı özelliği vardır.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Mercimek içeriğinde yüksek miktarda demir içerir.
  • Vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olan bir gıdadır.
  • Kişide bulunan sinir sistemini güçlendirir.
  • Şeker hastalığını önlemektedir.
  • Mercimekte bulunan besin değerleri hamilelikte bebeği ve anneyi besleyici niteliktedir.
  • Kanser riskini büyük ölçüde azaltır.
  • Yüksek tansiyon bulunan kişilerde tansiyonu düşürücü özelliklere sahiptir.
  ]]>
  Serotonin İçeren Besinler https://www.besin.gen.tr/serotonin-iceren-besinler.html Mon, 08 Oct 2018 23:38:40 +0000 Serotonin İçeren Besinler, Serotonin adlı kimyasal, beynin bir bölgesinden diğer bir bölgesine gönderilen sinyalleri taşıyan bir nörotransmitterdir. Serotonin seviyesinde ortaya çıkan değişiklikler ve azalmalar, öğrenme Serotonin İçeren Besinler, Serotonin adlı kimyasal, beynin bir bölgesinden diğer bir bölgesine gönderilen sinyalleri taşıyan bir nörotransmitterdir. Serotonin seviyesinde ortaya çıkan değişiklikler ve azalmalar, öğrenme, ruh hali ve damar sağlığı öncelikli olmak üzere anksiyete, migren, mide bulantısı-kusma ve iştah kaybı gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. Serotonin seviyesini yükseltici etkiye sahip olan bir çok ilaç ve antidepresan bulunmaktadır. Ancak serotonin salgısındaki yetersizlik ilaç kullanımını gerektirecek kadar aşırı değilse serotonin içeren besinler tüketerek serotonin seviyesini yükseltmek mümkün olacaktır.

  Serotonin İçeren Besinler Nelerdir

  Serotonin içeren besinleri “mutluluk verici”, “enerji veren” yiyecekler olarak isimlendirmek pek yanlık sayılmaz. Çünkü serotonin salgısındaki eksiklik mutsuzluk, yorgunluk, uykusuzluk olarak kendini göstermektedir. Serotonin eksikliğinde görülen belirtiler depresyon belirtileri ile kesiştiğinden dolayı, eksikliğin ilerlemesi durumunda depresyona dönüşme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle eksikliğin giderilmesi gerekmektedir.

  Tahıllar: Kompleks B vitaminleri içeriği açısından zengin olan esmer pirinç, buğday tohumu, maya özü, kepekli tahıllar gibi besinler serotonin salgılamaya yardımcı olan besinler arasındadır. Güne başladığınız sırada yiyeceğiniz yulaf ezmesi, tam tahıllı gevrek, tam tahıllı ekmek enerji seviyenizi yükseltmeye yardımcı olacaktır.

  Et: Somon, sardalya, ton balıkları dol bir aminoasittir serotonin salgılamasında kullanılan triptofan için mükemmel bir kaynak durumundadır. Aynı şekilde tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları, kuzu ve sığır eti de aminoasit bakımından zengin olmakla birlikte serotonin içeren besinler arasında sayılabilmektedir.

  Kuruyemiş ve Tohumlar: Ceviz, serotonin içeren besinler arasında yer almaktadır. Keten tohumu, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, yer fıstığı, susam, badem ve kaju gibi kuruyemiş ve tohumlar da serotonin üretimini arttıran diğer besinler arasındadır.

  Yağlar: Balık yağı, keten tohumu yağı, ceviz yağı, üzüm çekireği, aspir, ayçiçeği, buğray tohumu yağı, kanola yağı gibi doğal yağların içeriğinde bulunan omega-3 ve omega-6 esansiyel yağ asitlerini serotonin salgısını arttırdığı bilinmektedir.

  Süt Ürünleri: Et ürünlerine oranla daha az olmakla birlikte serotonin salgılamasında kullanılan triptofan içeren süt ve süt ürünleri serotonin seviyesini arttıran ürünlerdir. Ayrıca esansiyel yağ asitleri açısından zengin olan yumurta (özellikle yumurtanın akı) serotonin içeren besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

  Meyveler: Kivi, muz, ananas, mango, greyfurt, erik, kavun serotonin içeren besinler arasındadır.

  Sebzeler: Mısır, karnabahar, ıspanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler serotonin arttırıcı sebzeler olarak bilinmektedir.

  Bakliyat ve Fasulye: Mercimek, nohut, pişmiş fasulye, bezelye, siyah fasulye ve bunlarda hazırlanan yemekler serotonin açısından zengin kaynaklardır. Ayrıca;

  • Bitter Çikolata
  • Çilek
  • Isırgan otu
  • İncir
  • Kiraz
  • Kuşburnu
  • Maydanoz
  • Patates
  • Soya
  • Tavuk
  • Tere 
  • Yeşil çayda serotonin içeren besinler arasında sayılabilmektedir.
  ]]>
  Hafızayı Güçlendiren Besinler https://www.besin.gen.tr/hafizayi-guclendiren-besinler.html Tue, 09 Oct 2018 12:42:03 +0000 Hafızayı Güçlendiren Besinler, Önceki dönemlerde, hafızanın zayıflanmasının tamamen yaşlanma ile alakalı olduğu düşünülürken, günümüzde, yeterli beslenememenin de, hafızanın zayıflamasına sebep olduğu bilinmektedir. Hafızayı Güçlendiren Besinler, Önceki dönemlerde, hafızanın zayıflanmasının tamamen yaşlanma ile alakalı olduğu düşünülürken, günümüzde, yeterli beslenememenin de, hafızanın zayıflamasına sebep olduğu bilinmektedir.

  Yediğiniz besinler ve yemediklerimiz, beyin fonksiyonlarını etkileyip, konsantrasyonun ve hafızanın ilerleyen yaşa nazaran, güçlü kalmasına yardımcı olabilir. Hafızayı güçlendiren yiyecekler sıralamasında, ön plana çıkmakta olan besin grupları; çeşitli renklerdeki sebzeler, vitamin bakımından zengin meyveler ve esansiyel yağ asitlerini içermekte olan balıklardan oluşmaktadır. 

  Hafızayı güçlendiren besinler nelerdir

  Balık: Yağ oranı yüksek olan gıdalar genel olarak hafızayı güçlendirmek için pek tavsiye edilmez, ancak omega3 yağ asitleril, hafıza üzerinde son derece olumlu etkilere sahiptir.

  Sebzeler: K vitamini açısından zengin olan brokoli, ıspanak ve kuşkonmaz gibi sebzeler, beyin gücünü. Ve fonksiyonunu arttırarak hafıza ve konsantrasyon gibi işlevleri geliştirebilir.

  Meyveler: Antioksidan açısından zengin olan çilek, böğürtlen ve yaban mersini,  hücre tahribatına sebep olan fonksiyonlara karşı beyini korur. Bu meyveler aynı zamanda, hafızayı güçlendirdiği bilinen vitaminleri de içermektedir.

  Hafızayı güçlendiren ve beyni korumaya alan diğer meyveler arasında portakal, kivi, üzüm ve elma ilk sıralarda yer almaktadır. Portakal dışında, tüm bu meyveleri kabuğuyla beraber yemek daha fazla yarar sağlayacaktır.

  Kuruyemişler: Ay çekirdeği ve kabak çekirdeğinde bulunan mineraller, kavrama işlevini geliştirerek, uykusuzluk problemine iyi gelir, daha net bir düşünce akışına yardımcı olur.

  Kepekli Tahıllar: B6, B12 vitaminleri ve folik asit içermekte olan esmer pirinç, yulaf ve kepek ekmeği gibi kepekli tahıllar, hafızayı korurken konsantrasyonu arttırmaya yardımcı olur.

  Yeşil Çay: Düzenli bir şekilde yeşil çay tüketmek, vücuttaki kolesterolü ve yağ oranını azaltarak,  beyin fonksiyonlarının korumasına yardımcı olur.

  Yumurta: A, B, B12 ve D vitaminleri bakımından son derece zengin olan yumurta, beynin hafızayla alakalı olan bölümünün gelişmesine katkıda bulunur.

  ]]>
  Bezelye Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/bezelye-besin-degeri.html Wed, 10 Oct 2018 04:28:12 +0000 Bezelye besin değeri, Bezelye ufak yeşil toplar halinde yetişen ve kendine has tadı olan bezelye bir çok yemeği süslemek için kullanılmaktadır. Ayrıca lezzeti ile de bir çok kişinin sevdiği bir sebze olan bezelye besin değeri y Bezelye besin değeri, Bezelye ufak yeşil toplar halinde yetişen ve kendine has tadı olan bezelye bir çok yemeği süslemek için kullanılmaktadır. Ayrıca lezzeti ile de bir çok kişinin sevdiği bir sebze olan bezelye besin değeri yüksek sebzeler arasındadır. Özellikle pilav, salata ve tavuk yemeklerinde kullanılmaktadır. Bezelye bir çok kişi tarafından sevilen yemeklere lezzet katan bir sebzedir. Bezelyenin içerdiği vitamin ve mineraller vücudun ihtiyaç duyduğu değerlerdir. 

  Bezelye besin değeri yüksek olan doyurucu bir sebze olmanın yanı sıra lezzeti ile de bilinmektedir. İçerdiği demir, çinko, potasyum ve magnezyum mineralleri içermektedir. Ayrıca lif açısından da yüksek bir besin kaynağıdır. Bünyesinde barındırdığı bu değerler ile kişi sağlığına fayda sağlayan bu besin sindirim sistemi organları başta olmak üzere cilt sağlığından mide kanseri riskini düşürmeye kadar bir çok olumlu etkisi vardır. Özellikle cilt üzerindeki lekeleri gidermesi ve çillerde bile etkili olabilmesi cilt problemi yaşayan kişilerin bezelye ye yönelmesine neden olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra bezelye kaliteli antioksidanlar içermektedir. Antioksidan bağışıklık sitemini güçlendirerek vücuda dayanıklılık veren ve hastalıklara karşı vücuda direnç sağlayan bir maddedir. Bu nedenle bezelye tüketmek kişiyi bir çok hastalıktan korumaktadır. Bezelye çağın hastalığı olan alzhemir hastalığının oluşma riskini de önleyici maddelere sahiptir. Doğal olarak bir çok hastalığı tedavi edici niteliğe sahip olan bezelye bir çok restoranda da hem yemeklere görsellik kazandırmak adına hemde yemeklere lezzet katmak amacı ile kullanılmaktadır.

  Yarım su bardağı bezelye besin değeri 
  • Karbonhidrat (g): 7.38
  • Protein (g): 3.93
  • Yağ (g): 0.29
  • Lif (g): 3
  • Kolesterol (mg): 0
  • Sodyum (mg): 1.5
  • Potasyum (mg): 183
  • Kalsiyum (mg): 15
  • A vitamini (mg): 43.5
  • C Vitamini (mg): 15
  • Demir (mg): 1.1


  ]]>
  Bakır Hangi Besinlerde Bulunur https://www.besin.gen.tr/bakir-hangi-besinlerde-bulunur.html Wed, 10 Oct 2018 17:21:11 +0000 Bakır hangi besinlerde bulunur, Bakır vücudumuzdaki en önemli antioksidan enzimlerinfen biri olan süperokside dismutase adlı enzimin işlevini gerçekleştirmesi için çok önemli bir mineraldir. Bakır hareket sisteminin yapı taşlar Bakır hangi besinlerde bulunur, Bakır vücudumuzdaki en önemli antioksidan enzimlerinfen biri olan süperokside dismutase adlı enzimin işlevini gerçekleştirmesi için çok önemli bir mineraldir. Bakır hareket sisteminin yapı taşlarını özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan proteinin üretimi için önemli bir mineraldir. Bakır aynı zamanda vücudumuzda enerji üretiminde iki büyük görevi vardır. Bunların birincisi demirin kırmızı lan hücreleri içinde bulunmasına ve kansızlığı engellemesinde yardımcı olur. İkincisi ise hücrelerin karbonhidratlardan enerji sağlama sürecinde kullanılmaktadır. 

  Bakır hangi besinlerde bulunur En çok bakır içeren besinler bitkisel kökenli olan besinlerdir. Karides ve kabuklu deniz canlıları dışında en yüksek miktarda bulunan bakır değeri susam, soya fasulyesi ve kamuda bulunur. Bu besinler günlük bakır ihtiyacının 3/4 ünü karşılamaya denk gelir.

  Diğer bakır içeren besinler 
  • Koyu yeşil yapraklı bitkiler mesela ıspanak, karalahana vb.
  • Kuşkonmaz
  • Pazı
  • Sakatat etleri böbrek, karaciğer vb.
  • Kakao
  • Ay çekirdeği
  • Bal kabağı
  • Mercimek
  • Ceviz
  • Tofu
  • Kabak çekirdeği
  • Yer fıstığı
  • Barbunya
  • Zeytin
  • Bezelye
  • Badem
  • Üzüm
  • Ananas
  • Brüksel lahanası
  • Keten tohumu 
  • Pancar
  • Frambuaz
  • Brokoli
  • Kivi
  • Fesleğen
  • Lahana
  • Karabiber
  • Patlıcan
  • Rezene
  • Pırasa
  • Maydanoz
  • Sarımsak bakır içeren besinler arasında yer alır.
  ]]>
  Çiğ Badem Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/cig-badem-besin-degeri.html Wed, 10 Oct 2018 17:21:32 +0000 Çiğ badem besin değeri, Çiğ badem hemen hemen herkes tarafından sevilen bir besindir. Çiğ badem, badem ağacının meyvesidir. Özellikle yemiş olarak tüketilen çiğ badem vücuda olan faydaları ile bilinmektedir. Diyabet hastalar Çiğ badem besin değeri, Çiğ badem hemen hemen herkes tarafından sevilen bir besindir. Çiğ badem, badem ağacının meyvesidir. Özellikle yemiş olarak tüketilen çiğ badem vücuda olan faydaları ile bilinmektedir. Diyabet hastalarının özellikle yemek sonrası yaşadığı kan şeker dalgalanmalarını düzenlemede etkilidir. Kalp ve damar hastalıklarına da iyi gelmesi ile bilinen çiğ badem içerdiği bir çok değer sayesinde vücuda genel olarak sağlık kazandıran çiğ badem yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Çiğ badem bilinçli ve düzenli tüketildiğinde bir çok hastalığın vücutta oluşma riskini düşürmektedir.

  Çiğ badem yüksek miktarda protein, E vitamini, B vitamini, kalsiyum ve demir içermektedir. Ayrıca bakır ve fosfor açısından zengindir. Yağ ve kalori olarak yüksek olduğu için dikkatli tüketilmesinde fayda vardır. Özellikle diyette olanlar ve kilo kontrolü sağlamak isteyenler çiğ badem tüketilen dikkatli olmalıdır. Kontrollü bir şekilde tüketilmesi ise kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kemik sağlığı üzerinde de büyük etkilere sahip olan çiğ badem özellikle çocuklar tarafından düzenli bir şekilde tüketilmesi fayda sağlamaktadır. Çocuklarda gelişim döneminin daha sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olan çiğ badem dağlık alanlarda yetişen bir ağaçtır. Tüm bu faydaların yanı sıra cilt üzerinde de etkili sonuçlar vermektedir. Cildin daha pürüzsüz, lekesiz ve canlı görünmesine fayda sağlayan çiğ badem cilt altındaki hücreleri yenileyerek cildin daha taze ve genç görünmesine fayda sağlamaktadır. Bunun için kozmetik ürünlerinde de badem sıkça kullanılmaktadır. çiğ badem özellikle cilt kırışıklıkları olan veya genel cilt sorunu yaşayan insanlara önerilmektedir.

  25 gram çiğ badem besin değeri: 
  • Karbonat (g): 0.93
  • Protein (g): 4.68
  • Yağ (g): 13.53
  • Lif (g): 3.8
  • Kolesterol (mg): 0
  • Sodyum (mg): 1.25
  • Potasyum (mg): 208.75
  • Kalsiyum (mg): 62.5
  • A vitamini (mg): 5
  • C vitamini (mg): 0.2
  • Demir (mg): 1.03
  ]]>
  Ton Balığı Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/ton-baligi-besin-degeri.html Wed, 10 Oct 2018 20:26:13 +0000 Ton balığı besin değeri, ton balığı protein bakımından oldukça kaliteli hayvansal protein kaynağıdır. Ton balığı beslenme kurallarına uygun olarak tüketildiğinde sağlıklı kilo vermek ve sağ Ton balığı besin değeri, ton balığı protein bakımından oldukça kaliteli hayvansal protein kaynağıdır. Ton balığı beslenme kurallarına uygun olarak tüketildiğinde sağlıklı kilo vermek ve sağlıklı kilo almak isteyen kişiler için ideal bir protein kaynağıdır. Ton balığı konserveleri özellikle de vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişiler için çok ciddi bir protein kaynağıdır. Vücut geliştirmede beslenme denildiği zaman ilk akla gelen kaliteli protein kaynakları arasında ton balığı gelmektedir. Ton balığı konservelerinin çok fazla tercih edilmesinin bir başka sebebiyse hazırlamasının oldukça kolay oluşudur. 100 gr olan ton balığı konservesi yaklaşık olarak 25-30 gr protein maddesi bulunmaktadır. Ton balığı sağlıklı ve doğal protein kaynağı olmasından dolayı kas yapımını kolaylaştırır. Bunun yanında omega 3 yağ asidi içermesiyle birlikte EPA ve DHA maddeleri içerir ki bunlar da kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olan önemli maddelerdir. Vücut geliştirme sporuyla uğraşan sporcular spordan sonra 50 gramlık ton balığından bir konserve tüketebilir. Günde 2 tane 50 gramlık ton balığı spor yapan bireylerin günlük protein ihtiyacının yaklaşık olarak % 20’ini karşılar. Eğer tercihiniz 150 gramlık ton balığı olursa bunun her biri protein ihtiyacının % 30’unu karşılayacaktır.

  Ton balığı besin değeri

  • 100 gr ton balığında olan besin değerleri
  • 10-15 gr yağ içermektedir
  • 0-5 gr karbonhidrat maddesi içermektedir
  • 1-5 gr tuz içerir
  • 20-25 gr protein maddesi içerir
  • 200 miligram omega 3 maddesi içermektedir.

  Gördüğünüz gibi ton balığı protein değeri en fazla gıdalar arasındadır. Bundan dolayı ton balığı kişilerin protein ihtiyacını karşılamada uygun görülen besindir. Yukarıda belirtilen besin değerleri dışında konserve olarak satılan ton balıklarının yaklaşık 100 gramında görülen niasin günlük ihtiyacın % 75’ini karşılar, selenyum maddesinin %97’ini, fosfor maddesinin de %25’ini karşılamaktadır.

  Kilo ve kaslar için ton balığı tüketimi

  8-9 dal maydanoz hazırlayarak maydanozları yıkayın. Sonra maydanozları küçük küçük doğrayın üzerine 50 gramlık ya da 100 gramlık ton balığı ekleyin, hazırlanan karışımı iyice karıştırın ve üzerine 1 adet limon sıkın. Bu karışımın püf noktası vücut geliştirmek amacıyla tüketilecekse eğer 100 gram ton balığı tüketilmesidir. Amaç kilo vermekse eğer 50 gram ton balığıyla yetinmek gerekmektedir. İçerisinde zeytinyağı olan ton balığını tercih etmeniz sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz için oldukça yararlıdır. Vücut geliştirme sporuyla uğraşan bireyler ton balığı konservesi aldıkları zaman dikkat etmeleri gereken husus ise, yine kilo vermek isteyen bireylerde olduğu gibi zeytinyağlı olan ton balığı tercih etmeleridir. Dengesiz tüketimi halinde sağlık açısından ciddi sorunlar yarata bilir o yüzde daima dengeli  tüketilmesi faydalı olacaktır.

  ]]>
  Nohut Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/nohut-besin-degeri.html Thu, 11 Oct 2018 04:23:51 +0000 Nohut besin değeri, açısından oldukça zengin bir gıdadır. Baklagiller familyasından Cicer cinsinden bir türdür. Doymuş yağ ve kolesterol içermeyen nohutun, sodyum oranı oldukça düşüktür. Yağsız ve tuzsuz olarak haşlanmı Nohut besin değeri, açısından oldukça zengin bir gıdadır. Baklagiller familyasından Cicer cinsinden bir türdür. Doymuş yağ ve kolesterol içermeyen nohutun, sodyum oranı oldukça düşüktür. Yağsız ve tuzsuz olarak haşlanmış 100 gram nohutta 165 kalori bulunmaktadır. Baklagillerden olan nohutun iştah açma özelliği olmasından dolayı, kilo aldırma ihtimali oldukça yüksektir. Kalorisi oldukça yüksek bir besindir. Fakat çok zengin bir besin kaynağı olması nohutu tüketmek için önemli bir sebeptir. Manganez ve molibden içeriği bakımından zengin olan nohut, tam bir protein kaynağıdır. Ayrıca sağlık açısından da oldukça önemlidir. Diyabetten kansere, tansiyon rahatsızlığından kalp hastalığına kadar daha birçok rahatsızlığı önlemede önemli rol oynamaktadır. Kandaki kolesterolü dengeler. Çok iyi bir antiantioksidan kaynağıdır.Öksürüğü keser. Anne sütünü artırıcı özelliği vardır. Damarları açar. Nohutu yetiştirmesi kolaydır. Fazla suya ihtiyaç duymayan nohutun yetişmesi için sıcak hava olması yeterlidir. Diyet yapanların nohut tüketirken dikkat etmeleri gerekmektedir. Bir avuç nohut, 45-50 kalori değerindedir. Bir kase nohut ise, yaklaşık 175 gram 195 kaloridir. 

  Nohut Besin Değeri

  100 gram nohutta
  • yağ: 3 gram
  • kalori: 164
  • karbonhidrat: 27 gram
  • Protein: 9 gram
  • Sodyum: 7 mg
  • Şeker: 5 gram
  • Lif: 8 gram
  • Kolesterol 0 mg
  Nohutta bulunan vitamin ve mineraller: Kalsiyum, demir, magnezyum, A vitamini, C vitamini, bakır, çinko, fosfor, sodyum, selenyum, manganez, K vitamini, E vitamini, potasyum, folat, lif bakımından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.

  ]]>
  Cinsel Güç Artırıcı Besinler https://www.besin.gen.tr/cinsel-guc-artirici-besinler.html Thu, 11 Oct 2018 06:55:42 +0000 Cinsel güç artırıcı besinler, cinsellik iki insanın birlikteliğinin olmazsa olmazıdır. Uzmanlar aralarında nasıl anlaşmazlıklar ve uçurum düzeyinde kültürel farklar olsa bile yatak odası iyi olan çiftlerin boşanma ve Cinsel güç artırıcı besinler, cinsellik iki insanın birlikteliğinin olmazsa olmazıdır. Uzmanlar aralarında nasıl anlaşmazlıklar ve uçurum düzeyinde kültürel farklar olsa bile yatak odası iyi olan çiftlerin boşanma ve ayrılma ihtimalinin daha az olduğunu söylemektedirler. Kısaca cinselliği evliliğin mutluluğun devamı için ilk şart olarak söyleyebiliriz. Cinsellik genç yaşlarda çok iyi düzeyde yaşansa dahi, yaşın ilerlemesi ve hayat meşgalesi yüzünden zamanla hem istek olarak hem de erkeklerde güç olarak etkisini kaybetmeye başlamaktadır. Altmış yetmiş yaş aralıklarında olması gereken cinsel güç kaybı ve isteksizliğin çok daha erken yaşlarda olması bir çok evliliği bitme noktasına getirmektedir. Cinsel isteksizliğin bir çok sebebi bulunmaktadır ama en büyük nedeni beslenme ile ilgilidir. İnsanın gün içinde tükettiği besinler cinsel gücü ve isteği artıracak etkiye sahiptir.

  Cinsel güç artırıcı besinler nelerdir

  Arı sütü, bal, polen;, bu üç besinde karıştırılıp günlük tüketildiğinde insan vücudundaki hücreleri yenilemektedir. Yaş ne kadar ilerlemiş olsa bile cinsel gücü ve isteği her zaman diri tutmaktadır.

  Zencefil, vücudun her hücresinde uyandırıcı etkisi vardır. Hem beden gücünü hem de cinsel isteği arttırmaktadır.

  Maydanoz, beden yorgunluğunu giderir. Erkeklerde cinsel gücü arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  Roka, sebzelerin arasında cinsel güç arttırmak için en değerli olan rokadır. Bu yüzden sadece balık yanında değil, her gün salataya ilave ederek tüketmekte fayda vardır.

  Sarımsak, bütün hormonları çalıştırmaktadır. Cinsel gücü artırmak için çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

  Isırgan tohumu bal karışımı, bir kilo bal ile ısırgan tohumunu karıştırın Her gün bir yemek kaşığı tüketilirse, cinsellik ile ilgili hiç bir sorun kalmayacaktır.

  Antep fıstığı, protein ve bol miktarda E vitamini içermektedir. Cinsel isteğin ortaya çıkmasını sağlar.

  Karpuz, içeriğinde bulunan citrulline maddesi vücudun rahatlamasını sağlar. Karpuz bu yönü ile doğal viagra olarak isimlendirilmektedir.

  Havuç, içeriğinde seks hormonlarını harekete geçiren vitaminler bulunması sebebi ile, cinsel gücü arttıran yiyeceklerin en başında olduğu söylenmektedir. Doğal bir viagradır.

  Kereviz, iç salgı bezlerine etki eder ve faaliyetlerini arttırır. Erkeklerde cinsel gücü arttırır ve zamansız iktidarsızlığı önlemektedir. 30 yaşlarından sonra mutlaka haftada bir tüketilmesi önerilmektedir.

  Hardal, kişniş, kimyon karışımı, bütün hormonları çalıştırır ve sinirleri kuvvetlendirir. Birer çay kaşığı karıştırılıp içilirse cinsel gücü arttırmaktadır.

  Kekik ve nane, kadınlarda vücut direncini arttırmaktadır. Hamile kalınmasını oldukça kolaylaştırır. Erkeklerde ise cinsel gücü arttırıcı  etkiye sahiptir.

  Vanilya, hem bedeni hem de sinirleri güçlendirir. Erkeklerde cinsel gücü arttırıcı etkisi vardır.

  Fındık, ceviz, çok eski zamanlardan itibaren herkes tarafından fındık ve cevizin cinsel gücü arttırıcı etkisi bilinmektedir. Özellikle bal ile birlikte tüketildiğinde etkileri iki katına çıkmaktadır.


  ]]>
  Yoğurt Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/yogurt-besin-degeri.html Thu, 11 Oct 2018 08:42:12 +0000 Yoğurt Besin Değeri, yoğurt kalsiyum, protein, folik asit ve fosfor bakımından oldukça zengin olan bir besin ögesidir. Ayrıca yoğurt insanların sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. Her gün düzenli olarak bir kase y Yoğurt Besin Değeri, yoğurt kalsiyum, protein, folik asit ve fosfor bakımından oldukça zengin olan bir besin ögesidir. Ayrıca yoğurt insanların sağlığı için çok büyük önem taşımaktadır. Her gün düzenli olarak bir kase yoğurt tüketilmesi sağlık için oldukça faydalıdır. Yoğurdun besin değeri özellikle içeriğinde mevcut olan kalsiyum, bakteriler ile diğer besin maddeleri ile insan vücudunu karşılaşacağı hastalıklara karşı bir koruma kalkanı görevi yapmaktadır. Yoğurt genellikle sütten hazırlanan en faydalı besin maddesi olmasına rağmen, bazı insanların bu yararlı besine karşı alerjisi veya midede bir takım problemlere neden olmaktadır. Yoğurt tüketildiği zaman fermantasyon esnasında sindirimi en kolay olan bir besin haline gelmektedir. Eğer farklı sebeplerden dolayı süt tüketemeyen kişiler varsa, mutlaka süt yerine yoğurt tüketmeye özen göstermelidir. Yoğurtun içerisinde bulunan laktobakteriler ile bağırsaklar daha sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam eder. Her hekim tarafından özellikle kemik erimesi rahatsızlığı olan kişilere sık olarak yoğurt tüketmesini önermektedir. Kemik erimesi rahatsızlığını durdurmak ya da en az seviyeye indirmek için vücudun ihtiyacı olan yoğurt her gün mutlaka tüketilmelidir. Çoğunlukla 45-50 yaşındaki pek çok bayan menopoz dönemine girdiği için doktorlar günde en az bir kase yoğurt tüketmelerini önerir. 

  Yoğurtun Besin Değeri Nasıldır
  • 4.95 gram protein
  • 6 gram karbonhidrat
  • 5.7 gram yağ
  • 240 mg potasyum
  • 21 mg kolesterol
  • 75 mg sodyum
  • 0 gram lif
  • 195 mg kalsiyum
  • 0.08 mg demir
  • 49.5 mg A vitamini
  • 1.5 mg C vitamini
  Yoğurtun Besin Değeri İnsan Vücuduna Faydaları Nelerdir
  • Yoğurt özellikle insan vücudunda mevcut olan kasların yenilenmesine katkıda bulunan en faydalı besin maddesidir.
  • Ayrıca yoğurt vücuttaki kolesterol seviyesini azaltır.
  • Her gün düzenli olarak yoğurt tüketilirse kemik erimesi rahatsızlığına karşı koruma kalkanı olur.
  • Kilo vermek isteyen kişiler için yoğurt önerilmektedir, çünkü yoğurt tüketen kişi kendisini daha tok hisseder ve yemek yeme isteğini köreltir.
  • Yoğurt tüketen kişinin bağışıklık sistemi daha güçlü olur.
  • Yoğurt kişinin vücuduna almış olduğu diğer besin maddelerinin kolaylıkla emilimini sağlamaktadır. 
  • Özellikle yoğurt bağırsak sağlığı için büyük önem arz etmektedir. 
  • Kadınlar düzenli olarak yoğurt yedikleri zaman ciltlerindeki ton bozuklukları giderilirken, aynı zamanda cildin pürüzsüz görünmesine yardımcı olur ve lekelerin giderilmesinde oldukça faydalıdır. Ayrıca yoğurt cildin beyazlaşmasına yardımcı olan etkili besindir. 
  • Erkek ve Kadınların düzenli olarak yoğurt tüketmeleri yüksek tansiyona yakalanma riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. 
  • Yoğurt vücut için faydalı olan mikroorgaizmaları taşır ve yoğurdun içerisinde vücut için faydalı olan bakteriler mevcut olmaktadır. 
  • Yoğurt hem bebeklerin hem de çocukların gelişimini hızlandırma etkisine sahiptir. 
  ]]>
  Bebeklere Kilo Aldıran Besinler https://www.besin.gen.tr/bebeklere-kilo-aldiran-besinler.html Thu, 11 Oct 2018 13:45:08 +0000 Bebeklere kilo aldıran besinler, bebekler doğdukları andan itibaren gelişmeye elverişli yaratılmıştır. Öncelikli olarak anne sütüyle beslenirken; daha sonrasında ek gıdalar ile beslenmesi devam eder. Ancak bebeklerin 2 yaşına k Bebeklere kilo aldıran besinler, bebekler doğdukları andan itibaren gelişmeye elverişli yaratılmıştır. Öncelikli olarak anne sütüyle beslenirken; daha sonrasında ek gıdalar ile beslenmesi devam eder. Ancak bebeklerin 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi çok önemlidir. Altıncı aydan itibaren yavaş yavaş ek gıdalara geçilerek bebeğin büyümesi desteklenir. Bebeğin vücudu için gerekli olan vitaminler ve besinleri alması için yedireceğimiz yiyeceklere dikkat etmemiz, öncesinde gerekli araştırmaları yapmamız bebeğimizin sağlığı açısından son derece önemlidir. Bu sebepten tüketilen yiyeceklerin gerekli miktarda sağlık açısından uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Annelerin bebekleri büyütürken öncelikli olarak sıvı gıdalardan başlayarak katılara doğru yiyecek yedirmeleri son derece önemlidir. Çünkü bebekler yapıları gereği dişleri de olmadığı için çiğneme yeteneğine sahip değildirler. Bu sebepten dolayı öncelikli olarak sıvı gıdalar ile beslenmesi daha kolay olacaktır. 

  Bebeklere kilo aldıran besinler nelerdir

  Süt, bebeklerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi içerisinde süt oldukça etkili gıdalar arasında yer alır. Bebeklerin beslenmesinde süt tüketimi gereken besinlerin arasındadır. İnek sütünün veya diğer hayvan süt tüketimi bebeğin beslenmesinde kullanılması kilo alması açısından son derece etkilidir.

  Yoğurt, bebeklerin beslenmesinde yoğurt oldukça etkilidir ve bebeklerin beslenmesine yardımcı olarak kullanılması tavsiye edilir. Bebeğin ayına göre anne tarafından uygun görülen miktarda yoğurt tüketimi desteklenmelidir. Özellikle ev yapımı yoğurdun bebeğe yedirilmesi sağlık açısından da faydalıdır. Annelerin bebeklere yoğurt yemeye başladı andan itibaren küçük mama kavanozlarına yoğurdu kendileri yapmaları katkısız olması açısından önemli iken; içerisinde bulunan kalsiyum sebebiyle bebeğin gelişiminde olumlu yönde destekleme sağlar.

  Protein, bebeklerin kilo alması için protein ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Anne sütünün yanında verilecek yiyecekler ile beraber bebeğin protein ihtiyaçlarının karşılanması sağlanır. Protein bakımından yüksek gıdaların tercih edilmesi son derece önemlidir. Bebekler yumurta yemeye başladığı zaman haşlanmış, rafadan veya tavada pişirilmesi ile bebeğe yedirilmesi gerekir. Yumurta protein açısından oldukça zengin bir besindir. Bu sebepten dolayı bebeklerin kilo almasında en önemli besinler arasında yer alır. Yumurta tüketimi çocuğa alıştırılması gereken gıdalar arasında yer alır.

  Et suyu, bebeklerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için et ve et ürünleri ile alakalı yiyeceklerin tüketilmesi son derece önemlidir. Bebeklerin dişleri olmadığı için henüz yemeğe elverişli olmasa da et suyu ile yapılacak yemekler yedirilmesi çocuğun gelişiminde son derece etkilidir. Büyük ilikli kemik türü olarak düdüklü tencerede haşlayıp sularını küçük kaplarda buzlukta saklanmalıdır. Bu sular ile yapacak çorbaların bebeklere yedirmeleri halinde hem kilo alması alırken hem de sağlıklı ve dengeli beslenmesi desteklenmiş olur.

  Meyve ve meyve suları, bebeklerin kilo alması için uygulanan yöntemler arasında meyve tüketimi de oldukça önemlidir. Meyvelerde bulunan vitamin ve mineraller ile bebeğin hem sağlıklı gelişim desteklerken hem de kilo alması açısından önemli katkılar sağlamış olur. Meyvelerin bebeğin büyümesi esnasında çatalla ezilerek veya cam rende ile rendelenerek tüketilmesi bebek için oldukça faydalıdır.
  ]]>
  Hayvansal Besinler https://www.besin.gen.tr/hayvansal-besinler.html Thu, 11 Oct 2018 14:12:09 +0000 Hayvansal Besinler, Hayvan kaynaklı besinlere hayvansal besinler denir. Et, balık, süt, yumurta, tereyağı, çökelek, lor, peynir, ayran, balık hayvansal besinlerdir. Hayvansal besinlerde A, B12, D vitamini, kalsiyum ve daha bir Hayvansal Besinler, Hayvan kaynaklı besinlere hayvansal besinler denir. Et, balık, süt, yumurta, tereyağı, çökelek, lor, peynir, ayran, balık hayvansal besinlerdir. Hayvansal besinlerde A, B12, D vitamini, kalsiyum ve daha birçok vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Hayvansal besinler kolesterol ve doymuş yağları fazlasıyla içermektedir. Bu nedenle bu gıdaların ölçülü bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Aksi halde kalp ve damar sağlığı açısından olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bitkisel besinlerde daha az  doymuş yağ ve kolesterol vardır. Hayvansal besinlerdeki proteinlerle vücudun ihtiyaç duyduğu bütün amino asitler elde edilebilir. Amino asitler vücudun her işlevinde kullanılabilmektedir. Hayvansal besinler sağlıklı yaşam için tercih etmemiz gereken besinlerdir.

  Hayvansal besinler nelerdir

  Et: Kan yapma ve vücuda güç verme özelliği vardır. Besin değeri yüksektir. Koyun ve sığır etinin sindirimi beyaz etin sindirilmesinden daha zordur. Kaz, ördek, sığır, koyun eti ağır etlerdir. En ağır et domuz etidir. Bu eti tüketenlerde birçok  hastalığa neden olduğu söylenebilir. Et tüketilirken dengeli olmak gerekir. Fazla tüketmek gut, damar sertliği, sindirim zorluklarına neden olabilmektedir.

  Balık: Vücudumuza enerji verir, kan yapar. Kalsiyum içerdiği için kemiklere faydalıdır. Vücudumuz için gerekli olan iyot, demir, fosfor, kalsiyum içerir.

  Tavuk Eti: En çok rağbet edilen et türlerinden biridir. Tavuk eti beyaz ettir. Sindirimi kolaydır. Tavuk eti madensel tuz, protein, vitamin içerir. Vücuda enerji verir. Yaşlıların tüketmesinde herhangi bir sakıncası yoktur.

  Yumurta: Dokuları besler, kasları güçlendirir. Tokluk hissi verir. Özellikle çocuklar için faydalıdır. İçinde E-K-B-B12-B6 vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, madensel tuzlar vardır.

  Süt: Kalsiyum bakımından zengindir. Kemik için faydalıdır. İştah açmaz sindirimi yavaşlatarak tokluk sağlar. Önemli bir hayvansal besin kaynağıdır. Çocuklarda boy uzamasında etkili olduğu söylenebilir.

  Peynir: Çeşitli aroma, tat, yapı ve şekillerde olan mayalama yoluyla sütten üretilen hayvansal bir besindir. İçinde protein, laktoz, süt yağı, birçok vitamin, mineral, fosfor, kalsiyum vardır. Özellikle diş ve kemik sağlığı için faydalıdır. Özellikle vücudun ihtiyacına binaen, 50 yaş üstü kişiler için, hamile kişiler ve çocuklar için tüketilmesi önemlidir.

  Yoğurt: Sütün mayalanması yoluyla üretilen hayvansal bir besindir. Kalsiyum oranı yüksektir. B2-B6-B12 vitaminleri, protein vardır. Dünyada en çok tüketilen gıdalardan biridir. Ayran, cacık, süzme yoğurt şeklinde kullanımları da vardır.

  Bal: Arıların çiçek ve meyve çiçeklerinden aldıkları nektarı enzimleyip, kimyasal değişimi sağlayarak, petek içine bıraktıkları hayvansal besindir. Balın içinde şeker, sodyum, potasyum, karbonhidrat, protein ve vitamin vardır.
  ]]>
  Sucuk Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/sucuk-besin-degeri.html Fri, 12 Oct 2018 10:11:16 +0000 Sucuk Besin Değeri, Sucuk ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilir. İster marketlerden hazır olarak alınabilir, ister evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Sucuk yapımında şişirilerek kurutulmuş olan bağırsak içi kılıf olarak Sucuk Besin Değeri, Sucuk ülkemizde yaygın bir şekilde tüketilir. İster marketlerden hazır olarak alınabilir, ister evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Sucuk yapımında şişirilerek kurutulmuş olan bağırsak içi kılıf olarak kullanılır. Dana veya sığır kıymasının içerisine tuz, kimyon, kırmızı biber, sumak, karabiber gibi çeşitli baharatlar ve çeşniler konularak hazırlanır. Damak zevkine göre sarımsak da konulabilir. Hazırlanan kıymalı harç, kurutulmuş kılıflara doldurularak belirli bir sıcaklık derecesinde iç harcın da kurutulması ile elde edilir. Daha ekonomik olmasını isteyenler dana veya sığır eti yerine küçük baş hayvan etleri de kullanılabilir. Sucuk yaparken içerisinde bol miktarda yağ ve tuz kullanılır. Kullanılan tuz sucuğun daha uzun süre muhafaza edilmesini sağlar. Sucuk, kahvaltıların ve mangal partilerinin vazgeçilmez besinlerindendir. Kuru fasulye, güveç, poğaça,börek gibi yemeklerin içerisine konulması da yemeğe lezzet katar. Ancak, Sucuk baharat ve etten yapıldığı için kalori bakımında oldukça fazladır. Sucuk protein, demir ve potasyum açısından oldukça güçlü bir besin olsa da yağ içerdiği için kalorisi de oldukça fazladır. O nedenle çok tüketilmemesi tavsiye edilir. Özellikle diyat yapanların, formunu koruyanların çok dikkatli bir şekilde tüketmeleri önerilir. 

  Sucuk Besin Değeri 

  100 gram sucuk ortalama olarak 330 kaloridir. 100 gram sucukta bulunan besin değerleri şöyledir:
  • 3.00 gram Karbonhidrat,
  • 8.12 gram Protein,
  • 15.19 gram Yağ,
  • 0.38 gram Lif,
  • 31.60 miligram Kolesterol, 526.60 miligram Sodyum, 181.00 miligram Potasyum, 54.00 miligram Kalsiyum, 45.55 miligram Vitamin A, 0.18 miligram Vitamin C ve 1.18 miligram Demir. 

  ]]>
  Hurma Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/hurma-besin-degeri.html Sat, 13 Oct 2018 00:29:39 +0000 Hurma Besin Değeri, içerdiği folik asit, demir, kalsiyum potasyum ve lif açısından zengin bir besin kaynağıdır. 2-3 adet kuru hurma bir adet meyve gibi tüketilmelidir. Hurma, kişinin ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm gıdaları i Hurma Besin Değeri, içerdiği folik asit, demir, kalsiyum potasyum ve lif açısından zengin bir besin kaynağıdır. 2-3 adet kuru hurma bir adet meyve gibi tüketilmelidir. Hurma, kişinin ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm gıdaları içerisinde barındıran mucizevi özellikte bir gıdadır.

  Hurma Besin Değerleri 

  100 gram doğal olarak kurutulmuş hurmanın içerisindeki besin oranları;
  • Kalori: 274 kcal
  • Sodyum: bir m.gram
  • Protein: 2,2 gram 
  • Potasyum: 648 m.gram
  • Karbonhidrat: 72,9 gram 
  • Magnezyum: 58 m.gram 
  • Kolesterol: 0 
  • Lif: 2.3 gram 
  • B1 vitamini: 0,09 m.gram 
  • A vitamini 50 IU yağ: 0,5 gram 
  • B2 vitamini: 0,bir m.gram 
  • Fosfor: 63 m.gram 
  • B3 vitamini: 2,2 milgram 
  • Kalsiyum: 59 m.gram 
  • B6 vitamini: 0,153 m.gram 
  • Demir: 3 m.gram 
  • B9 vitamini Folik Asit 24,9 mc.gram 
  İçeriğinde protein, karbonhidrat, yağ, su, lif, vitaminler ve mineraller Potasyum, Selenyum, Fosfor, Sodyum, Kükürt, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Klor, çinko, bakır, mangan, flor, iyot, oksitosin hormonu ve organik asitler yer almaktadır.
   
  Hurma Besin Değeri; hurma ile yapılmış olan biyolojik araştırmalar bu zengin içeriğini açıklamaktadır.
  • 100 gram hurma içerdiği 277 kalori ile gündelik aşağı yukarı 1500-2000 arası kalori ihtiyacımızın büyük bir kısmını gidermektedir. 74.97 gram karbonhidrat içermesi ile de gün boyu enerji ihtiyacımızı karşılamaya katkı sağlar, kış aylarında üşümeyi önler ve zinde tutmaktadır.
  • 81 gram protein içeriği ile protein barındıran ender meyvelerdendir. Bilhassa vejetaryen beslenenler için protein kaynağı olarak tüketilmelidir.
  • Hiç kolesterol içermez, kalp ve damar  dostudur.
  • Ayrıca 6.7 gram rejim lifi bulunduran 100 gram hurma bağırsakların düzenli çalışmaya katkı sağlar. Besin lifinin kolon kanseri risk oranını azalttığı düşünülür. B kompleks vitaminleri açısından zengindir.
  • Kalp, ciğerler ve böbrekler başta olmak üzere yaşamsal organlarımızın iyi çalışmasını sağlar.
  • Eksikliğinde varis, osteoporoz, kalp hastalıkları, erken bunama, farklı kanser türlerinin görülme riski olan, K vitamini hurmada bol oranda yer almaktadır.
  • Kemik ve adale gelişiminden, kalp sağlığına ayrıca üreme işlevine yardımcı bir besindir. 
  • Tansiyonu dengeleyerek kalp ritminin düzenli çalışmasını sağlayan potasyum vitaminini bünyesinde barındırır.
  • Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara, enfeksiyona ve bilhassa kansere karşı savaşmamızı sağlayarak, göz sağlığı için gerekli olan beta karoten açısından zengin bir besindir.
  ]]>
  Çökelek Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/cokelek-besin-degeri.html Sat, 13 Oct 2018 18:34:58 +0000 Çökelek besin değeri: Çökelek hemen hemen her kahvaltıda bulunan bir besindir. Bir çok kişinin severek tereyağı eşliğinde tükettiği çökelek yüksek miktarda protein ve kalsiyum içermektedir. Vücuda gerekli olan protein ve kal Çökelek besin değeri: Çökelek hemen hemen her kahvaltıda bulunan bir besindir. Bir çok kişinin severek tereyağı eşliğinde tükettiği çökelek yüksek miktarda protein ve kalsiyum içermektedir. Vücuda gerekli olan protein ve kalsiyum minerallerini bünyesinde barındıran çökelek kişiye sağlık kazandırmaktadır. Kahvaltı veya ara öğünlerde peynir yerine de tüketilebilen çökelek vücutta bir çok hastalığın vücutta oluşma riskini de engellemektedir. Çökelek, yağı çıkarılan ayranın kaynatılması sonucunda geriye kalan kesilmiş yoğurt parçalarına verilen isimdir. Çökelek elde edildikten sonra uzun süre saklanabilmeleri için bol miktarda tuzlanarak saklanmaktadır. 

  Çökelek eski çağlardan beri tavsiye edilen ve sofralarda yer verilen bir besindir. Cilt bakımı ve bazı sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinen çökelek faydaları ile bilinmektedir. Çökelek böreklerde de sıkça tercih edilen bir besindir. Hem eşsiz lezzeti hemde vücuda olan faydaları nedeni ile böreklerde sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca diyet yapanlar içinde tuzsuz çökelek kalorisi düşük olduğu için kilo alımına neden olmaz. Diğer peynir çeşitlerine ve süt ürünlerine oranla çökelek hem daha kalorisi düşük hemde daha besleyicidir. Hemen hemen tüm diyet listelerinde yer almaktadır. Çökelek iyi bir kalsiyum kaynağıdır. İçeriğinde bol miktarda vitamin bulundurmaktadır. Özellikle çocuk gelişiminde sağlıklı büyümeleri için önemli olan vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırmaktadır. İçeriğinde bol miktarda kalsiyum bulunduğu için kemik sağlığı için oldukça faydalıdır.

  1 yemek kaşığı çökeleğin besin değeri:
  • Karbonhidrat (g): 4.14
  • Protein (g): 16.47
  • Yağ (g): 3.51
  • Lif (g): 0
  • Kolesterol (mg): 0
  • Sodyum (mg): 0
  • Potasyum (mg): 0
  • Kalsiyum (mg): 151.5
  • A Vitamin (mg): 0
  • C Vitamini (mg): 0
  • Demir (mg): 0
  ]]>
  Süt Yapan Besinler https://www.besin.gen.tr/sut-yapan-besinler.html Sun, 14 Oct 2018 05:36:51 +0000 Süt yapan besinler; özellikle yeni doğum yapan anneler için çok önemlidir. Bebekler annelerini gözünün nurudur. Bebekler en aciz varlıklardır. Anne olmak dünyanın en zor görevlerinden bir tanesidir. Bu görevi layıkıyla ye Süt yapan besinler; özellikle yeni doğum yapan anneler için çok önemlidir. Bebekler annelerini gözünün nurudur. Bebekler en aciz varlıklardır. Anne olmak dünyanın en zor görevlerinden bir tanesidir. Bu görevi layıkıyla yerine getirmek isteyen annelerin üzerine çok fazla görev düşmektedir. Bebeğin oluşumu ve doğması başlı başına bir mucize iken bu mucizeye bir de anne sütü eklenmektedir. Anne sütünün oluşması beyinden salgılanan ve prolaktin adı verilen hormon sayesinde meydana gelmektedir. Anne doğum yaptıktan sonra bebeğini kucağına alır almaz ilk yapması gereken şey bebeğini beslemesidir. Normal doğum yapan anne adaylarında sütün oluşması çok fazla zaman almamaktadır. Fakat sezeryan ile gerçekleştirilen doğumlarda narkoz ve başka faktörlerin de etkisiyle sütün gelmesi biraz daha zaman alabilir. Anneler bu birkaç gün içerisinde çok stresli olurlar. Hatta bir an evvel süt gelsin diye denemedikleri yol bulunmamaktadır.  Anne sütünün oluşumunda en önemli etken doğru ve düzenli bir beslenme programı takip etmektir. Bu durum hem sütü arttırır hem de sütün kalitesi daha iyi olur.

  Anneler için süt yapan besinler nelerdir

  Aslında anneler ne yiyip içerlerse süt oluşur. Burada önemli olan husus sütün yağlı ve besleyici olmasının sağlanabilmesidir. Fakat bazı besin maddeleri diğerleri ile kıyaslandığında daha fazla süt oluşumuna neden olur.  
  • Haşhaş bitkisinin yeşil yaprakları çok süt yapar. 
  • Eskiden annelerimiz bulgurun çok süt yaptığına inanarak bol miktarda tüketirlermiş. 
  • Sıvı tüketimi önemli olduğundan doğal olarak yapılan ve az şeker konulan üzüm, erik, kayısı gibi kompostoları bol bol içmek sütü arttırır.  
  • Halk arasında kimyonun anne sütünü arttırdığı yönünde çok güvenilir tespitler bulunmaktadır. Anneler yemek ve çorbalarda kimyonu kullanabilirler. Ayrıca eğer içilmesi zor gelmez ise sabah ve akşam vakitlerinde bir çay kaşığı kimyonu su ile karıştırarak içebilirsiniz. Kimyon ayrıca hem annenin hem de bebeğin gaz sancılarına da çok iyi gelmektedir.  
  • Çörek otunun ölümden başka her derde deva olduğu bilinmektedir. Çörek otunu her gün aç karnına yarım su bardağı ılık su ile birlikte çiğneyerek yutarsanız anne sütünün attığını fark edeceksiniz. Ayrıca çörek otu da bebeğin gaz ağrılarını dindirir. 
  • İncir kurusu anne sütünü çok fazla arttırmaktadır. Özellikle kuru incirin içerisine bir adet ceviz koyarak tüketirseniz sütünüzün arttığını hissedeceksiniz. İncirin arkasından 1 su bardağı ılık su içmeyi ise ihmal etmeyin. Kuru incir kilo aldırmaktadır. Bilhassa bu dönemde alınan kilolarının diğer kilolara göre daha zor verildiğini de unutmadan seviyeli tüketmek gerekir.
  • Yeşil yapraklı çiğ sebzeler anne sütü yapan besinlerin en başında gelir. Örneğin marul, kıvırcık, yeşil soğan gibi sebzeleri sirkeli su ile yıkayarak sık sık tüketin.
  • Süt yapan besinler kadar günlük en az 2 litre su içmekte önemlidir. Eğer su tüketirken zorlanıyorsanız içerisine kabuk tarçın, limon ve nane ilave ederek suyu daha lezzetli hale getirebilirsiniz.  
  ]]>
  Kemikleri Güçlendiren Besinler https://www.besin.gen.tr/kemikleri-guclendiren-besinler.html Mon, 15 Oct 2018 00:25:48 +0000 Kemikleri güçlendiren besinler, insan sağlığında en önemli yeri olan bizlerin güçlü kalmamızı destekleyen kemiklerimizi güçlendirmemiz oldukça önemlidir. Bunun için yeterli beslenmeli gerek görülürse takviye ilaçlar kullan Kemikleri güçlendiren besinler, insan sağlığında en önemli yeri olan bizlerin güçlü kalmamızı destekleyen kemiklerimizi güçlendirmemiz oldukça önemlidir. Bunun için yeterli beslenmeli gerek görülürse takviye ilaçlar kullanılmalıdır. Doğal besinler her zaman tercih meselesi olarak tüketilse de insan vücuduna yeterli gelmeye bilir. Yeni doğan bebeklerin gelişimi ve kemiklerinin güçlenmesi için her anne adayı bebeğine baktığı gibi kendi ve aile sağlığına da bakmalıdır. İnsanlar için temelde olan kemik sağlığı güçlendirilmeli bunun için yeterli besinler tercih edilmelidir. İnsan hayatında kemiklerde 30 yaş ve üstü vücut depolama sistemiyle devrededir. 30 yaş ve sonrası depolama görevini bırakan kemikler kalsiyum depolamayı bırakır. Bu nedenle alınan doğal yiyeceklerden destek alınır, yeterli miktarda kemiklerin besinlerden güç almama durumunda vücutta kemik erimeye başlar.

  Bu durumda hastalıklar ortaya çıkarak birçok sorunla karşılaşmak mümkündür. Kemikleri güçlendiren besinler tüketilirken vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınmalıdır. Bunlarda vücut desteği ve kemikleri güçlendirme adına kullanılması ve tüketilmesi gereken besinlerin taze olması çok önemlidir. Kemik güçlendiren besinler arasında olan birçok gıda vardır. Bunlardan en önemli olanları Kalsiyum, Magnezyum, Omega 3 C vitamini D vitaminleri gibi önemli olan besinlerdir. Bunların ayrı ayrı faydası vardır, özellikle kemikleri güçlendirirken tüketilmelidir. Günlük yaşantımızda bu besinler tüketilmemesi durumunda vücut kendi depoladığı vitaminlerden kullanarak yavaşça kişilerde hastalıklar görülür. Bu durum insan hayatını olumsuz etkilemektedir. Bilinçli bir sağlıklı yaşam için gereken gıdalar alınarak vücuda destek olunmalıdır. Birçok kişinin günümüzde sağlığına dikkat etmemesi olası hastalıkları doğurur. Böyle durumlarla karşılaşmamak için kemikleri güçlendiren besinleri hayatımızdan çıkartmamalıyız.

  Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir: 

  Kalsiyum, insan hayatında önemli bir yeri vardır. Akla gelen kalsiyum denilince süt, yoğurt, günlük olarak mutlaka tüketilmelidir. Bunların yanı sıra maden suyunda oldukça fazla kalsiyum vardır. Her gün 1 adet içilmesinde bir sakınca yoktur kemiklerin güçlendirilmesine destektir. Bunlarla beraber yeşil yapraklı günlük taze sebzelerde kalsiyum alınması mümkündür. 

  Magnezyum, kemik güçlendiren besinler arasında önemli rolü vardır. Ceviz, badem, fındık gibi ürünler magnezyum deposudur. Kemikler için olmazsa olmazıdır. 

  C vitamini, turunçgiller grubu olan portakal, nar, mandalina, greyfurt gibi besinler kemiklerin güçlenmesi için gerekli olan besinlerdir. 

  Omega 3 bunların başında balık, keten tohumu, ceviz gibi tüketilmeli ve gereken miktarda alınarak kemiklerin günlük besin ihtiyacı karşılanmalıdır. Bu gruplar alınmaması durumunda kemikler güçsüzleşir. Bu gıdaları alamayan kişilerin ilaç takviyesi alması gerekmektedir. Yada vücudunda eksik olan vitaminler kemikleri olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı bir yaşam için tüketilen her besin kemikler için depo görevini görerek vücudu dengeli tutmaya yarar. Bu durum insan sağlığı için önemlidir.

  ]]>
  Göze İyi Gelen Besinler https://www.besin.gen.tr/goze-iyi-gelen-besinler.html Mon, 15 Oct 2018 03:00:25 +0000 Göze İyi Gelen Besinler, Vücudu diğer organları dokuları için olduğu gibi gözlerin sağlıklı ve güçlü olması içinde bazı özel besinler düzenli olmak şartıyla tüketilmesi gerekmektedir. Yaşla birlikte insanın gö Göze İyi Gelen Besinler, Vücudu diğer organları dokuları için olduğu gibi gözlerin sağlıklı ve güçlü olması içinde bazı özel besinler düzenli olmak şartıyla tüketilmesi gerekmektedir. Yaşla birlikte insanın gözleri de zayıflayabilir, gözlere iyi geldiği bilinen bazı besinlerle yavaşlatılabilir. Bunlar arasında A, C ve E vitamini açısından zengin olanları uzmanlar tarafından göz sağlığı için en çok önerilen gıdalar sırasında ilk sıralarda yer alıyor. Aynı zamanda göze iyi gelen besinlerde çinko ve selenyum içeren besinlerdir. Gözleri güçlendirmek ve görüşü arttırmak için uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye ediliyor. Genel beslenme önerisi ise farklı renklerde sebze ve meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi, günde en az 5-8 bardak su içilmesi ve vücudu susuz bırakan çay, kahve gazoz gibi içecekler az tüketilmesi gerekmektedir. Sadece görüşü korumak için değil göz kuruluğunu gidermek için de bazı besinlerden yardım alabilirsiniz.

  Aşağıdaki listede yer alan göze iyi gelen besinler vitaminler tarafından zengin besinlerdir;

  Beta Karoten Kaynakları: Havuç ve havuç suyu, kabak, portakal, kavun, mango, kayısı, ıspanak, ve balık yağı.

  E Vitamini Kaynakları: Buğday tohumu, badem, fıstık, ve fıstık ezmesi, badem ezmesi, ay çekirdeği ve yumurta E vitamini tarafından zengin besinlerdir.

  C Vitamini Kaynakları: Turunçgiller ve suları, papaya, kiraz, ahududu, çilek, kivi, lahana, yaban mersini, karnabahar C vitamini tarafından zengin besinlerdir.

  ]]>
  Tavuk Eti Besin Değeri https://www.besin.gen.tr/tavuk-eti-besin-degeri.html Mon, 15 Oct 2018 12:22:42 +0000 Tavuk eti besin değeri, protein açısından zengin bir besindir.  Tavuk eti içerdiği minareller, protein ve vitaminlerden dolayı beslenmemiz açısından çok önemli bir yere sahiptir. Tavuk özellikle köy tavuğu olursa bu faydalar ik Tavuk eti besin değeri, protein açısından zengin bir besindir.  Tavuk eti içerdiği minareller, protein ve vitaminlerden dolayı beslenmemiz açısından çok önemli bir yere sahiptir. Tavuk özellikle köy tavuğu olursa bu faydalar ikiye katlanır. Köy tavuğunun eti besin değerleri açısından çok zengindir. Tavuk, vücuttaki bir dizi hayati fonksiyonu gerçekleştirmek için gerekli, zengin bir protein kaynağıdır. Proteinin aynı zamanda kemikteki yoğunluğu korumak ve osteoporozu önlemek için gerekli olduğu tespit edilmiştir. Tavuk eti tüm dünyada yaygın olarak tüketilmektedir. Tüm restoranlarda yoğun olarak tüketilmektedir. 

  Tavuk eti besin değeri; bir porsiyon (100 gr) tavuk eti yaklaşık 165 kaloriye denk gelmektedir. 100 gr tavuk etinde, 4 gr. yağ, 1 gr. doymuş yağ oranı, trans yağ 0 gr, 85 mgr. kolesterol, 74 mgr. sodyum, toplam karbonhidrat 0 gr, protein 31 gram oranlarında bulunmaktadır. Tavuk eti karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması, kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için gerekli olan B6 vitamini açısından çok zengindir. B6 vitamini, protein ve yağ açısından zengin olan tavuk eti, B6 vitamini ihtiyacı vücuttaki %36 oranını karşılamaktadır. Bundan ayrı, niasin veya B3 vitaminin toplam günlük vitamin ihtiyacının % 72'sini sağlayabilir.  Besinlerde enerji sağlanması, sindirim sisteminin düzenli çalışması, cilt dokusunun düzenlenmesi açsından tavuk eti çok yararlıdır. 

  Tavuk eti besin değeri, diş ve kemiklerin güçlenmesi, kasların kuvvetlenmesi ve onarılması için gerekli fosfor ,tavuk etinde bol miktarda bulunur ve günlük vitamin ihtiyacımızın %36' sını karşılamaktadır. Tavuk etinde ki fosfor içeriği çok önemlidir. Fosfor, B6 vitamini ile birlikte böbrek ve sinir sisteminin çalışma işlevinin kolaylaşmasını sağlar. Fosfor  ve B6 vitamini bir araya geldiğinde böbrek hastalıklarına karşı koruyucudur.

  Tavuk etinde bulunan besinler; vücudumuz gerekli olan potasyumu sağlar. 112 gr tavuk eti yaklaşık 300 miligram potasyum ihtiyacımızın karşılar. Temel amino asitler olarak bilinen vücudun kendisi tarafından üretilemeyen bazı amino asitleri vücudumuz için sağlar. Tavuk eti vücut tarafından hormon oluşumunda kullanılan çinkonun da kaynağını oluşturmaktadır. 

  İnsan vücudu için gerekli bir diğer element selenyum tavuk etinde % 40 oranında karşılanır. Selenyum zararlı serbest radikallerin yol açtığı hasarlardan koruyan antioksidan özelliklere sahiptir. Çünkü, serbest radikaller direk olarak vücutta ki hücrelere saldırarak kanser oluşumunu sağlarlar. Tavuk etinde ki besinler aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve troit bezinin normal çalışmasını sağlar. 

  Tavuğun içindeki besin değerlerinin yok olmaması için yağsız ızgara yada haşlama yapılarak pişirilmesi önerilir. Tavuk eti mümkünse besin değeri, mineral ve vitamini bol olması açısından köy tavuğu tercih edilmelidir. Besin değeri ve besin kalitesini korumak amacıyla tavuk etini pişirmeden önce derisini ve aşırı yağını çıkarmak gerekir. 
  ]]>
  Omega 3 Hangi Besinlerde Var https://www.besin.gen.tr/omega-3-hangi-besinlerde-var.html Tue, 16 Oct 2018 00:31:28 +0000 Omega 3 Hangi Besinlerde Var, Esansiyel yağ asidi olarak bilinen ve sağlıklı bir vücut için mutlaka olması gereken omega 3 yağ asitleri hayvansal ve bitkisel birçok besinde bulunmaktadır.  
  Omega 3 Hangi Besinlerde Var, Esansiyel yağ asidi olarak bilinen ve sağlıklı bir vücut için mutlaka olması gereken omega 3 yağ asitleri hayvansal ve bitkisel birçok besinde bulunmaktadır.  

  Üç çeşit Omega 3 Var; Bitkilerde ve hayvanlarda 3 çeşit Omega 3 bulunur. Bunlar;
  • Alfa Lionelik Asit (ALA); Temel olarak bitkilerde bulunur.
  • Eikosa Pentanoik Asit (EPA); Hayvanlarda bulunur.
  • Dokosa Heksaenoik Asit (DHA); Hayvanlarda bulunur. 
  EPA ve DHA özellikle balıklarda bol miktarda bulunur ve bitkilerden temin edilen ALA’dan daha yararlı olduğu düşünülür. Ancak ALA vücut tarafından EPA ve DHA’ya çevrilir.  

  Omega 3 Bakımından en zengin besinler hangileri; Balık, sebze ve keten tohumu gibi bazı doğal yağlar omega 3 bakımından en zengin besinlerdir.

  Omega 3 Hangi Besinlerde Var

  Omega-3; baklagiller, et, yumurta, süt, sebzeler gibi birçok besinde az miktarda bulunur.  Genel olarak 3 başlıkta toplanacak olursa;
  Balıklar; Omega-3’ün DHA ve EPA formunu bulundururlar. ALA ise eser miktarda bulunabilir. Genel olarak Omega-3 bakımından zengin balıklar;
  • Hamsi
  • Alabalık
  • Somon
  • Uskumru
  • Sardalya
  • Lüfer
  • Ton balığı
  Balık yağları; Balıklar doğrudan yenilebileceği gibi balık yağları da Omega-3 bakımından zengindir. Omega-3 ihtiyacını karşılamak için balık yağları da tüketilebilir.

  Beyin; İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da Omega-3 beyinde bol miktarda bulunur. Çoğunlukla DHA formunu ihtiva eder. 

  Bitki Yağları ve Bitki Tohumları; Bitkilerde ALA formunda bulunur. Özellikle fındık, fıstık, ceviz gibi besinlerde ve tahılların neredeyse hepsinde bulunur. Çoğunlukla Omega-3 içeren bitkisel kaynaklar;
  • Ceviz, Ceviz yağı, Kanola yağı
  • Keten tohumu, Keten yağı
  • Chia Tohumu
  • Soya yağı, Palmiye yağı, Hurma çekirdeği yağı, Buğday tohumu yağı, Hardal yağı, Mısır yağı
  • Kurutulmuş kekik, nane
  • Karanfil
  • Sarı hardal tohumu
  • Kabak çekirdeği yağı, Fındık yağı
  • Kabak çekirdeği
  • Ispanak, Semizotu, Brüksel lahanası, Soya fasulyesi
  • Ringa balığı
  Omega 3 içeren Besinleri Tüketerek Omega 3 Vücutta Depolanır mı
  Omega 3 bir yağ asididir. Bu nedenle diğer yağlar gibi beyindeki yağ dokusunda depolanmaktadır. Gebelik sırasında besinler yolu ile yeterli miktarda omega 3 alınmadığında bebek ihtiyaç duyduğu Omega 3 annenin beyinde depoladığı kaynaktan kullanmaktadır. 

  ]]>
  Tansiyonu Düşüren Besinler https://www.besin.gen.tr/tansiyonu-dusuren-besinler.html Tue, 16 Oct 2018 16:13:56 +0000 Tansiyonu Düşüren Besinler, Yüksek tansiyon kanın damarlarda yarattığı basınçtan oluşmaktadır. Yüksek tansiyonu olan hastalar yediklerine dikkat etmeli ve yaşantılarına özen göstermeleri gerekmektedir. Kalp krizi, felç Tansiyonu Düşüren Besinler, Yüksek tansiyon kanın damarlarda yarattığı basınçtan oluşmaktadır. Yüksek tansiyonu olan hastalar yediklerine dikkat etmeli ve yaşantılarına özen göstermeleri gerekmektedir. Kalp krizi, felç ve beyin kanaması gibi pek çok sorunla yüz yüze kalma riski çok yüksektir. 

  Tansiyonu düşüren bazı yiyecekler;

  Kereviz; Uzakdoğuda çok eski zamanlardan günümüze tansiyon düşürücü olarak kullanılan kerevizin faydaları oldukça fazladır. Kereviz özü, kereviz suyu ve kerevizin kendisini yemek tansiyonda denge sağlamaktadır. Ayrıca çok iyi bir antioksidan olduğundan kansere karşı da korumaktadır.

  Sarımsak; Çok kuvvetli bir antioksidan ve antibiyotik olarak bilinmektedir. Tansiyonu dengelerken dolaşım sistemini de onarmaktadır.  Günde bir diş sarımsak tüketmek hem tansiyonu dengeler hem de kolesterol sorununu da çözmektedir.

  Soğan; Kuvvetli bir antibiyotik görevi görmektedir. Vücutta tüm iltihapları çözer ve düzenlemektedir. Kalp ve damar sistemi için çok faydalıdır. Tansiyonu dengeler ve tansiyonu düşürmektedir. Günde bir adet küçük soğan çiğ yenilmelidir.

  Havuç; İçinde bulunan kimyasallardan dolayı pek çok tansiyon ilacında kullanılmaktadır. Günde 1 adet havuç çiğ tüketmek veya her sabah taze sıkılmış havuç suyunu içmek tansiyonu dengelemektedir.

  Domates; İçinde bulunan gamma amino butirik asit nedeni ile tansiyon düşürücüdür. Tek kural katkısız ve mevsiminde tüketilmesi gerekmektedir. Tansiyonu dengeler ve düzenler. Domates, içerdiği likopen sayesinde kansere karşı da etkilidir.

  Semizotu; Yüksek tansiyon magnezyum eksikliği ile ortaya çıkmaktadır. Semizotu magnezyum açısından çok etkilidir. Bu nedenle sürekli olarak tüketildiğinde tansiyon dengelenir. Semizotu içinde omega-3 olan tek sebzedir. Omega3 balık ve zeytinyağın da olan özel bir bileşimden oluşmaktadır. Bu nedenle kalp, dolaşım sistemine ve kansere karşı etkili özelliğe sahiptir.

  Brokoli İçinde bulunan kimyasallar nedeni ile tansiyon ilaçlarında kullanılmaktadır. Bu nedenle brokoli suyu, brokoliyi bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Brokoli aynı zamanda çok iyi bir antioksidandır. Kanser hücrelerinin de oluşumunu engellemektedir.

  ]]>
  Tavuk Göğsü Besin Değerleri https://www.besin.gen.tr/tavuk-gogsu-besin-degerleri.html Wed, 17 Oct 2018 14:45:27 +0000 Tavuk Göğsü Besin Değerleri, Tavuğun besin değeri tavuğun ne şekilde piştiğine göre değişir. Tavuk göğsü ister çiğ ister pişmiş olsun yağ oranı düşük olduğu için ve maliyet açısından uygun olduğu için diye Tavuk Göğsü Besin Değerleri, Tavuğun besin değeri tavuğun ne şekilde piştiğine göre değişir. Tavuk göğsü ister çiğ ister pişmiş olsun yağ oranı düşük olduğu için ve maliyet açısından uygun olduğu için diyet yapan ve sporcular için özellikle fitness ve vücut geliştirme ile uğraşanlar için çok önemli besin kaynağıdır.Tavuk göğsünün  özellikle protein değeri yüksektir, hazmı kolaydır ve yağ oranı düşüktür. Tüketmek istediğiniz tavuğun besin değeri tavuğun but, kanat,göğüs olması ile farklılaşacaktır. Çünkü derili bir tavuk göğsü tercih ettiğimiz de  ya da  yağda kızartılmış tavuk göğsü  yediğimiz  zaman kalorisi çok yüksek olur. Örneğin tavuğun but kısımını haşlamış olsak dahi sadece  kendi yağ oranı  oldukça yüksek olacaktır. Bu da diyet yapan, fitness ve vücut geliştirme ile uğraşanlar yada kalp ve tansiyon hastaları için uygun bir besin olmayacaktır. Tavuğun but kısmına nazaran tavuğun göğüs kısmı daha az yağlı ve kalorilidir.
   
  Tavuğun göğüs kısmı haşlandığı zaman yağ oranının çoğunu kaybeder ve daha sağlıklı bir hal alır. Tavuk göğsünün besin değerinin değişmesinde pişirme aşaması dışında bir de tavuğun üretilme, büyüme aşaması da önemlidir. Sıkça duyduğumuz üzere tavuğun organik tavuk olması  diğer besinlerde de olduğu gibi önemlidir.Doğal yollar ile yetiştirilen tavuk ile suni yemler ile kapalı ortamda yetiştirilen tavuğun besin değeri, yağ oranı  tabi ki aynı olmayacak. Bundan dolayı tavuk göğsünü tüketirken bu şartları da göz önünde bulundurmalıyız. Tavuk göğsü besin değerini 100 gram tavuk göğsü eti üzerinden değerlendirelim. Tavuk göğsü besin değerinin değişmesinde pişirme aşamalarında bazı  durumlar vardır.Tavuk göğüs etini haşlama ve ızgara değerlerini şöyle açıklayalım;

  100 gram tavuk göğsü besin değerleri (haşlama) 
  • Vitamin C 0 mg
  • Vitamin A 18 mg
  • Kalsiyum 15 mg
  • Potasyum 357 mg
  • Sodyum 78 mg
  • Kolesterol 71 mg
  • Lif 0 gr
  • Yağ 0.76 gr
  • Protein 25.45 gr
  • Karbonhidrat 0 gr
  100 gram tavuk göğsü besin değerleri (ızgara)
  • Demir 0.
  • Vitamin C 0 mg
  • Vitamin A 32 mg
  • Kalsiyum 5 mg
  • Potasyum 391 mg
  • Sodyum 52 mg
  • Kolesterol 104 mg
  • Lif 0 gr
  • Yağ 3.71 gr
  • Protein 30.54 gr
  • Karbonhidrat 0 gr
  ]]>